Item: 28778

Office Name:
Stanley
Electoral District:
  • Cariboo
(British Columbia)
Dates:
Established Closing
  • Archives 1864
  • -
Subsequent Office Info:
Subsequent NameVan Winkle
Date of Change1906-11-01
Additional Information:
    Source:
    PSFDS03-(23882)
    Item Number:
    28778
    Name of Postmaster Military Status Date of Birth Date of Appointment Date of Vacancy Cause of Vacancy
    Julius L. Lindhard 1874 1875 -
    Alexander Lindsay 1875-07-01 1879 Resignation
    Miss Kate Parker 1879 1880 Resignation
    W.W. Dodd 1881 1888-03 Death
    Walter Budd 1881-04-01 1881 Left the place
    Mrs Laura M. Dodd 1888-12-01 1899-08-10 Resignation
    Mrs Ellen Peebles 1899-12-01 1906-02-23 Resignation
    H.J. Gardner 1906-07-01 -
    ​​* In compliance with the Privacy Act (1983), certain personal information has been deleted from this file.
    Date modified: