1871 Census Districts and Sub-districts: Nova Scotia

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Finding Aids

With some exceptions, most of the 9 schedules have been preserved. Most of the “missing” schedules were in fact never completed because they were not relevant to the sub-district, for example Schedule 8 (Shipping and fisheries). Schedules 2 and 6 include names. The other schedules do not. They are keyed to Schedule 1 by page and line number. In order to find out which schedules are available for each sub-district, consult:

Only Schedule 1, Nominal Return of the Living, is searchable in the database.

The other schedules can be viewed through the Microform Digitization tool. The schedules are arranged in numerical order for each sub-district. For example, on reel C-10387, you will find District 183, Gloucester County, Sub-district b-1, Bathurst, schedules 1 to 8, followed by Sub-district b-2, Bathurst, schedules 1 to 8, etc.

A

District: 190 – Annapolis

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Wilmot

C-10542

B

Middleton

C-10542 and C-10543

C

Clarence

C-10543

D

Bridgetown

C-10543

E

Belleisle

C-10543

F

New Caledonia

C-10543

G

Broad Cove

C-10543

H

Clementsport

C-10543

I

Hessian Line

C-10543

J

Annapolis Royal

C-10543 and C-10544

K

Carleton Corner

C-10544

L

Nictaux

C-10544

M

Dalhousie

C-10544

N

Morse's Road

C-10544

O

Maitland

C-10544

District: 201 – Antigonish

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Upper South River

C-10562

B

Lochaber

C-10562

C

Antigonish

C-10562

D

Arisaig

C-10562

E

Cape George

C-10562

F

Morristown

C-10562

G

St. Andrews

C-10562 and C-10563

H

Tracadie

C-10563

I

Harbour au Bouche

C-10563

C

District: 205 – Cape Breton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Howleys Ferry

C-10567

B

Sydney Mines

C-10567

C

Ball Creek

C-10568

D

Beaver Cove

C-10568

E

Christmas Island

C-10568

F

East Bay

C-10568

G

Sydney

C-10568

H

Lingan

C-10568 and C-10569

I

Cow Bay

C-10569

J

Mira Bay

C-10569

K

Main à Dieu

C-10569

L

Louisburg

C-10569

M

Gabarus

C-10569

N

Big Pond

C-10569

District: 199 – Colchester

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Five Islands

C-10557

B

Lower Londonderry

C-10557

C

Upper Londonderry

C-10557

D

New Annan

C-10557 and C-10558

E

Tatamagouche

C-10558

F

Waughs River

C-10558

G

Earltown

C-10558

H

Kemptown

C-10558

I

Upper Onslow

C-10558

J

Onslow

C-10558

K

Truro

C-10558

L

Old Barns

C-10558

M

Lower Stewiacke

C-10558 and C-10559

N

Upper Stewiacke

C-10559

District: 198 – Cumberland

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Amherst

C-10555

B

Head of Amherst

C-10555

C

Pugwash

C-10555 and C-10556

D

Wallace

C-10556

E

Wentworth

C-10556

F

Westchester

C-10556

G

River Philip

C-10556

H

Maccan

C-10556

I

River Hébert

C-10556

J

Advocate Harbour

C-10556 and C-10557

K

Parrsboro

C-10557

L

Mill Village

C-10557

D

District: 191 – Digby

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brier Island

C-10544

B

Long Island

C-10544

C

Petit Passage

C-10544

D

Sandy Cove

C-10544

E

Digby

C-10544

F

Hillsburg

C-10544

G

Head of St Mary's Bay

C-10545

H

Head of St Mary's Bay

C-10545

I

Weymouth

C-10545

J

Belliveau's Cove

C-10545

K

Clare

C-10545

L

Meteghan

C-10545

M

Salmon River

C-10545

N

New Tusket

C-10545

G

District: 202 – Guysborough

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Guysborough

C-10563

B

Crow Harbour

C-10563

C

Canso

C-10563

D

Molasses Harbour

C-10563

E

Isaacs Harbour

C-10563

F

Wine Harbour Village

C-10563

G

Sherbrooke

C-10563

H

Marie Joseph

C-10564

I

Caledonia

C-10564

J

Forks of St Marys

C-10564

K

Stormont

C-10564

L

Salmon River

C-10564

M

Guysborough

C-10564

N

Manchester

C-10564

O

Melford

C-10564

H

District: 197 – Halifax East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Dartmouth

C-10553

B

Windsor Road

C-10553 and C-10554

C

Truro Road

C-10554

D

Eastern Passage

C-10554

E

Preston

C-10554

F

Lawrencetown

C-10554

G

Chezzetcook

C-10554

H

Musquodoboit Harbour

C-10554

I

Jeddore

C-10554

J

Popes Harbour

C-10554

K

Sheet Harbour

C-10554

L

Salmon River

C-10554

M

Necum Teuch

C-10554

N

Upper Musquodoboit

C-10555

O

Middle Musquodoboit

C-10555

P

Little River

C-10555

Q

Wyses Corner

C-10555

R

Gays River

C-10555

District: 196 – Halifax West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Halifax Ward 1

C-10550

B

Halifax Ward 2

C-10550 and C-10551

C

Halifax Ward 3

C-10551

D

Halifax Ward 4

C-10551

E

Halifax Ward 5

C-10551 and C-10552

F

Halifax Ward 5, 2nd section

C-10552

G

Halifax Ward 6

C-10552

H

North West Arm

C-10552

I

Fergusons Cove

C-10552

J

Portuguese Cove

C-10553

K

Sambro

C-10553

L

Terrence Bay

C-10553

M

Prospect Road

C-10553

N

Drysdale

C-10553

O

Hacketts Cove

C-10553

P

French Village

C-10553

Q

Black Point

C-10553

R

Hammonds Plains

C-10553

S

Piers Mills

C-10553

T

Sable Island

C-10553

District: 188 – Hants

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Scotch Village

C-10395

B

Kempt

C-10395

C

Walton

C-10395

D

Noel

C-10395

E

Maitland

C-10395

F

Shubenacadie

C-10395

G

Nine Mile River

C-10540

H

Rawdon North

C-10540

I

Rawdon South

C-10540

J

Brooklyn

C-10540

K

St. Croix

C-10540

L

Windsor

C-10540

M

Falmouth

C-10540

N

Forks

C-10540

I

District: 203 – Inverness

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Plaister Cove

C-10564

B

River Inhabitants

C-10564

C

North Mountain

C-10564 and C-10565

D

River Dennis

C-10565

E

Judique

C-10565

F

Port Hood

C-10565

G

Mabou

C-10565

H

Lake Ainslie West

C-10565

I

Broad Cove Intervale

C-10565

J

Broad Cove District

C-10565

K

Margaree

C-10565

L

Chéticamp

C-10566

M

Margaree North East

C-10566

N

Youngs Bridge

C-10566

O

Lake Ainslie East

C-10566

P

Whycocomagh

C-10566

K

District: 189 – Kings

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Kentville

C-10540 and C-10541

B

Gaspereau

C-10541

C

Lower Horton

C-10541

D

Wolfville

C-10541

E

Canard

C-10541

F

Canning

C-10541

G

Centreville

C-10541 and C-10542

H

Lakeville

C-10542

I

Berwick

C-10542

J

Somerset

C-10542

K

Harbourville

C-10542

L

Aylesford North

C-10542

M

Aylesford South

C-10542

N

Dalhousie

C-10542

L

District: 195 – Lunenburg

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

New Germany

C-10548 and C-10549

B

Bridgewater

C-10549

C

Petite-Rivière

C-10549

D

Conquerall

C-10549

E

Ritchys Cove

C-10549

F

Lunenburg

C-10549

G

La Have Island

C-10549 and C-10550

H

Mahone Bay

C-10550

I

Tancook

C-10550

J

Sandy Beaches

C-10550

K

Mill Cove

C-10550

L

Chester

C-10550

M

New Ross

C-10550

P

District: 200 – Pictou

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Mount Thorn

C-10559

B

West Branch River John

C-10559

C

River John

C-10559

D

Cape John

C-10559

E

Caribou

C-10559

F

Pictou

C-10559 and C-10560

G

Hardwood Hill

C-10560

H

Rogers Hill

C-10560

I

West River, Green Hill

C-10560

J

Gairloch

C-10560

K

New Lairg

C-10560

L

Middle River

C-10560

M

Hopewell

C-10560

N

Albion Mines

C-10560 and C-10561

O

New Glasgow

C-10561

P

Little Harbour

C-10561

Q

McLellans Mountain

C-10561

R

East River

C-10561

S

St. Marys

C-10561

T

Merigomish

C-10561

U

Barney River

C-10561

V

Gulf Shore

C-10561

Q

District: 194 – Queens

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Port Mouton

C-10547

B

Liverpool

C-10548

C

Bristol

C-10548

D

Port Medway

C-10548

E

Greenfield

C-10548

F

Caledonia

C-10548

G

Brookfield

C-10548

R

District: 206 – Richmond

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Framboise

C-10569

B

Loch Lomond

C-10569

C

Red Islands

C-10569

D

Grand River

C-10569 and C-10570

E

L'Ardoise

C-10570

F

St. Peter

C-10570

G

Black River

C-10570

H

River Inhabitants

C-10570

I

River Bourgeois

C-10570

J

D'Escousse

C-10570

K

Petit de Grat

C-10570

L

Arichat

C-10570

M

Little Arichat

C-10570

S

District: 193 – Shelburne

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cape Sable Island

C-10547

B

Shelburne

C-10547

C

Ragged Island

C-10547

D

Louis Head

C-10547

V

District: 204 – Victoria

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Washabuck

C-10566

B

Little Narrows

C-10566

C

Middle River

C-10566

D

Baddeck

C-10566

E

Boularderie

C-10566 and C-10567

F

King's Cove

C-10567

G

Englishtown

C-10567

H

Monro's Point and Ste. Ann's

C-10567

I

Plaster

C-10567

J

Ingonish

C-10567

K

Cape North

C-10567

L

Bay St Lawrence

C-10567

Y

District: 192 – Yarmouth

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Plymouth

C-10545

B

Chebogue

C-10546

C

Yarmouth

C-10546

D

Ohio

C-10546

E

Carleton

C-10546

F

Kempt

C-10546

G

West side of Tusket River

C-10546

H

Tusket

C-10546 and C-10547

I

Argyle

C-10547

J

Pubnico

C-10547

Date modified: