1891 Census Districts and Sub-districts: Ontario

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

District: 45 – Addington

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Abinger, Effingham, Ashby and Denbigh

T-6322

B

Barrie

T-6322

C

Bedford

T-6322

D

Camden

T-6322

E

Clarendon and Miller

T-6322

F

Hinchinbrooke

T-6322

G

Kaladar and Anglesea

T-6322

H

Kennebec

T-6322

I

Loughborough

T-6322

J

Newburgh (Village)

T-6322

K

Olden

T-6323

L

Oso

T-6323

M

Palmerston and Canonto

T-6323

N

Portland

T-6323

O

Sheffield

T-6323

Institutions

T-6427

District: 46 – Algoma

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Algoma Mills

T-6323

B

Bruce Mines

T-6323

C

Day

T-6323

D

Echo River

T-6323

E

Garden River

T-6323

​F

Goulais Bay

T-6323

​G

​Grande Pointe

T-6323

​H

​Hallam and Graham

T-6323

​I

​Hilton

T-6323

​J

​Killarney

T-6323

​K

​Kirkwood

T-6323

​L

​Mamainse

T-6323

​M

​Michipicoten

T-6323

​N

​Mississagua

T-6323

​O

​Otter Tail

T-6323

​P

​Port Findlay

T-6323

​Q

​Root River and Korah

T-6323

​R

​Sault Centre

T-6323

​S

​Sault East

T-6323

​T

​Sault West

T-6323

​U

​Spanish River

T-6323

​V

​St. Joseph

T-6323

​W

​Tenby Bay

T-6323

​X

​Thessalon

T-6323

​Y

​Beaver and Silver Mountain

T-6323

​Z

​Biscotasing, Chapleau, Missanabi, White River, Peninsula and Schreiber

T-6323

​AA

​Chelmsford and Cartier

T-6323

​BB

​Fort Francis

T-6323

​CC

​Hawk Lake

T-6323

​DD

​Keewatin North

T-6323

​EE

​Keewatin South

T-6323

​FF

​Murillo

T-6323

​GG

​Neebing Centre and North

T-6323

​HH

​Neebing North

T-6323

​II

​Neebing South

T-6324

​JJ

​Nipigon and Pays Plat

T-6324

​KK

​Nipigon and Pays Plat

T-6324

​LL

​Norman

T-6324

​MM

​Port Arthur Centre

T-6324

​NN

​Port Arthur North

T-6324

​OO

​Port Arthur South

T-6324

​PP

​Rainy River

T-6324

​QQ

​Rat Portage East

T-6324

​RR

​Rat Portage West

T-6324

​SS

​Savanne, Ignace, Barclay and Vermilion

T-6324

​TT

​Allan

T-6324

​UU

​Assiquinack

T-6324

​VV

​Barry Island

T-6324

​WW

​Bidwell

T-6324

​XX

​Billings

T-6324

​YY

​Burpee

T-6324

​ZZ

​Campbell

T-6324

​AAA

​Carnavon

T-6324

​BBB

​Cockburn Island

T-6324

​CCC

​Dawson

T-6324

​DDD

​Duck Islands

T-6324

​EEE

​Gordon

T-6324

​FFF

​Gore Bay (Town)

T-6324

​GGG

​Howland

T-6324

​HHH

​Mills

T-6324

​III

​Robinson

T-6324

​JJJ

​Sandfield

T-6324

​KKK

​Sheguiandah

T-6324

​LLL

​Tehkummah

T-6324

​MMM

​Wikwemikong

T-6324

​Institutions

T-6427

B

District: 47 – Bothwell

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bothwell (Town)

T-6324

B

Camden

T-6324

C

Chatham

T-6324

D

Dawn

T-6324 and T-6325

E

Dresden (Town)

T-6325

​F

Sombra

T-6325

​G

​Thameseville (Village)

T-6325

​H

​Wallaceburg

T-6325

​I

​Walpole Island

T-6325

​J

​Zone

T-6325

​Institutions

T-6427

District: 48 – Brant North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ancaster

T-6325

B

Blenheim

T-6325

C

Brantford East

T-6325

D

Dumfries South

T-6325

​Institutions

T-6427

District: 49 – Brant South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brantford West

T-6325 and T-6326

B

Brantford (City)

T-6326

C

Onondaga

T-6326

D

Paris (Town)

T-6326

E

Tuscarora

T-6326

​Institutions

T-6427

District: 50 – Brockville

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brockville (City) - Centre Ward

T-6326

B

Brockville (City) - East Ward

T-6326

C

Brockville (City) - North Ward

T-6327

D

Brockville (City) - South Ward

T-6327

E

Brockville (City) - West Ward

T-6327

​F

Elizabethtown

T-6327

​G

​Kitley

T-6327

​Institutions

T-6427

 

District: 51 – Bruce East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brant

T-6327

B

Carrick

T-6327

C

Culross

T-6327

D

Greenock

T-6327

E

Teeswater (Village)

T-6327

​F

Walkerton (Town)

T-6328

​Institutions

T-6427

District: 52 – Bruce North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Albemarle and Cape Crooker

T-6328

B

Amabel and Saugeen

T-6328

C

Arran

T-6328

D

Chesley (Village)

T-6328

E

Eastnor

T-6328

F

Elderslie

T-6328

G

Lindsay

T-6328

H

Paisley (Village)

T-6328

I

Port Elgin (Village)

T-6328

J

St. Edmund's

T-6328

K

Southampton (Village)

T-6328

L

Tara (Village)

T-6328

M

Wiarton (Village)

T-6328

Institutions

T-6427

District: 53 – Bruce West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bruce

T-6328

B

Huron

T-6328

C

Kincardine

T-6329

D

Kincardine (Town)

T-6329

E

Kinloss

T-6329

​F

Llucknow (Village)

T-6329

​G

​Saugeen

T-6329

​H

​Tiverton (Village)

T-6329

​Institutions

T-6427

C

District: 54 – Cardwell

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Adjala

T-6329

B

Albion

T-6329

C

Bolton (Village)

T-6329

D

Caledon

T-6329

E

Mono

T-6329

​Institutions

T-6427

District: 55 – Carleton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Goulbourn

T-6329

B

March

T-6329

C

Marlborough

T-6329

D

Nepean

T-6330

E

North Gower

T-6330

​F

Ottawa East (Village)

T-6330

​G

​Richmond (Village)

T-6330

​H

​Torbolton

T-6330

​Institutions

T-6427

District: 56 – Cornwall and Stormont

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cornwall

T-6330

B

Centre Ward

T-6330

C

East Ward

T-6330

D

West Ward

T-6331

E

Finch

T-6331

​F

Osnabruck

T-6331

​G

​Roxborough

T-6331

​Institutions

T-6427

D

District: 57 – Dundas

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Chesterville (Village)

T-6331

B

Iroquois (Village)

T-6331

C

Matilda

T-6331

D

Morrisburg (Village)

T-6331

E

Mountain

T-6331

​F

Williamsburg

T-6331

​G

​Winchester

T-6332

​H

​Winchester (Village)

T-6332

​Institutions

T-6427

District: 58 – Durham East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cavan

T-6332

B

Hope

T-6332

C

Manvers

T-6332

D

Millbrook (Village)

T-6332

E

Port Hope (Town)

T-6332

​Institutions

T-6427

District: 59 – Durham West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bowmanville (Town)

T-6332

B

Cartwright

T-6332

C

Clarke

T-6332

D

Darlington

T-6333

E

Newcastle (Village)

T-6333

​Institutions

T-6427

E

District: 60 – Elgin East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Aylmer (Town)

T-6333

B

Bayham

T-6333

C

Malahide

T-6333

D

Port Stanley (Village)

T-6333

E

St. Thomas (City)

T-6333

​F

Vienna (Village)

T-6333

​G

​Yarmouth

T-6333

​Institutions

T-6427

District: 61 – Elgin West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Aldborough

T-6333 and T-6334

B

Dunwich

T-6334

C

Dutton (Village)

T-6334

D

Howard

T-6334

E

Orford

T-6334

​F

Ridgetown (Town)

T-6334

​G

​Southwold

T-6334

​Institutions

T-6427

District: 62 – Essex North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Belle River (Village)

T-6334

B

Maidstone

T-6334

C

Rochester

T-6334

D

Sandwich East

T-6334

E

Sandwich West

T-6335

​F

Sandwich (Town)

T-6335

​G

​Tilbury West

T-6335

​H

​Tilbury Centre (Village)

T-6335

​I

​Walkerville

T-6335

​J

​Windsor (Town)

T-6335

​Institutions

T-6427

District: 63 – Essex South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Amherstburg (Town)

T-6335

B

Anderdon

T-6335

C

Colchester North

T-6335

D

Colchester South

T-6335

E

Essex Centre (Village)

T-6335

​F

Gosfield

T-6335 and T-6336

​G

​Kingsville (Village)

T-6336

​H

​Leamington (Village)

T-6336

​I

​Malden

T-6336

​J

​Mersea

T-6336

​K

​Pelee Island

T-6336

​Institutions

T-6427

F

District: 64 – Frontenac

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Garden Island (Village)

T-6336

B

Howe Island

T-6336

C

Kingston

T-6336

D

Pittsburg

T-6336

E

​Portsmouth (Village)

T-6336

​F

Storrington

T-6336

​G

​Wolfe Island

T-6336

​Institutions

T-6427

G

District: 65 – Glengarry

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Alexandria (Village)

T-6336

B

Charlottenburg

T-6336

C

Kenyon

T-6336 and T-6337

D

Lancaster

T-6337

E

Lancaster (Village)

T-6337

​F

Lochiel

T-6337

​Institutions

T-6427

District: 66 – Grenville South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Augusta

T-6337

B

Cardinal (Village)

T-6337

C

Edwardsburg

T-6337

D

Prescott (Town)

T-6337

​Institutions

T-6427

District: 67 – Grey East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Collingwood

T-6337

B

Dundalk (Village)

T-6337

C

Euphrasia

T-6338

D

Meaford (Town)

T-6338

E

Melancthon

T-6338

​F

Osprey

T-6338

​G

​Proton

T-6338

​I

​Shelburne (Village)

T-6338

​H

​St. Vincent

T-6338

​J

​Thornbury (Town)

T-6338

​Institutions

T-6427

District: 68 – Grey North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Derby

T-6338

B

Holland

T-6338

C

Keppel

T-6338

D

Owen Sound (Town)

T-6338 and T-6339

E

Sarawak

T-6339

​F

Sullivan

T-6339

​G

​Sydenham

T-6339

​Institutions

T-6427

District: 69 – Grey South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Artemesia

T-6339

B

Bentinck

T-6339

C

Durham (Town)

T-6339

D

Egremont

T-6339

E

Glenelg

T-6339

​F

Markdale (Village)

T-6339

​G

​Normanby

T-6339 and T-6340

​Institutions

T-6427

H

District: 70 – Haldimand

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Caledonia (Village)

T-6340

B

Cayuga North

T-6340

C

Cayuga (Village)

T-6340

D

Hagersville (Village)

T-6340

E

Oneida

T-6340

​F

Rainham

T-6340

​G

​Seneca

T-6340

​H

​Walpole

T-6340

​Institutions

T-6427

District: 71 – Halton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Acton (Village)

T-6340

B

Burlington (Village)

T-6340

C

Esquesing

T-6340

D

Georgetown (Village)

T-6340

E

Milton (Town)

T-6340

​F

Nasagaweya

T-6340 and T-6341

​G

​Nelson

T-6341

​H

​Oakville (Town)

T-6341

​I

​Trafalgar

T-6341

​Institutions

T-6427

District: 72 – Hamilton (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ward 1

T-6341

B

Ward 2

T-6341

C

Ward 3

T-6341

D

​Ward 4

T-6341

E

Ward 5

T-6341 and T-6342

​F

Ward 6

T-6342

​G

​Ward 7

T-6342

​Institutions

T-6427

District: 73 – Hastings East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Desoronto (Village)

T-6342

B

Hungerford

T-6342

C

Thurlow

T-6342

D

Tyendinaga

T-6342 and T-6343

​Institutions

T-6427

District: 74 – Hastings North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bangor, McClure and Wicklow

T-6343

B

Carlow

T-6343

C

Dungannon

T-6343

D

Elzevir and Grimsthorpe

T-6343

E

Faraday

T-6343

F

Huntingdon

T-6343

G

Limerick

T-6343

H

Madoc

T-6343

I

Madoc (Village)

T-6343

J

Marmora and Lake

T-6343

K

Mayo

T-6343

L

Monteagle and Herschell

T-6343

M

Rawdon

T-6343

N

Sabine, Airy, Lyell, Murchison and Robinson

T-6343

O

Stirling (Village)

T-6343

P

Tudor and Cashel

T-6343

​Q

​Wollaston

T-6343

Institutions

T-6427

District: 75 – Hastings West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Belleville (City)

T-6343

B

Frankford (Village)

T-6343

C

Sidney

T-6343 and T-6344

D

Trenton (Town)

T-6344

​Institutions

T-6427

District: 76 –  Huron East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Blyth (Village) 

T-6344

B

Brussels (Village)

T-6344

C

Grey

T-6344

D

Howick

T-6344

E

Morris

T-6344

​F

Turnberry

T-6344

​G

​Wingham (Town)

T-6344

​H

​Wroxeter (Village)

T-6344

​Institutions

T-6427

District: 77 – Huron South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bayfield (Village)

T-6344

B

Hay

T-6344

C

Hullett

T-6344 and T-6345

D

McKillop

T-6345

E

Seaforth (Town)

T-6345

​F

Stanley

T-6345

​G

​Tuckersmith

T-6345

​Institutions

T-6427

District: 78 – Huron West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ashfield

T-6345

B

Clinton (Town)

T-6345

C

Colborne

T-6345

D

Wawanosh East

T-6345

E

Goderich

T-6345

​F

Goderich (Town)

T-6345

​G

​Wawanosh West

T-6345

​Institutions

T-6427

K

District: 79 – Kent

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Blenheim (Town)

T-6345

B

Chatham

T-6345 and T-6346

C

Dover

T-6346

D

Harwich

T-6346

E

Raleigh

T-6346

​F

Romney

T-6346

​G

​Tilbury Centre

T-6346

​H

​Tilbury East

T-6346

​Institutions

T-6427

District: 80 – Kingston (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cataraqui Ward

T-6346

B

Frontenac Ward

T-6346

C

Ontario Ward

T-6346

D

Rideau Ward

T-6346

E

St. Lawrence Ward

T-6346 and T-6347

​F

Sydenham Ward

T-6347

​G

​Victoria Ward

T-6347

​Institutions

T-6427

L

District: 81 – Lambton East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Alvinston (Village)

T-6347

B

Arkona (Village)

T-6347

C

Bosanquet

T-6347

D

Brooke

T-6347

E

Enniskillen

T-6347

​F

Oil Springs (Village)

T-6347

​G

​Petrolia (Town)

T-6347

​H

​Thedford (Village)

T-6347

​I

​Warwick

T-6347

​J

​Watford (Village)

T-6347

​Institutions

T-6427

District: 82 – Lambton West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Forest (Town)

T-6347

B

Moore

T-6347

C

Plympton

T-6347 and T-6348

D

Point Edwards (Village)

T-6348

E

Sarnia

T-6348

​F

Sarnia (Town)

T-6348

​G

​Wyoming (Village)

T-6348

​Institutions

T-6427

District: 83 – Lanark North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Almonte (Town)

T-6348

B

Dalhousie and Sherbrooke North

T-6348

C

Darling

T-6348

D

Fitzroy

T-6348

E

Huntley

T-6348

​F

Lanark

T-6348

​G

​Lanark (Village)

T-6348

​H

​Lavant

T-6348

​I

​Pakenham

T-6348

​J

​Ramsay

T-6348

​Institutions

T-6427

District: 84 – Lanark South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bathurst

T-6349

B

Beckwith

T-6349

C

Burgess North

T-6349

D

Carleton Place (Village)

T-6349

E

Drummond

T-6349

​F

​Elsmley

T-6349

​G

​Montague

T-6349

​H

​Perth (Town)

T-6349

​I

​Sherbrooke South

T-6349

​Institutions

T-6427

District: 85 – Leeds and Grenville North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Elmsley South

T-6349

B

Gower South

T-6349

C

Kemptville

T-6349

D

Merrickville (Village)

T-6349

E

Oxford

T-6349

​F

Smith's Falls (Town)

T-6349

​G

​Wolford

T-6349

​Institutions

T-6427

District: 86 – Leeds South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Athens (Village)

T-6349

B

Bastard and Burgess South

T-6349

C

Crosby North

T-6350

D

Crosby South

T-6350

E

Gananoque (Town)

T-6350

​F

Lansdowne and Leeds Front

T-6350

​G

​Lansdowne and Leeds Rear

T-6350

​H

​Newboro (Village)

T-6350

​I

​Yonge and Escott Front

T-6350

​J

​Yonge and Escott Rear

T-6350

​Institutions

T-6427

District: 87 – Lennox

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Adolphustown

T-6350

B

Amherst Island

T-6350

C

Bath (Village)

T-6350

D

Ernestown

T-6350

E

Fredericksburg North

T-6350

​F

Fredericksburgh South

T-6350

​G

​Napanee (Town)

T-6350

​H

​Richmond

T-6350

​Institutions

T-6427

District: 88 – Lincoln and Niagara

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Beamsville (Village)

T-6350

B

Clinton

T-6350

C

Grantham

T-6350

D

Louth

T-6350 and T-6351

E

Merritton (Village)

T-6351

​F

Niagara

T-6351

​H

​Port Dalhousie (Village)

T-6351

​I

​St. Catharines (City)

T-6351

​Institutions

T-6427

District: 89 – London (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ward 1

T-6351

B

​Ward 2

T-6351

C

Ward 3

T-6351

D

Ward 4

T-6351 and T-6352

​Institutions

T-6427

M

District: 90 – Middlesex East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Dorchester North

T-6352

B

Dorchester South

T-6352

C

London

T-6352

D

London East

T-6352

E

London West

T-6352

​F

Nissouri West

T-6352

​G

​Springfield (Village)

T-6352

​Institutions

T-6427

District: 91 – Middlesex North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ailsa Craig (Village)

T-6352

B

Biddulph

T-6352

C

Exeter (Village)

T-6352

D

Lucan (Village)

T-6352

E

McGillivray

T-6352

​F

Parkhill (Town)

T-6352

​G

​Stephen

T-6353

​H

​Williams East

T-6353

​I

​Williams West

T-6353

​Institutions

T-6427

District: 92 – Middlesex South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Caradoc

T-6353

B

Delaware

T-6353

C

Lobo

T-6353

D

Westminster

T-6353

​Institutions

T-6427

District: 93 – Middlesex West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Adelaide

T-6353

B

Ekfrid

T-6353

C

Euphemia

T-6353

D

Glencoe (Village)

T-6353

E

Metcalfe

T-6353

​F

Mosa

T-6354

​G

​Newbury (Village)

T-6354

​H

​Strathroy (Town)

T-6354

​I

​Wardsville (Village)

T-6354

​Institutions

T-6427

District: 94 – Monck

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Canboro

T-6354

B

Cayuga South

T-6354

C

Dunn

T-6354

D

Dunnville (Village)

T-6354

E

Gainsborough

T-6354

​F

Moulton

T-6354

​G

​Pelham

T-6354

​H

​Sherbrooke

T-6354

​I

​Wainfleet

T-6354

​Institutions

T-6427

District: 95 – Muskoka and Parry Sound

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Armour and Ryerson

T-6354

B

Baxter, Gibson and Freeman

T-6354

C

Bethune, Proudfoot and Perry

T-6354

D

Brown, Burton, Shawanaga, Harrison, Walbridge, Mowat and French River

T-6354

E

Brunel and Stephenson

T-6354

F

Chapman and Croft

T-6354

G

Foley, Conger and Cowper

T-6354

H

Burpee, Ferguson and Carling

T-6354

I

McConkey, Mills, Hardy, McKenzie and Ferrie

T-6354

J

Chaffey, Franklin and Sinclair

T-6354

K

Gurd, Pringle and Patterson

T-6354

​L

​Nipissing and Himsworth South

T-6354

M

Humphrey, Watt and Cardwell

T-6355

N

Huntsville (Village)

T-6355

O

Joly, Strong and Sundridge

T-6355

P

Lount, Machar and Laurier

T-6355

​Q

​Parry Sound (Town), McDougall and Parry Island

T-6355

R

McKellar and Hagerman

T-6355

​S

​Spence, Monteith and Christie

T-6355

​T

​Stisted and McMurrich

T-6355

Institutions

T-6427

N

District: 95 ½ – Nipissing

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Camden

T-6355

B

Mattawa (Village)

T-6355

C

Mattawa and Papineau

T-6355

D

Calvin, Lauder, Ballantyne, Wilkes, Pentland,Paxton, Biggar, Osler, Lyster and Boyd

T-6355

E

Bonfield, Chisholm, Boulter and Ferris

T-6355

F

North Bay (Town), Widdifield, Phelps and Olrig

T-6355

G

Nipissing, Indian Reserve, Springer, Field, Badgerow and Caldwell

T-6355

H

Kirpatrick, Hugel, Ratter and Dunnett

T-6355

I

Appleby, Hagar, Awrey, Hawley, Dryden, Dill and Nelson

T-6355

J

Blezard, McKim, including Sudbury and Broder

T-6355

K

Finlayson and Peck

T-6355

L

Unorganized Territory

T-6355

Institutions

T-6427

District: 96 – Norfolk North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Dereham

T-6355

B

Middleton

T-6355

C

Tilsonburg (Town)

T-6355

D

Townsend

T-6355

E

Waterford (Village)

T-6355 and T-6356

​F

Windham

T-6356

​Institutions

T-6427

District: 97 – Norfolk South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Charlotteville

T-6356

B

Houghton

T-6356

C

Port Dover (Village)

T-6356

D

Port Rowan (Village)

T-6356

E

Simcoe (Town)

T-6356

​F

Walsingham

T-6356

​G

​Woodhouse

T-6356

District: 98 – Northumberland East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brighton

T-6356

B

Brighton (Village)

T-6356

C

Campbellford (Village)

T-6356

D

Colborne (Village)

T-6356

E

Cramahe

T-6356

​F

Hastings (Village)

T-6356

​G

​Murray

T-6356 and T-6357

​H

​Percy

T-6357

​I

​Seymour

T-6357

​Institutions

T-6427

District: 99 – Northumberland West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Alnwick

T-6357

B

Cobourg (Town)

T-6357

C

Haldimand

T-6357

D

Hamilton

T-6357

​Institutions

T-6427

O

District: 100 – Ontario North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Beaverton (Village)

T-6357

B

Bracebridge (Village)

T-6357

C

Brock

T-6357

D

Cannington (Village)

T-6357

E

Draper

T-6357

F

MacAulay

T-6357

G

MacLean

T-6357

H

Mara

T-6357

I

Morrison

T-6357

J

Oakley

T-6357

K

Rama

T-6358

L

Ridout

T-6358

M

Ryde

T-6358

N

Scott

T-6358

O

Scugog

T-6358

P

Thorah

T-6358

Institutions

T-6427

District: 101 – Ontario South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Oshawa (Town)

T-6358

B

Port Perry (Village)

T-6358

C

Reach

T-6358

D

Whitby East

T-6358

E

Whitby West

T-6358

​F

Whitby (Town)

T-6358

​Institutions

T-6427

District: 102 – Ontario West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Newmarket (Town)

T-6358

B

Pickering

T-6358

C

Stouffville (Village)

T-6358

D

Uxbridge

T-6358 and T-6359

E

Uxbridge (Town)

T-6359

​F

Whitchurch

T-6359

​Institutions

T-6427

District: 103 – Ottawa (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

By Ward 

T-6359

B

Ottawa Ward 

T-6359

C

St. George's Ward

T-6359

D

Victoria Ward

T-6359

E

Wellington Ward 

T-6359 and T-6360

​Institutions

T-6427

District: 104 – Oxford North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Blandford

T-6360

B

Easthope North

T-6360

C

Easthope South

T-6360

D

Embro (Village)

T-6360

E

Nissouri East

T-6360

​F

Woodstock (Town)

T-6360

​G

​Zorra East

T-6360

​H

​Zorra West

T-6360

​Institutions

T-6427

District: 105 – Oxford South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Burford

T-6360 and T-6361

B

Ingersoll (Town) 

T-6361

C

Norwich North

T-6361

D

Norwich South

T-6361

E

Norwich (Village)

T-6361

​F

Oakland

T-6361

​G

​Oxford East

T-6361

​H

​Oxford North

T-6361

​I

​Oxford West

T-6361

​Institutions

T-6427

P

District: 106 – Peel

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brampton (Town)

T-6361

B

Chinguacousy

T-6361

C

Streetsville (Village)

T-6361

D

Toronto

T-6361

E

Toronto Gore

T-6361 and T-6362

​Institutions

T-6427

District: 107 – Perth North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ellice

T-6362

B

Elma

T-6362

C

Listowel (Town)

T-6362

D

Logan

T-6362

E

Milverton (Village)

T-6362

​F

Mornington

T-6362

​G

​Stratford (City)

T-6362

​Institutions

T-6427

District: 108 – Perth South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Blanchard

T-6362

B

Downie

T-6362

C

Fullarton

T-6362

D

Hibbert

T-6362 and T-6363

E

Mitchell (Town)

T-6363

​F

St. Mary's (Town)

T-6363

​G

​Usborne

T-6363

​Institutions

T-6427

District: 109 – Peterborough East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ashburnham

T-6363

B

Asphodel

T-6363

C

Belmont

T-6363

D

Burleigh, Anstruther and Chandos

T-6363

E

Cardiff

T-6363

F

Cavendish

T-6363

G

Douro

T-6363

H

Dummer

T-6363

I

Glamorgan

T-6363

J

Harcourt, Dudley and Dysart

T-6363

K

Harvey

T-6363

L

Lakefield

T-6363

M

Methuen

T-6363

N

Monmouth

T-6363

O

Norwood

T-6363

P

Otonabee

T-6363

Institutions

T-6427

District: 110 – Peterborough West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ennismore

T-6363

B

Monaghan North

T-6363

C

Monaghan South

T-6363

D

Peterborough (Town)

T-6363 and T-6364

E

Smith

T-6364

​Institutions

T-6427

District: 111 – Prescott

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Alfred

T-6364

B

Caledonia

T-6364

C

Hawkesbury East

T-6364

D

Hawkesbury West

T-6364

E

Hawkesbury (Village)

T-6364

​F

Longueuil

T-6364

​G

​L'Original (Village)

T-6364

​H

​Plantagenet North

T-6364

​I

​Plantagenet South

T-6364

​Institutions

T-6427

District: 112 – Prince Edward

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ameliasburgh

T-6364

B

Athol

T-6364 and T-6365

C

Hallowell

T-6365

D

Hillier

T-6365

E

Marysburg North

T-6365

​F

Marysburg South

T-6365

​G

​Picton (Town)

T-6365

​H

​Sophiasburg

T-6365

​I

​Wellington (Village)

T-6365

​Institutions

T-6427

R

District: 113 – Renfrew North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Algona South

T-6365

B

Alice and Fraser

T-6365

C

Bromley

T-6365

D

Buchanan, Wylie and Rolph

T-6365

E

Head, Maria and Clara

T-6365

​F

Pembroke

T-6365

​G

​Pembroke (Town)

T-6365

​H

​Petawawa and McKay

T-6365

​I

​Ross

T-6365

​J

​Stafford

T-6365

​K

​Westmeath

T-6365

​L

​Wilberforce and Algoma North

T-6365

​M

​Eganville (Village)

T-6365

​Institutions

T-6427

District: 114 – Renfrew South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Admaston

T-6366

B

Arnprior (Village)

T-6366

C

Bagot and Blythfield

T-6366

D

Brougham

T-6366

E

Brudenell

T-6366

F

Eganville (Village)

T-6366

G

Grattan

T-6366

H

Griffith

T-6366

I

Hagerty and Jones

T-6366

J

Horton

T-6366

K

Lyndoch

T-6366

L

Matawatchan

T-6366

M

McNab

T-6366

N

Raglan and Radcliff

T-6366

O

Renfrew (Village)

T-6366

P

Sebastopol

T-6366

​Q

​Sherwood, Richards and Burns

T-6366

Institutions

T-6427

District: 115 – Russell

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cambridge

T-6366

B

Clarence

T-6366

C

Cumberland

T-6366

D

Gloucester

T-6366 and T-6367

E

New Edinburgh Ward

T-6367

​F

Osgoode

T-6367

​G

​Rockland (Village)

T-6367

​H

​Russell

T-6367

​Institutions

T-6427

S

District: 116 – Simcoe East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Gravenhurst (Town)

T-6367

B

Matchedash

T-6367

C

Medonte

T-6367

D

​Medora and Wood

T-6367

E

Midland (Village)

T-6367

​F

Monck

T-6367

​G

​Muskoka

T-6367

​H

​Orillia

T-6367

​I

​Orillia (Town)

T-6367 and T-6368

​J

​Oro

T-6368

​K

​Penetanguishene (Town)

T-6368

​L

​Tay

T-6368

​M

​Tiny

T-6368

​Institutions

T-6427

District: 117 – Simcoe North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Barrie (Town)

T-6368

B

Collingwood (Town)

T-6368

C

Creemore

T-6368

D

Flos

T-6368

E

Nottawasaga

T-6368

​F

Stayner (Village)

T-6369

​G

​Sunnidale

T-6369

​H

​Vespra

T-6369

​Institutions

T-6427

District: 118 – Simcoe South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Alliston (Village)

T-6369

B

Beeton (Village)

T-6369

C

Essa

T-6369

D

Innisfil

T-6369

E

Mulmur

T-6369

​F

Tecumseth

T-6369

​G

​Tossorontio

T-6369

​H

​Tottenham (Village)

T-6369

​Institutions

T-6427

T

District: 119 – Toronto (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Andrew's Ward

T-6369 and T-6370

B

St. David's Ward

T-6370

C

St. George's Ward

T-6370

D

St. James' Ward

T-6370 and T-6371

E

St. John's Ward

T-6371

​F

St. Lawrence's Ward

T-6371

​G

​St. Patrick's Ward

T-6371 and T-6372

​H

​St. Stephen's and St. Mark's Ward

T-6372 and T-6373

​I

​St. Thomas Ward

T-6373

​Institutions

T-6427

V

District: 120 – Victoria North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Anson and Hindon

T-6373

B

Bexley

T-6373

C

Carden

T-6373

D

Dalton

T-6373

E

Eldon

T-6373

F

Fenelon

T-6373

G

Falls (Village)

T-6373

H

Galway

T-6373

I

Laxton, Digby and Longford

T-6373

J

Lutterworth

T-6373

K

Minden

T-6373

L

Snowden

T-6373

M

Stanhope, Sherburne and McClintock

T-6373

N

Somerville

T-6373

O

Woodville (Village)

T-6373

​​

Institutions

T-6427

District: 121 – Victoria South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bobcaygeon (Village)

T-6373

B

Emily

T-6373 and T-6374

C

Lindsay (Town)

T-6374

D

Mariposa

T-6374

E

Omemee (Village)

T-6374

​F

Ops

T-6374

​G

​Verulam

T-6374

​Institutions

T-6427

W

District: 122 – Waterloo North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Berlin (Town)

T-6374

B

Elmira (Village)

T-6374

C

Waterloo

T-6374

D

Waterloo (Town)

T-6374

E

Wellesley

T-6374

​F

Woolwich

T-6375

​Institutions

T-6427

District: 123 – Waterloo South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ayr (Village)

T-6375

B

Dumfries North

T-6375

C

Galt (Town)

T-6375

D

Hespeler (Village)

T-6375

E

New Hamburg (Village)

T-6375

​F

Preston (Village)

T-6375

​G

​Waterloo South

T-6375

​H

​Wilmot

T-6375

​Institutions

T-6427

District: 124 – Welland

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bertie

T-6375

B

Chippewa (Village)

T-6375

C

Crowland

T-6375

D

Fort Erie (Village)

T-6375

E

Humberstone

T-6375 and T-6376

​F

Niagara Falls (Town)

T-6376

​G

​Niagara Falls (Village)

T-6376

​H

​Port Colborne (Village)

T-6376

​I

​Stamford

T-6376

​J

​Thorold

T-6376

​K

​Thorold (Town)

T-6376

​L

​Welland (Town)

T-6376

​M

​Willoughby

T-6376

​Institutions

T-6427

District: 125 – Wellington Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Drayton (Village)

T-6376

B

Elora (Village)

T-6376

C

Fergus (Village)

T-6376

D

Garafraxa East

T-6376

E

​Garafraxa West

T-6376

​F

Maryborough

T-6376

​G

​Nichol

T-6376

​H

​Orangeville (Town)

T-6376

​I

​Peel

T-6376

​J

​Pilkington

T-6376

​Institutions

T-6427

District: 126 – Wellington North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Amaranth

T-6376

B

Arthur

T-6376

C

Arthur (Village)

T-6376

D

Clifford (Village)

T-6376

E

Harriston (Town)

T-6376

​F

Luther East and Luther West

T-6377

​G

​Minto

T-6377

​H

​Mount Forest

T-6377

​I

​Palmerston

T-6377

​J

​Wallace

T-6377

​Institutions

T-6427

District: 127 – Wellington South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Eramosa

T-6377

B

Erin

T-6377

C

Erin (Village)

T-6377

D

Guelph

T-6377

E

Guelph (City)

T-6377

​F

Puslinch

T-6377 and T-6378

​Institutions

T-6427

District: 128 – Wentworth North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Beverley

T-6378

B

Dundas (Town)

T-6378

C

Flamborough East

T-6378

D

Flamborough West

T-6378

E

Waterdown (Village)

T-6378

​Institutions

T-6427

District: 129 – Wentworth South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Barton

T-6378

B

Binbrook

T-6378

C

Caistor

T-6378

D

Glanford

T-6378

E

Grimsby North

T-6378

​F

Grimsby South

T-6378

​G

​Grimsby (Village)

T-6378

​H

​Saltfleet

T-6378

​Institutions

T-6427

Y

District: 130 - York East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Markham

T-6378 and T-6379

B

Markham (Village)

T-6379

D

Scarborough

T-6379

C

St. Paul's and St. Mathew's Ward

T-6379

E

York East

T-6379

​Institutions

T-6427

District: 131 – York North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Aurora (Town)

T-6379

B

Bradford (Village)

T-6379

C

Georgina and Georgina Island

T-6379

D

Gwillimbury East

T-6379 and T-6380

E

Gwillimbury North and Snake Island

T-6380

​F

Gwillimbury West

T-6380

​G

​Holland Landing (Village)

T-6380

​H

​King

T-6380

​I

​Sutton (Village)

T-6380

​Institutions

T-6427

District: 132 – York West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Etobicoke

T-6380

B

Richmond Hill (Village)

T-6380

C

St. Alban's Ward

T-6380

D

St. Mark's Ward

T-6380

E

Vaughan

T-6380 and T-6381

​F

Weston (Village)

T-6381

​G

​Woodbridge (Village)

T-6381

​H

​York West

T-6381

​Institutions

T-6427

Date modified: