Districts and Sub-districts: Census of Canada, 1921, Nova Scotia

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

District 56 - Annapolis

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Hillsburg Polling District no 1

Bear River (Village), Morganville

2

Polling District no 2

Marshaltown

3

Polling District no 3

Digby

4

Polling District no 3A

Digby

5

Sandy Cove Polling District no 4

Mink Cove

6

Polling District no 5

Freeport

7

Polling District no 6

Westport

8

Polling District no 7

Plympton

9

Weymouth North Polling District no 8

Ashmore

10

Polling District no 13

Tiverton

11

Polling District no 15

Rossway

12

Polling District no 16

Smiths Cove

13

Polling District no 17

Culloden

14

Weymouth Polling District no 22

Riverdale, Danvers, Weaver Settlement, Weymouth, Mills, Falls (Village), Sissiboo Falls, Southville

15

Polling District no 23

Little River

16

Barton Polling District no 24

South Range, Doncettville, North Range, Plympton

17

Polling District no 26

Centreville

18

Polling District no 1

Melvern Square

19

Polling District no 2

Middleton

20

Polling District no 2A

East Brooklynn

21

Lawrencetown no 3

Brickton, Upper and Central Clarence

22

Polling District no 4

Bridgeton

23

Polling District no 4A

Clarence, Paradise, Bridgetown

24

Polling District no 5

Belleisle, Phinney's Cove

25

Polling District no 6

Granville Ferry

26

Polling District no 7

Thorne's Cove

27

Polling District no 8

Clementsport

28

Polling District no 9

Bear River

29

Polling District no 10

Annapolis Royal

30

Polling District no 11

Carleton's Corner

31

Polling District no 12

Nictaux Falls

32

Polling District no 13

New Albany

33

Polling District no 14

Maitland, Lake May

34

Polling District no 15, Dalhousie West

Morse Road

35

Torbrook Polling District no 16

Torbrook (Village), Meadowvale (Village), South Farmington (Village)

36

Fort George Polling District no 17

Douglasville, Cottage Cove, Musker's Corner, Victoria Vale, Prince Albert, Gates Mountain, Mount Hanley

37

Port Lorne Polling District no 18

Outram (Village), Arlington West (Village)

38

Polling District no 19

Hampton

39

Polling District no 20

Parker's Cove

40

Clementsvale

41

Polling District no 22

Lequille

42

Polling District no 23

Round Hill

43

Polling District no 24

Lawrencetown Lane

44

Polling District no 25

Springfield, Springfield (Village)

45

Polling District no 26

Margaretville, Margaretville (Village)

46

Polling District no 27

Clements West, Deep Brook (Village)

47

Polling District no 28

Milford

48

Indian Reserves

Bridgetown, Bucton, Hillsburgh, Lequille, Middleton, Paradise, Tupperville

49

Alm's House

District 51 - Antigonish and Guysborough

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Arisaig

Maple Ridge, Browns Mountain, Doctors Brook, Arisaig, McArras Brook, Khoydart

2

Cape George

Big Marsh, Glebe Road, Georgeville, Malignant Cove, Livingstone Cove, Ballentyne's Cove, South Side Cape, Lakevale, Morar, Point Cape, Maryvale

3

Morristown

Lakevale, Big Marsh, Fairmont, Brophys, Lanark, Harbour, Morristown

4

North Grant

Pleasant Valley, Briley Brook, Clydesdale, North Grant, Sylvan Valley

5

Lochaber

Pinevale, Glenalpine, Collegeville, Ashdale, College Grant, Copper Lake

6

Middle South River

Dunmore, St. Andrews, McPhersons, Boyds, Glenalpine, Fraser's Mills, West South River, Upper South River

7

St. Andrews

Black Avon, Croft, Glassburn, Marydale, Caledonia Mills, Springfield, Boularderie, Big Bank

8

Tracadie

Big Tracadie, Afton Tracadie, Bayfield, Merla New France, South Ingonish

9

Havre Boucher

Bellfountain, Aulds Cove, Cape Jack, Frankville

10

Heatherton

Bayfield, Afton, Summerside, New France, Fransers Grant, Black Avon

11

St. Joseph's East

Ashdale, Glen Road, St. Joseph, Ohio

12

St. Joseph's West

Marshy Hope, James River, Beaver River, Mowan, Mayfield, Purlbrook, Addington Fork, Glenbard

13

Antigonish (Town)

14

Antigonish Rural North

Lanark, Landing Mt Cameron, Cloverdale

15

Antigonish (Town) West

16

Antigonish Rural West

Salt Spring, Lower West River, Purlbrook, Brileys Brook, Glen Road

17

Maryvale

Pleasant Cove, Malignant Cove, Lennox, Doctors Brook, Big Marsh

18

Pomquet

19

Linwood

Frankville, Big Tracadie, East Tracadie, Cape Jack, Grosvenor

20

Upper South River

Upper Springfield, Vernal, Polson's Brook, Sheffield, Mills, Five Mile River

21

Antigonish (Town) South

22

Antigonish Rural South

Williams Point, South River Road, Beach Hill

23

Guysboro

Rockvale, Cook's Cove, Dort's Cove

24

Intervale

East Roman Valley, Havendale, Boylston, Tracadie Road, North Riverside

25

Roman Valley

Glencoe, Alder River

26

Upper Manchester

Boylston, Manchester

27

Lower Manchester, Nerissa, Woodside, Cole Harbour

Boylston, Portshoreham, Manasset Lake, Canso, St. Francis, Bayfield

28

Melford

Steep Creek, Sand Point, Oyster Ponds, St. Francis

29

Crow Harbour

30

North Canso

Canso

31

South Canso

Canso

32

Country Harbour

Stormont, Cross Roads, Middle Country, Harbour, Forest Hill Mines

33

Sherbrooke

Still Water, Waternish, Glodenville, Sherbrooke (Village), St. Marg's River

34

Sonora

35

Marie Joseph

Ecum Secum, New Ghester

36

Glenelg

Aspen Crownest, Melrose, Newton, Upper and Lower Smithfield, Lions Brook, Denver, Fishers Mills, Highland, South Lochaber, Caledonia

37

Whitehead

Yankee Harbour, Upper and Lower Whitehead

38

Port Hilford

39

Wine Harbour

40

Caledonia

Lower Caledonia, Trafalgar, Cameron Settlement

41

Salmon River

East and West Grinville, Longs, Ogden, Rodgerton

42

Isaacs Harbour

Stormont

43

New Harbour

44

Tracadie

Merland, Mulgrave, Upper Big Tracadie, Mattie Settlement, Grossvenor

45

Goshen

County Harbour, Eight Island Lake

46

Larry's River

Torbay, Lundy

47

Liscomb

Little Liscomb, Liscomb Mills, West Liscomb, Spanish Ship Bay

48

Mulgrave

Steep Creek, Mulgrave

49

Hazel Hill

Dover, Tickle Section, Fox Island Section

50

Goldboro

51

Seal Harbour

Drum Head, Coddles Harbour

52

North Guysboro

Tompkinsville, Milford Haven Bridge

53

Port Felix

Cole Harbour

54

Beckerton

Fisherman's Harbbur, Indian River

55

Charlos Cove

56

Lakedale

Giant Lake, Porter's River, South River Lake

57

Indian Reserve

Afton, Antigonish Landing, Cooks Cove, Heatherton

58

Antigonish Home for the Poor

C

District 52 - Cape Breton North and Victoria

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Polling District 1

Highland Hill, Barraglen, Iona Rear, Jamesville, Jamesville West, McKinnon Harbour, Ottawa Brook, St. Columbia

2

Polling District 2

Middle River, West Middle River, Garry, Gelanders Mountain, Gold Brook, Ivera, Finlayson, Hunters Mountain, Garlock Mountain

3

Polling District 3 East

Baddeck Centre, Baddeck Rear, Baddeck Bay, Plaister Mines, Lang Hill, Port Bevis

4

Polling District 3 West

Baddeck Centre, Baddeck Bridge, Big Farm, Baddeck Inlet

5

Polling District 4

Quarry St. Anns, Goose Cove, Big Hill, South Gut, New Harris, Glen Tosh, Big Harbour, McLeod's Pt

6

Polling District 5

English (Town), Eel (Town), Jersey Cove, Black Head

7

Polling District 6

Ross Ferry, Point Clear, New Waterford, Kempt Head, Boulardarie, Big Bank, Island Point

8

Polling District 7

Ingonish, Ingonish Beach, Ingonish Centre, South Centre Ferry, North Bay

9

Polling District 8A

Dingwall, Cape North, South and Middle Harbour, South Ridge, Glen Evis, Big Intervale, Sun Set, Sun Rise, Bay Road (Village), Sugar Loaf

10

Polling District 8B

White Point, South Harbour, St. Pauls Island

11

Polling District 9

Capstick, Bay St. Lawrence, Meat Cove, Bay Road Valley, St. Margarets (Village)

12

Polling District 10

Humes Rear, Nyanza (Village), Bucklaw, North Side Little Narrows, St. Patricks Channels

13

Polling District 11

North Shore

14

Polling District 12

New Campbellton, Cape Daulphin, New Harris

15

Polling District 13

Goose Cove, North River, Meadow, Murray, Tarbot, West Tarbot

16

Polling District 14

 Jubilee, South Cove, Estmere, Cains Mountain, Little Narrows, Washabuck Bridge, Haseldale

17

 Polling District 15 

Neils Harbour, New Haven

18

Polling District 16

Baddeck Bridge and Forks, McAulays, Upper and S.S. Baddeck, North Branch

19

Polling District 17

Big Bras d'Or, Black Rock, Millville, Boulardarie East

20

Polling District 18

Gillie Point East, Upper Washabuck, Lower Washabuck, Grass Cove, McNeils Vale

21

Polling District 4 A

Little Bras d' Or, Alder Point

22

Polling District 4B

Florence

23

Polling District 9

Beaver Cove, Boidale, Ironville, Shenacadie, Upper Leitches Creek, Rear Boisdale, Barrachois

24

Polling District 10

Boulardarie, Millville, Mill Pond, Point Aconi, Mereadyville, Mill Creek, Mill Creek, Hillside, Little Bras d' Or, Black Brook, New Dominion

25

Polling District 14A

Grand Narrows East, Castle Bay, Benacadie Pond, Benacadie East, Christmas Island, Highlands, Big Beach, Christmas Island

26

Polling District 14B

Grand Narrows West, Piper Cove, Christmas Island, Big Beach, Shena Benacadie, Benacadie West

27

Polling District 19

East Bay (Parish)

28

Polling District 22

French Vale

29

Polling District 23

Georges River, Leitchs Creek, Upper North Sidney, Long Island, Barrachois, Scotch Lake, Jacksonville

30

North Sidney (Town)

31

North Sydney (Town)

32

North Sydney (Town)

33

North Sydney (Town)

34

Sydney Mines (Town)

35

Sydney Mines (Town)

36

Sydney Mines (Town)

37

Sydney Mines (Town)

38

Indian Reserves

Eskasoni

39

Indian Reserves

North Sydney

40

Indian  Reserves

Nyanza

District 53 – Cape Breton South and Richmond

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Sydney (City)

Ward 1

2

Sydney (City)

Ward 1

3

Sydney (City)

Ward 2

4

Sydney (City)

Ward 2

5

Sydney (City)

Ward 2

6

Sydney (City)

Ward 2

7

Sydney (City)

Ward 3

8

Sydney (City)

Ward 3

9

Sydney (City)

Ward 3

10

Sydney (City)

Ward 3

11

Sydney (City)

Ward 3

12

Sydney (City)

Ward 4

13

Sydney (City)

Ward 4

14

Sydney (City)

Ward 4

15

Sydney (City)

Ward 4

16

Sydney (City)

Ward 4

17

Sydney (City)

Ward 4

18

Sydney (City)

Ward 6

19

Sydney (City)

Ward 6

20

Sydney (City)

Ward 6

21

Sydney (City)

Ward 5

22

Sydney (City)

Ward 5

23

Sydney (City)

Ward 5

24

Glace Bay (Town)

Ward 1

25

Glace Bay (Town)

Ward 1

26

Glace Bay (Town)

Ward 1

27

Glace Bay (Town)

Ward 2

28

Glace Bay (Town)

Ward 2

29

Glace Bay (Town)

Ward 2

30

Glace Bay (Town)

Ward 2

31

Glace Bay (Town)

Ward 3

32

Glace Bay (Town)

Ward 3

33

Glace Bay (Town)

Ward 3

34

Glace Bay (Town)

Ward 4

35

Glace Bay (Town)

Ward 4

36

Glace Bay (Town)

Ward 5

37

Glace Bay (Town)

Ward 5

38

Glace Bay (Town)

Ward 5

39

Glace Bay (Town)

Ward 5

40

Glace Bay (Town)

Ward 6

41

Glace Bay (Town)

Ward 6

42

Dominion (Town)

43

Dominion (Town)

44

Dominion (Town)

45

New Waterford (Town)

46

New Waterford (Town)

47

New Waterford (Town)

48

New Waterford (Town)

49

New Waterford (Town)

50

Louisburg (Town)

51

Louisburg (Town)

52

Reserves Mines

53

Reserve District no. 1

54

Reserve District no. 2

Balls Creek, Edwardsville, Beechmont, Point Edward, Rear Coxheath, Rear Balls Creek, Leitches Creek, North West Arm

55

 Balls Creek,

Westmount, Coxheath, Blacketts Lake

56

Reserve District no. 3

Hillside, Broughton, Mira Cut, Albert Bridge, Mira Road, Hornes Road, Round Island

57

Reserve District no. 3

Hillside, Marion Bridge, Sandfield, Woodbine, Hornes Roads, Mira Ferry, Hillside, Mineral Rock, Front Lake, Caribou Marsh

58

Reserve District no. 5

Main a dieu, Scatarie Island, Little Lorraine, Shediac, Clarks Road

59

Reserve District no. 6

Big Lorraine, New Boston

60

Reserve District no. 7

Gabarus, Belfry

61

Reserve District no. 7

Gabarus Lake, Liner Hill, Irish Brook, Kennington Cove, French Road, Canoe Lake, Deep Cove

62

Reserve District no. 8

Rear East Bay, Big Pond, st. Andrews, Glengary Valley

63

Dominion, no 6, District no 11

Port Caledonia

64

Dominion, no 6

Reserve Disttrict no. 11

65

Morien (Village)

66

Port Morien, District no. 12

Birch Grove, Sand Lake, Marconi Towers

67

Port Morien, District no. 12

Wadden's Cove, Round Island, Homeville, South Port Morien, Belonie

68

District no 13

Big Pond, St. Margarets (Parish), Middle Cape

69

Catalone, District no 15

Mira Ferry

70

Trout Brook, District no 16

French Road, Big Ridge, Bengal, Marion Bridge, New Boston, Albert Bridge, Twelve Mile Lake

71

District no 17

Grand Mira

72

Sydney River District no 18

Glen Morris, Meadows Road, Sydney Forks, Woodbine, Portage

73

Sydney River District no 18

Mira Road, Black Brook, Grand Lake Road, Cottage Road, Caribou Marsh Road, Howie Centre, Dutch Brook

74

Lingan District no 20

St. Agnes , M. Carmel, Waterford

75

Lingan District no 20

Whitney Pier, St. Agnes, New Waterford, Lou Point, New Victoria

76

Enon District no 21

Salem Road, Terra Nova, Glengary Valley, Big Glen

77

Bateston District no 24

Catalone Gut, Mira Gut, Clarke's Road, Catalone Road

78

Arichat District nos 1, 79, 89

Lockside (Village)

79

East Arichat District no 2

Rocky Bay, Pondville, Cape Augnet, Pete de Grat

80

Lower D'escousse District no 3

Descousse, Poirier ville, Cape Le Ronde, Rocky Bay

81

River Inhabitants District no 4

Whiteside, Kempt Road, Evanston, Walkerville, Lower River Inhabitants, Cleveland, Grantville

82

Lennox

Grant Anse, Roberta, Sea View, West Bay, Cleveland, Kempt Road, St. George's Channel, Rear Black River, The Points

83

River Bougeois District no 6

Sea View, False Bay, Thibeauville, Grand Anse, Balmoral

84

St. Peters District no 7

Cape George Harbour, Roberta, Oban, Barra Head, St. Peters (Village)

85

Red Island District no 8

Hay Cove, Johnstown, Rear Hay Cove, Irish Cove, Rear Irish Cove, Scotts Point, Evans Island, Little Lake, McNabs Cove

86

Grand River

Lewis Cove Road

87

Grand River

Barren Hill, Grand River Falls, Ferguson's Lake, Lower St. Esprit, L'archeveque

88

L'Ardoise District no 10

Point Micheau, Lower L'Ardoise, L'Ardoise Highlands

89

West Arichat District no 11

Janvrin's Harbour, Port Royal

90

District no 12

Loch Lomond

91

District no 13

Flamboise, Stirling

92

Port Malcolm District no 14

Grantville, McPherson's Ferry, Point Tupper (Village), Sunnyside, Hawkesbury, McIntyre's Lake, Cleveland

93

Rockdale District no 15

West L'Ardoise, Salmon River Road, Grand Grave

94

Poulamond District no 16

D'Escousse, Lennox Ferry, Martinique

95

District no 18

Soldiers Cove

96

District no 19

Fourchu

97

Louisdale District no 20

Louisdale (Village), Grandique Gerry, Grandanse

98

Cape Breton Hospital

99

Indian Reserve

Kings Road

100

Indian Reserve

Barra Head, Chapel Island

District 54 - Colchester

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Clifton (Parish)

2

Clifton (Parish)

3

Brookfield (Parish and Village)

4

Brookfield (Parish and Village)

5

Lower Stewiacke

Alton, Lanesville

6

Middle Stewiacke

7

Upper Stewiacke, West and Village

8

Salmon River

Salmon River, Bible Hill (Village)

9

Salmon River

Salmon River, Bible Hill (Village)

10

Salmon River

Salmon River Camden, Harmony Hill, Salmon River (Village)

11

Salmon River

Salmon River, Valley Station (Village), Riversdale (Village), Manganose Mines

12

Kempton

Kempton

13

Earltown

Earltown (Village)

14

Earltown

15

Waugh's River

Waugh's River, Denmark (Village)

16

Tatamagouche (Village)

17

Tatamagouche

18

New Annan

19

New Annan

20

North River (Village)

21

North River

22

Lower Onslow

23

Lower Onslow

Fort Belcher, Belmont

24

Upper Londonderry

Debert (Village) (Point)

25

Upper Londonderry

Debert (Village) (Point)

26

Middle Londonderry

Londonerry Station (Village), East (Village), Glenholme (Village)

27

Middle Londonderry

Great (Village)

28

Lower Londonderry

Port-au-Pique (Village)

29

Lower Londonderry

Bras River (Village), Little Brass River (Village)

30

Economy

31

Economy

Economy (Village), Lower Economy (Village)

32

Five Islands

Lower Five Islands

33

Upper Stewiacke East

34

Acadia Mines (Village)

35

Acadia Mines (Village)

36

Tatamagouche West

37

Gays River

38

Brule

39

Truro (Town)

40

Truro (Town)

41

Truro (Town)

42

Truro (Town)

43

Truro (Town)

44

Truro (Town)

45

Truro (Town)

46

Truro (Town)

47

Truro (Town)

48

Truro (Town)

49

Truro (Town)

50

Truro (Town)

51

Truro (Town)

52

Truro (Town)

53

Stewiacke (Town)

54

County Asylum

55

Millbrook Indian reserve

District 55 - Cumberland

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Fort Lawrence

2

West Amherst

Upper Nappan, Brookdale, Amherst Hill, Amherst Point

3

Nappan

Upper Nappan, Brookdale

4

East Amherst

Warren, Leicester, Hastings, Brookdale, Salem, Stanley

5

Amherst Head

Tidnish Bridge, Tindale Road, Lorneville, Truemanville, Mud Creek, Shinimicas River

6

Linden

Port Howe, East Linden, Beckwith, Lake Killarney, Carrington, North Port, Dower Shinimicas, Upper and Lower Linden

7

Tidnish

Lorneville, Northport, Lower Shinimicas, Amherst Shore, Chapman Settlement

8

Pugwash

Wallace Bay

9

Doherty Creek

Pugwas Junction, South Pugwash, Fountain Road, Wallace Bay, North Middleboro, Hartford

10

Pugwash River

Port Philip, Rockley, Rosllin, River View, Beckwith, Port Howe, Connis Mills, West and Upper Pugwash, Carrington

11

Six Mile Road

North Wallace, Wallace Point, East Wallace, Wallace (Village), Wallace, Station, Grant, Highlands, Wallace South, Fox, Harbour

12

Wallace Bridge

Wallace Station, Wallace

13

Wentworth

East and West and Lower Wentworth, Wentworth Centre

14

Malagash

East Wallace, North Shore, Malagash Point, Stake Road

15

Westchester

Westchester Valley, Millvale

16

Middleboro

Victoria, Conns Mills, Hartford, Streets Rridge, Thomson, Birchwood

17

River Philip

Wlliamsdale, Wyvern Valley Road, Collingwood, Glenville, Clairmont, Salt Spring, Windham

18

Oxford (Town)

West Hansford, Roslin, Lower Thomson, Birch Wood, Black River, Oxford Junction

19

Mansfield

Mount Pleasant, Kolbec, Leicester, Oxford (Town), Little River

20

Southampton

South Brook, Maple Ton, West Brook, Athol

21

Rodney

Leamington and Rodney (Rural), Springhill (Town)

22

Springhill (Town)

23

Springhill (Town)

24

Springhill (Town and Junction)

25

Springhill (Town)

26

River Hebert

Lower Maccan, Lower River Hebert, Barronsfield

27

Lower Cove

Minudie, Little River

28

Joggins

Joggins (Town)

29

Shulee

McCarron Brook, Ragged Reef, Flat Brook, Two River, Sand River

30

Advocate

West and East Advocate, Spencers Island, Spencers Cove, Eatonville, New Yarmouth

31

Port Grenville

Fox River, Ward's Brook, Wood Mt., East Fraserville, Brookville, Allen Hill, North Grenville, Diligent River

32

Diligent River

Halfway River, Cross Roads, Lakelands, Wharton

33

Parrsboro (Town)

Black Rock ( Rural)

34

Parrsboro (Town)

Green Hill (Rural)

35

Parrsboro East

Lower Five Islands, Moose River, Westbrook, Canaan, Lake Lands, Halfway River, Newville, Beaver Dam, Swan Creek, New Prospect

36

Chignecto Mines

Fenwick, Chignecto, Maccan

37

Apple River

West Apple River, New Salem, East Apple River

38

Amherst (Town)

39

Amherst (Town)

40

Amherst (Town)

41

Amherst (Town)

42

Amherst (Town)

Supplement to 38, 39, 41, 42

Amherst (Town)

Numbered as 38A in this database

43

County Asylum

44

Cumberland County Indian Reserve

Amherst, Halfway River, Maccan, River Hebert, Springhill Junction

H

District 57 - Halifax

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Polling District no 7A

Ferguson's Cove, Fort York, Purcelle Cove

2

Polling District no 7B

Herring Cove

3

Polling District no 8

Portuguese Cove, Keith Harbour, Chebucto Head, Duncan Cove

4

Polling District no 9

Sambro, Sambro Island, Bald Rock

5

Polling District no 10

Upper Prospect, Shad Bay, Prospect (Village)

6

Polling District no 11

Haggen's Cove, Glen Margaret, Indian Harbour, Peggy's Cove

7

Polling District no 12

French (Village), 14 mile House, Upper Tantallon, Glen haven, Tealigh

8

Polling District no 13, Prospect Road

Beechville, Goodwood, Whites Lake, Harrietsfield, Brookside, Greenhead

9

Polling District no 14

Melville Cove, Spryfield, Armdale, Fairview, Dutch (Village), Jollymore

10

Bedford Basin Polling District no 15

Hammonds Plain, Mt . St. Vincent, Rockingham

11

Hammond Plains Polling District no 16

Lucasville, Pockwock, Kemptown, English Corner

12

13 Mile House Polling District no 17

Beaver Bank, Kinsack, Fall River, Windsor Junction, Lower, Middle, Upper Sackville, Lakeview

13

Waverly Corner Polling District no 18

Guysboro Road, Oldham, Enfield, Grand Lake, Wellington, Fall River

14

Gays R. Polling District no 19

Antrim, Milford, Cooks Brook, Lake Egmont, Dutch Settlement, Carroll's Corner

15

Meacher's Grant Polling District no 20

Devon, Wyse Corner

16

Polling District no 21

Middle Musquodoboit

17

Cariboo Mines Polling District no 21A

Moose River

18

Upper Musquodoboit Polling District no 22

Pleasant Valley, Centre Musquodoboit, Elmsvale, Lindsay Lake

19

Polling District no 23

Terrace Bay

20

Smith Cove Polling District no 24

Harrigan Cove, Mosers River, Moose Head, Ecum Secum, Mitchells Bay

21

Sheet Harbour  Polling District no 25 A

Watt Section, Lochaber Mines, Merrinette, Mushaboon

22

Missing

23

Polling District no 25B

Sober Island, Sheet Harbour

24

Spry Bay Polling District no 26A

Gerrad's Island, Mooseland, Popes Harbour, Taylors Head

25

Shoal Bay Polling District no 26B

Pope's Harbour, Tangier, Pleasant Harbour, Murphy's Cove, Lorwe Ship Harbour East

26

Ship Harbour Polling District no 27A

Ship Harbour Lake, Clam Harbour, Owls Head, Head Ship Harbour, Debays Cove

27

Jeddore Polling District no 27B

Upper Sackville, East, West, Upper Head, Jeddore, Myers Oyster Pond

28

Polling District no 28A

West Chezzetcook, Grand Desert

29

Seaforth Polling District no 28B

Three Fathom Harbour

30

Polling District no 29

Lawrencetown

31

Polling District no 30

Preston, Loon Lake RD

32

Ingram Polling District no 32A

Black Point, Ingramport, Boutilier Point, Masons Point

33

North Shore Polling District no 32B

Queensland, Oak Hill Lake, Hubbards

34

Eastern Passage Polling District no 34

McNabs Island, Devil's Island, Green Bay, Cow Bay

35

Port Dufferin Polling District no 34

Beaver Harbour, Lewiston, Quoddy, Harrigan, Dufferin Mines

36

Little River Polling District no 35

Elderbank

37

East Chezzetcook Polling District no 36

Head Chezzetcook

38

Musquodoboit Harbour

Petpesink Harbour P.E. Polling District No. 37A

39

Polling District no 37B

Pleasant Point, Musquodoboit Harbour, Ostrea Lake, Smith Settlement

40

East Dover Polling District no 38

Bay Sides, West Dover, McGrath's Cove

41

Porter Lake Polling District no 39

Preston (Township), Lawrencetown (Township)

42

Halifax (City)

Ward 1

43

Halifax (City)

Ward 1

44

Halifax (City)

Ward 1

45

Halifax (City)

Ward 1

46

Halifax (City)

Ward 1

47

Halifax (City)

Ward 1

48

Halifax (City)

Ward 2

49

Halifax (City)

Ward 2

50

Halifax (City)

Ward 2

51

Halifax (City)

Ward 2

52

Halifax (City)

Ward 2

53

Halifax (City)

Ward 2

54

Halifax (City)

Ward 2

55

Halifax (City)

Ward 2

56

Halifax (City)

Ward 3

57

Halifax (City)

Ward 3

58

Halifax (City)

Ward 3

59

Halifax (City)

Ward 4

60

Halifax (City)

Ward 4

61

Halifax (City)

Ward 4

62

Halifax (City)

Ward 4

63

Halifax (City)

Ward 4

64

Halifax (City)

Ward 4

65

Halifax (City)

Ward 4

66

Halifax (City)

Ward 5

67

Halifax (City)

Ward 5

68

Halifax (City)

Ward 5

69

Halifax (City)

Ward 5

70

Halifax (City)

Ward 5

71

Halifax (City)

Ward 5

72

Halifax (City)

Ward 5

73

Halifax (City)

Ward 5

74

Halifax (City)

Ward 5

75

Halifax (City)

Ward 5

76

Halifax (City)

Ward 6

77

Halifax (City)

Ward 6

78

Halifax (City)

Ward 6

79

Halifax (City)

Ward 6

80

Halifax (City)

Ward 6

81

Halifax (City)

Ward 6

82

Halifax (City)

Ward 6

83

Halifax (City)

Ward 6

84

Halifax (City)

Ward 6

85

Halifax (City)

Ward 6

86

Dartmouth (Town)

87

Dartmouth (Town)

88

Dartmouth (Town)

89

Dartmouth (Town)

90

Dartmouth (Town)

91

Dartmouth (Town)

92

Dartmouth (Town)

93

Dartmouth (Town)

94

Dartmouth (Town)

95

Dartmouth (Town)

96

Indian Reserves

Bedford, Cow Bay, Dartmouth, Elmsdale, Enfield, Halifax, Lake William, Musquodoboit, Sheet Harbour, Wellington

97

Mount Hope Insane Hospital

98

City Prison

99

County Jail

100

Halifax City Home

101

County Asylum

102

Sable Island

District 58 - Hants

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Windsor (Town)

2

Windsor (Town)

3

Windsor (Town)

4

Windsor (Township)

Three Mile Plains, Martock, Windsor Forks, Currys Corner

5

Polling District no 2A

St. Croix, Ellershouse, Hantville

6

St. Croix Polling District no 2B

Wentworth, Sweets Corners, Newport Station, Three Mile Plain

7

Brooklyn Polling District no 3

Newport, Brooklyn (Village)

8

Polling District no 4

Scotch (Village)

9

Polling District no 5

Falmouth (Township)

10

Kempt Polling District no 6A

South Walton, Cambridge, Brookville, Cheverie, Pembroke

11

Kempt Polling District no 6B

Summerville, Cheverie

12

Rawdon Polling District no 7

Rawdon Centre, Rawdon Gold Mines, Rawdon Upper

13

South Rawdon and Uniacke

Mount Uniacke Station, East Uniacke, Lakelands, Uniacke Gold Mines, South Rawdon Post Office, Hillsvale Post Office, Woodville Post Office

14

Douglas Township 9A

Minasville, Noel Road, Tenesape, Noel (Village)

15

Polling District no 9B

East Noel, Noel Shore, Hennigar

16

Polling District no 10A

Enfield (Parish), Elmsdale (Parish), Elmsdale (Village)

17

Polling District no 10B

Nine Mile River, Indian Road Section, Hardwood Lands and Renfrew Section

18

Polling District no 11A

South Maitland, Urbania

19

Polling District no 11B

Maitland

20

Selmah Polling District no 11C

Lower Selmah, Sterling Brook, Noel Shore

21

Polling District no 11D

Fives Mills River, Georgefield, Maple Grove, Latties Brook

22

Polling District no 12 Windsor Forks

Falmouth, Leminster, Waterville, Vaughan, Wiles Settlement

23

Polling District no 13A

Shubencadie (Village), Ryans Creek, Mill (Village), East Indian Road, North Salem, Admiral Rock

24

Milford Polling District no 13B

Milford (Village)

25

Polling District no 14

Walton (Township)

26

Polling District no 15A

Gore

27

Polling District no 15B

Kennetcook, Clarksville

28

Polling District no 16

Hantsport (Town)

29

Polling District no 17

Belmont, Poplar Grove, Millers Creek, Avondale

30

Polling District no 18

Burlington (Village)

31

Indian Reserve

Mapleton, Newport, Rands Corner, Stanley, Stillwater

32

Indian Reserve

Shubenacadie

I

District 59 - Inverness

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Port Hastings Polling District no 1

Queensville, Askilton, Troy, Barberton, Lenington, Grandall Road, Port Hastings, Port Hawksbury

2

Judique Polling District no 2

Centennial, Judique South, Long Point, Rear Long Point, Dennistown, Rear Judique

3

Polling District no 2

Judique

4

Polling District no 3, River Inhabitants

Mapel Brook, Glendale, Big Brook, Princeville, West Bay Road, Riverside, Askilton, Cleveland, Glenoka, McIntyre Mt., Kingsville

5

Port Hood North Polling District no 4

Rear Port Hood, Rocky Ridge, West and Little Mabou

6

Polling District no 4

Port Hood

7

Port Hood Polling District no 4

Outer Island, Port Hood Island

8

Hillsboro

Hays River, Melrose Hill, Centerville, Brook (Village), Skye Glen, Mabou (Village), Blackriver, Smithville, Mount Young

9

Strathlorne Polling District no 6

North Highlands, Port Ban, Broad Cove Banks, Glenville, Deepdale

10

Strathlorne Polling District no 6

Glen Campbell, Scotsville, Kenlock, North Ainslie, Ainslie Point, Kiltarlity, Loch Ban

11

Broad Cove Marsh Polling District no 7

Deepdale, Broad Cove Chapel, Dunvegan, Rear Dunvegan, South Margaree, Gillisdale

12

Polling District no 8

Margaree Harbour

13

Polling District no 8

Margaree Harbour

14

Polling District no 9

South West Margaree, Margaree Forks, Margaree east

15

Sout West Margaree Polling District no 9

Upper Margaree, Mt. Borden, Keppoch

16

Polling District no 10

North East Margaree

17

North East Margaree Polling District no 10

Frizzleton, Emerald

18

Polling District no 11

Cheticamp

19

Polling District no 11

Cheticamp (Village)

20

Cheticamp Polling District no 11

Point Cross, Plateau

21

Polling District no 11

Cheticamp

22

Whycocomagh Polling District no 12

North Side Whycocomagh, Aberdeen, Stewartdale, Ainslie Glen, Skye Glen, Churchview, Whycocomagh, (Village), and Mountain

23

Whycocomagh Polling District no 12

Roseburn, Skye Glen, Stewartdale, Kewstoke, Skye Mount, Sopstone, Campbell's Mt., Dunakin

24

Polling District no 13

Melford, Eden, Valley Mills, Victoria Line, Orangedlae, Munroes Bridge

25

Polling District no 14

Piper's Glen, Twin Rock Valley, Scotsville, Trout River, Lewis Mt., South Lake, Upper East Lake, Kirkwood, Keppock

26

Polling District no 15

West Lake Ainslie, Claver House, South Lake, Chapel, Hays River, West Lake, McCormack

27

West Bay Polling District no 16

West Bay (Village)

28

Glencoe Polling District no 17

Rivercentre, Mull River, Dunakym, Rose Dale, Navada Valley, Brook (Village), Hillsboro, Rankenville, Mabou (Village), South West Mabou, South West Port Hood, Alpine Ridge

29

South Side Whycocomagh

Gillis Cove, Orangedale Hill, Orangedale East, Portage, Ashville, Alba, Blues Mills

30

Poplar Grove Polling District no 19

McKinnon's Brook, Mabou, Sight Point

31

Poplar Grove Polling District no 19

Mabou, Beatonville, Glenora Falls, Glendyer, South Highlans

32

Pleasant Bay Polling District no 20

Meat Cove, Pollets Cove

33

St. Joseph's Polling District no 21

Grand Etang, Fielding Road, Friars Head

34

Creignish Polling District no 22

Essex, Rhodena South, Queensville, Troy, Craigmore, Low Point, McIntyre's Mt., Creignish Rear and Station

35

Hawkesbury (Town)

36

Port Hood (Town)

37

Inverness (Town)

38

Inverness (Town)

39

Whycocomagh Indian Reserve

Malagawatch, Whycocomagh

40

Inverness County Asylum

K

District 60 - Kings

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Shefield Mills

Canning (Village)

2

Canning (Village)

Pereaux, Kingsport, Habitant

3

Kingsport (Village)

Medford, Delhaven, Blomindon

4

Scotts Bay

Roos Creek Road, Scott's Bay, Road

5

Canard

Hillaton, Sheffield Mills, Lower and Upper Canada

6

Port Williams

Port Williams (Village)

7

Centreville

Sheffield Mills, Billtown, Bexters Harbour, North Mountain, Halls harbour (Village), Vernon Mines

8

Upper Dyke (Village)

Pine Woods, Kentville, Chipman Corner, Steam Mill (Village), Upper Canard, Centreville (Village), Shefield Mills Station

9

Brooklyn Street

Cambridge, Grafton, Woodville, Lakeville, Billtown

10

Woodville

Ross Corner, Chipmans Brook, Canada Creek, White's Corner, Lakeville, Cambridge, Kinsman's Corner, Billtown, Waterville

11

Somerset

Weston, Welsford, Waterville, Grafton, Benwick

12

Kentville (Town)

13

Kentville (Town)

14

Horton

New Ross Road, South Alton, New Mines, North Alton, Cold Brook

14A

Horton

White Rock, Cannan, Highbury

15

Gaspereau

White Rock, Newtonville, Black River, Greenfield, Union Street, Gaspereau (Village), Melanson, Wallbrook

16

Grand Pre

Wolfville, Long Island, Greenwich

17

Wolfville (Town)

18

Wolfville (Town)

19

Avonport

Grand Pre, Hortonville

20

Lockhartville

Hantsport, Avonport, Wallbrook, Hants Border, Bishopville

21

Millville

Aylesford

22

Greenwood

Harmony, Nicholsville, Auburn, Millville, Aylesford

23

Kingston

Tremont, Harmony, South Harmony, Kingston (Village)

24

Greenwood

Dalhousie, Alton Road, Lakeview, Lowe Road

25

Dempsey Corner

Morden, Victoria, Aylesford (Village), Auburn (Village)

26

North Kingston

Aylesford, Auburn, Morden (Village), (Village) Kingston Station

27

Cambridge

Waterville, Coldbrook, Prospect, South Waterville

28

Berwick

Rockland, South Berwick, Windemere, Post Road

29

Canada Creek

West Black Rock, East Black Rock, Garland, Harborville

30

Harbourville

Victoria, Fairview, Woodlawn, Burlington

31

Horton Township Indian Reserve

Aylesford, Cornwallis, Horton

32

Nova Scotia Sanitorium

L

District 61 - Lunenburg

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Lunenburg (Town)

2

Lunenburg (Town)

3

Lunenburg (Town)

4

Lunenburg (Town)

5

Lunenburg (Municipality)

Garden Lots, Heckman Island

6

Lunenburg (Municipality)

Herman's Island, First and Second Peninsula, Martins Brook, Stonehurst

7

Lunenburg (Municipality)

First South

8

Lunenburg (Municipality)

Feltzen South

9

Lunenburg (Municipality)

Kingsburg, Upper Kingsburg, Rose Bay

10

Lunenburg (Municipality)

Riverport, Lower La Have

11

Lunenburg (Municipality)

Dayspring, Upper La Have, Middle La Have, Rhodes Corner

12

Lunenburg (Municipality)

Mahone Bay

13

Lunenburg (Municipality)

Maders Cove, Mahone Bay

14

Lunenburg (Municipality)

Clearland, Oakland

15

Lunenburg (Municipality)

Martins River, Narrow's Indian Point, Stevenson's Island, Young Island, Zwicker's Island

16

Lunenburg (Municipality)

Fauxbourg, Blockhouse

17

Lunenburg (Municipality)

New Cornwall

18

Bridgewater East

19

Bridgewater (Town)

20

Bridgewater (Town)

21

Bridgewater (Town)

22

Conquerall Banks

Conquerall Mills

23

Pleasantville

West La Have, New Cumberland, Mount Pleasant, Crouse (Town)

24

West Dublin

Crescent Beach, Mount Pleasant

25

La Have Island

26

Petite Rivière

27

Voglers Cove

Cherry Hill

28

Camperdown

Hebbs Cross, Italy Cross, Middlewood

29

Waterloo

Lapland, Newcombe

30

Baker's Settlement

West Clifford, East Clifford, Monk Road

31

Northfield

West Northfield, Cookville, Lower and Upper Northwest, Pine Hurst

32

Midville Branch

West Northfield, Aubrundale, Le Have Branch, Lower Branch

33

New Germany East

North River, Cherryfield, Watford, Privett, Barss Corners, Riversdale

34

New Germany West

Stanley Section

35

Barss' Corners

Union Square, Watford

36

Hemford

New Dublin

37

Tancook

Little Tancook, Tancook Island

38

Chester West

Canaan, Chester, Sherwood, Windsor Road, Marriotts Cove

39

Chester East

East River Point, Chester

40

Mill Cove

Fox Point

41

Blandford

Bayswater, North West Cove

42

New Ross East

Aldersville, Mill Road

43

New Ross West

44

Chester Basin

Chester Grant

45

Western Shore

 Martins Point and River, Gold River

46

Hebb's Mills

Lepsigate, Habbville, Wileville

47

Blue Rocks

Cross Island, Black Rocks, Eastern Points

48

Parks Creek

East La Have, Middle La Have

49

New Cumberland

Crouse (Town), Lakefield

50

New Dublin

La Haye, Pentz, Dublin Shore

51

Broad Cove

Cherry Hill

52

Maitland

Barry's Corner, Farmville, Block House, Sweetland, Maitland, Fords

53

Middle South

Indian Path

54

Chelsea

New Elm

55

New Canada

Upper Branch, Branch La Have

56

Maplewood

Parkdale, Dalhousie, Scarsdale

57

Newburn

Walden, Woodstock

58

Dayspring

Cookville, Pine Grove, Oakhill

59

County Asylum

60

Indian Reserve

Bridgewater, Gold River, Indian River

61

Asylum

P

District 62 – Pictou

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Pictou (Town)

Ward 1

2

Pictou (Town)

Ward 2

3

Pictou (Town)

Ward 3

4

Pictou (Town)

Ward 3

5

Pictou Island

6

Fisher's Grant

7

Caribou

Bay View, Central Cariboo

8

Caribou River

Scotch Mill, Cariboo Island, Waterside, Three Brooks

9

Cape John

East Branch, Welsford, Pictou Road, Kings Hill, Hedgville, Seaform, Back Shore, River John (Village), Westerly

10

North River John

River John, Louisville, Marsville, Mountain Road

11

South River John

River John, Welsford, College Grand, Brookville, Mountain Road, South

12

West Branch John River

Dalhousie, Plainfield, Minto, Royal Centre, Diamond, Loganville, East Branch

13

Dalhousie

Millsville, Six Mile Brook, Rodger's Hill Centre, Four Mile Brook, Scotsburn, Elmfield, Royal Centre, Plainfield, Meadowville, Minto

14

Hardwood Hill

Scotch Hill, Scotchburn, Lyons Brook, Meadowville, Haliburton Durham, Rogers Hill

15

Green Hill

Sylvester, Durham, Lock Broom, West River

16

Mount Thom

Six Mile Brook, West River Station, Salt Springs, Watervale, Brookland, Stillman

17

Mill Brook

Pleasant Valley, Green Hill, Watervale, Lovat, Lime Rock, Salt Springs, Gairlock

18

Lairg

Lansdowne, West River Station, Gairlock

19

New Glasgow (Town)

20

New Glasgow (Town)

21

Abercrombie

Granton, Sunny Crest, Sylvester, Mt. William, Alma, Middle River Road, Westville Road

22

Churchville

Plymouth Park, Prestville, Mountainsville

23

New Glasgow (Town)

24

New Glasgow (Town)

25

New Glasgow (Town)

26

New Glasgow (Town)

27

New Glasgow (Town)

28

New Glasgow (Town)

29

New Glasgow (Town)

30

Trenton South

31

Trenton North

32

Fraser's Mountain

Linacy, Hillside, Glenfallock, Fisher's Grant Road, Green's Point, Priestville, Pine Tree, Coal Brook

33

Little Harbour

Sutherland's River, King's Head, Woodburn, Reidway, Chance Harbour

34

McLellan's Brook

Thorburn, Greenwood, Coalburn

35

Thorburn (Village)

36

McLellan's Mt.

Brookville, McPherson's Mills, Blanchard, Greenvale, Kirkmont

37

Bridgeville and Springville

38

Sunny Brai

Iron Ore, Iron Rock, Glencoe, St. Paul's, Blanchard Road, Cummings Mountain

39

Lorne Glengarry

Hopewell, Centredale

40

Hopewell

Riverton, Fox Brook

41

Jerrona

Eureca

42

Middle River

Fox Brook, Rocklin, White Hill, Alma, Union Centre, Pleasant Valley

43

Concord

Glengarry, Rocklin, White Hill, Lansdowne, Marshdale

44

Bailey's Brook

Ponds, Ardness, Lismore, Lower Barney's River

45

Big Island of Merigonish

46

Barney's River

47

Merigonish

French River, Sutherland's River, Telford, Egerton

48

Garden of Eden

Eden Garden, Moose River, Blue Mountain, Woodfield

49

East River St. Mary's

Willowdale, Mayfield, Birch Brook

50

Westville North

51

Westville (Drummond)

52

Westville South

53

Wentworth Grant

McGrath's Mt., Broadway, French River, Blue Mt. Meiklefield, Sutherland's River, Telford

54

Stellarton

Ward 1

55

Stellarton

Ward 2

56

Stellarton

Ward 3

57

Toney River

Poplar Hill, Hodson, Cariboo River, Hedgeville, Seaform, Toney Mills

58

Pictou County Asylum

59

Indian Reserve

Indian Cove, Indian Island, Woodbury

Q

District 63 – Queens-Shelburne

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Moose Harbour

Black Point, Western Head

2

Liverpool East

3

Liverpool West

4

White Point

Cull Island, Beech Hill, Summerville, Hunt's Point, Black Point

5

Port Mouton

Little Hope, South West and Central Mouton, Port Mouton Island

6

Port Joli

East Port Le Herbert, St. Catherine's River

7

East Milton

8

West Milton

9

Brooklyn

Sandy River, Sable Cove, Great Hill

10

Eagle Head

East and West Berlin, Beach Meadows

11

Port Medway

12

East Port Medway

13

Mill (Village)

Danesville, Medway, Glodes Falls, North West Bay, Charleston, Riversdale

14

Greenfield

Middlefield, Buckfield, Pleasant Field, Wellington, Bang's Falls, La Belle

15

North Brookfield

Pleasant River, Molaga, Westfield, South Brookfield, Brookfield, Mines

16

Caledonia

Hibernia, South Brookfield, Whiteburn, Devonshire, West and Central Caledonia

17

Kempt

Grafton, Northfield, Harmony

18

Sable River

Little and Big, Port Le Herbert, East Sable River, Lewis Head, Little Harbour, West Middle Sable, Arnold Post Office, East Ragged Island, Rockeland

19

Lockeport

20

Ragged Island

Bay, West Green Harbour, Lower East Jordan, East Green Harbour, Western Head, Osborne, Pleasant Point, Allendale, Blue Island

21

Jordan River

East Jordan, Jordan Road, Jordan Branch

22

Jordan Bay

Jordan Ferry

23

Sandy Point

24

Shelburne (Town)

25

Ohio

Lower Welchtown, Upper Clyde, Lower Ohio, Middle Ohio, Upper Ohio

26

Churchover

West Green Harbour, Shelborne, Roseway, McNutts Island, Gunning Cove, Hartz Point, Birchtown, Carleton (Village)

27

North East Harbour

North West Harbour, Black Point, Round Bay, Red Head

28

Clyde River

Cape Negro Island, Reynoldscroft, Blanch, Thomasville, Port Clyde, Port Saxon

29

Port La Tour

Baccaro, Smith Ville, Upper Port La Tour

30

Barrington Head

Oak Park, Riverhead, Brass Hill, Villagedale, Coffins Croft

31

Barrington Passage

Atwoods Brook, Doctor's Cove, Sherose Island

32

Bear Point

Shag Harbour, Atwood's Brook

33

Woods Harbour

34

North Cape Island

West Head, Newellton, Centreville, North East Point, Clam Point, Stoney Island, South Side

35

Clark's Harbor

36

Hawk

Lower Clark's Harbour, South Side, Cape Sable

37

Queen County Asylum

38

Shelbourne County Asylum

39

Indian Reserve

Clyde River, Sable River

40

Indian Reserve

Caledonia, Charlestown, Milton, Molega

Y

District 64 – Yarmouth and Clare

Sub-district Number

Sub-district Name

Sub-district Description

1

Polling Subdivision no  1, Yarmouth

Carleton, Pleasant Valley, Derrfield, Forrest Glen

2

Polling Subdivision no  1A

Kemptville

3

Polling Subdivision no  2

Tusket Lakes, Canaan, Cavelton, Raynadrton, Summerville, Pleasant Lake, Rayward's Bridge, South Canaan

4

Polling Subdivision no  3

Ohio, Deerfield, South Ohio

5

Poll Subdivision no  3A

Brenton, Lake Annis, Brazil Lake, Lake George, Norwood

6

Polling Subdivision no  4, 4A

Wellington, Short Beach, Port Maitland, Lake Darling

7

Polling Subdivision no  4, 4A

Richmond (Parish), Cedar Lake, Woodstock, Beaver River, (Parishes), Lake Darling

8

Polling Subdivision No 5

Hebron, Wellington

9

Polling Subdivisionno  5A

Sandford

10

Polling Subdivision no  6

Chequoggin, Dayton, Milton Highlands

11

Polling Subdivision no  6A, Overton

Pembroke, Cape Fourchu

12

Polling Subdivision no  12

Rockville, Sand Beach, Kelly Cove, Salem, Cheboque

13

Polling Subdivision no  13

Arcadia, Pinkey's Point,

14

Polling Subdivision no  13A

Arcadia, Greeville, Brooklyn

15

Argyle. Polling Subdivision no  14

Plymouth

16

Polling Subdivision no 14A

Comeau's Hill, Dog Island, Deep Cove, Harry's Island, East Chebogue, Little River Harbour, Elnwood's Island, Peases Island

17

Polling Subdivision no  15, 15A

Wedgeport (Town)

18

Polling Subdivision no  16

Tusket, Rubbard's Point, Pleasant lake

19

Polling Subdivision no  16A

Amirault's Hill, Sluice Point, Amirault Hill

20

Polling Subdivision no  17

Belleville, Cavelton, Bell Neck, North, South, Middle, Belleville

21

Polling Subdivision no  17A

Quinan, East Quinan, Springhaven.

22

Polling Subdivision no  18

Eelbrook, Adam's River

23

Polling Subdivision no  19

Argyle, Argyle Head, Glenwood, Central Argyle

24

Polling Subdivision no  19A

Lower Argyle, Central Argyle

25

Polling Subdivision no  20

East Pubnico, Lower East Pubnico, Middle East Pubnico

26

Polling Subdivision no  21

Upper West Pubnico

27

Polling Subdivision no  21

Lower West Pubnico, Middle West Pubnico

28

Polling Subdivision no  22

Kemptville

29

Polling Subdivision no  23

Pubnico Head, Argyle Sound, East Pubnico

30

Polling Subdivision no  24, Island

Morris Island, Smette Island

31

Polling Subdivision no  9, St. Bernard

Clare (Municipality), St. Joseph

32

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  10

Church Point, Little Brook (Village)

33

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  11

Metaghan

34

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  12

Salmon River, Beaver River, Woodvale, Mavilet

35

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  14

New Tusket, Polling Subdivision No. 29 Havelock

36

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  18

Grosses Coques, Belliveaux Cove

37

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  19

Comeauville, Little Brook, Church Point

38

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  20

Metaghan River, Metaghan Station and Centre

39

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  21

Cheticamp, Mavilette, Polling Subdivision 31 Cape St. Mary's

40

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  25

Concession, Poll Subdist. 37, Lower Concession

41

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  28

New Edinburgh

42

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  30

Metaghan North, Metaghan Centre

43

Clare (Municipality) Polling Subdivision no  32

Lake Coucette, Polling Subdivision 33 Hecton Beaver River, Cedar Lake, Springdale

44

Clare Polling Subdivision no  34

Corberrie, Richfield, Briar Lake

45

Polling Subdivision no  35

Saulnierville

46

Polling Subdivision no  36

Lower Saulnierville, Metaghan River and Station, Saulnierville Station

47

Yarmouth (Town)

48

Yarmouth (Town)

49

Yarmouth (Town)

50

Yarmouth (Town)

51

Yarmouth (Town)

52

County Asylum

53

Indian Reserve

Star Road

Date modified: