1871 Census Districts and Sub-districts: Quebec

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Finding Aids

With some exceptions, most of the 9 schedules have been preserved. Most of the “missing” schedules were in fact never completed because they were not relevant to the sub-district, for example Schedule 8 (Shipping and fisheries). Schedules 2 and 6 include names. The other schedules do not. They are keyed to Schedule 1 by page and line number. In order to find out which schedules are available for each sub-district, consult:

Only Schedule 1, Nominal Return of the Living, is searchable in the database.

The other schedules can be viewed through the Microform Digitization tool. The schedules are arranged in numerical order for each sub-district. For example, on reel C-10387, you will find District 183, Gloucester County, Sub-district b-1, Bathurst, schedules 1 to 8, followed by Sub-district b-2, Bathurst, schedules 1 to 8, etc.

A

District: 96 – Argenteuil

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Grenville

C-10029

B

Harrington, Arundel, De Salaberry, Grandison

C-10029

C

Chatham

C-10029

D

Wentworth, Montcalm, Wolfe

C-10029

E

St. Andrews

C-10029

F

St. Jérusalem

C-10029 and C-10030

G

Gore

C-10030

H

Mille-Isles

C-10030

I

Howard, Morin West

C-10030

District: 137 – Arthabaska

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste. Clothilde-D'Horton

C-10085

B

St. Valère-de-Bulstrode

C-10085

C

St. Louis

C-10085

D

St. Albert

C-10085

E

Victoriaville

C-10085

F

Arthabaskaville

C-10085

G

St. Norbert

C-10085

H

Stanfold

C-10085

I

Princeville

C-10085

J

Kingsey Falls East

C-10085

K

St. Médard

C-10085

L

Warwick

C-10085

M

St. Christophe

C-10085

N

Chester North

C-10085

O

Chester East

C-10086

P

Chester West

C-10086

Q

Chénier

C-10086

R

Tingwick

C-10086

B

District: 122 – Bagot

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Pie

C-10066

B

St. Dominique

C-10066

C

Ste. Rosalie

C-10066

D

St. Simon

C-10066

E

St. Hugues

C-10066 and C-10067

F

Ste. Hélène

C-10067

G

St. Liboire

C-10067

H

St. Ephrem-d'Upton

C-10067

I

St. Théodore-d'Acton

C-10067

J

St. André-d’Acton

C-10067

K

Actonvale

C-10067

District: 158 – Beauce East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Elzéar

C-10356

B

Ste. Marie

C-10356 and C-10357

C

St. Frédéric

C-10357

D

St. Joseph

C-10357

E

St. François

C-10357

F

St. Georges

C-10357

G

Linière

C-10357

District: 157 – Beauce West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Pierre-de-Broughton

C-10355 and C-10356

B

St. Victor-de-Tring

C-10356

C

St. Ephrem-de-Tring

C-10356

D

St. Honoré-de-Shenley

C-10356

E

St. Évariste-de-Forsyth

C-10356

F

Lambton

C-10356

G

St. Sébastien

C-10356

H

Spalding, Ditchfield, Woburn, Clinton

C-10356

District: 111 – Beauharnois

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Clément

C-10053

B

Beauharnois

C-10053

C

St. Etienne

C-10053 and C-10054

D

St. Timothée

C-10054

E

St. Louis

C-10054

F

Ste. Cécile

C-10054

G

St. Stanisla

C-10054

District: 161 – Bellechasse North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Beaumont

C-10359

B

St. Charles

C-10359

C

St. Gervais

C-10359 and C-10360

D

St. Michel

C-10360

E

St. Raphaël

C-10360

F

St. Vallier

C-10360

District: 162 – Bellechasse South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Lazare

C-10360

B

Buckland East

C-10360

C

Armagh

C-10360 and C-10361

D

Mailloux, Roux, Bellechasse, Daaquam

C-10361

District: 103 – Berthier

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Lavaltrie

C-10038

B

Lanoraie

C-10038

C

Berthier

C-10038

D

Berthier (Town)

C-10038

E

Isle-Dupas

C-10038 and C-10039

F

St. Barthélémi

C-10039

G

St. Cuthbert

C-10039

H

St. Norbert

C-10039

I

St. Gabriel

C-10039 and C-10040

District: 169 – Bonaventure

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Port Daniel

C-10369

B

Hope

C-10369

C

Cox

C-10369

D

Hamilton

C-10369

E

New Richmond

C-10369 and C-10370

F

Maria

C-10370

G

Carleton

C-10370

H

Nouvelle, Shoolbred

C-10370

I

Mann

C-10370

J

Restigouche

C-10370

K

Matapédia

C-10370

L

Tracadièche

C-10370

M

Cascapédia

C-10370

District: 126 – Brome

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Farnham

C-10072

B

Brome

C-10072

C

Sutton

C-10072

D

Potton

C-10073

E

Bolton

C-10073

C

District: 118 – Chambly

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Lambert

C-10060

B

Longueuil

C-10060

C

Longueuil (Village)

C-10060 and C-10061

D

St. Hubert

C-10061

E

Chambly

C-10061

F

Chambly(Village)

C-10061

G

Chambly (Basin)

C-10061

H

St. Bruno

C-10061

I

Boucherville

C-10061

J

Boucherville (Village)

C-10061

District: 133 – Champlain North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Mont-Carmel

C-10079

B

St. Narcisse

C-10079

C

St. Stanislas

C-10079

D

St. Tite

C-10080

E

Ste. Flore

C-10080

F

St. François-Xavier de Batiscan

C-10080

G

Mékinac

C-10080

H

La Bostonnais

C-10080

I

La Croche

C-10080

District: 132 – Champlain South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cap-de-la-Madeleine

C-10077 and C-10078

B

St. Maurice

C-10078

C

La Visitation

C-10078

D

St. Luc

C-10078

E

St. François-Xavier

C-10078

F

Ste. Geneviève

C-10078

G

Ste. Anne-de-la-Pérade

C-10078 and C-10079

H

St. Prosper

C-10079

District: 149 – Charlevoix

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Petite-Rivière

C-10347

B

Ile-aux-Coudres

C-10347

C

Baie-St. Paul

C-10347

D

St. Urbain

C-10347

E

Les Éboulements

C-10347 and C-10348

F

Settrington

C-10348

G

St. Irénée

C-10348

H

Ste. Agnès

C-10348

I

Malbaie

C-10348

J

St. Fidèle

C-10348

K

St. Siméon

C-10348

District: 112 – Châteauguay

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Joachim

C-10054

B

Ste. Philomène

C-10054 and C-10055

C

Ste. Martine St. Antoine

C-10055

D

St. Urbain

C-10055

E

St. Jean-Chrysostôme

C-10055

F

St. Antoine

C-10055

District: 150 – Chicoutimi

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Jean

C-10348

B

Grande-Baie

C-10348

C

Bagotville

C-10348

D

Chicoutimi

C-10348 and C-10349

E

Chicoutimi (Village)

C-10349

F

Laterrière

C-10349

G

Jonquière

C-10349

H

Hébertville

C-10349

I

Roberval

C-10349

J

Péribonka

C-10349

K

Tremblay

C-10349 and C-10350

District: 142 – Compton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hereford

C-10090

B

Compton

C-10090

C

Clifton

C-10090

D

Auckland

C-10090

E

Eaton

C-10090 and C-10091

F

Newport, Ditton, Chesham, Clinton, Emberton

C-10091

G

Westbury

C-10091

H

Bury

C-10091

I

Lingwick

C-10091

J

Hamden, Marston, Whitton

C-10091

K

Winslow South

C-10091

L

Winslow North

C-10091

D

District: 97 – Deux-Montagnes

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Placide

C-10030

B

Lac des Deux-Montagnes

C-10030

C

St. Joseph Ste. Monique

C-10030

D

St. Eustache

C-10030

E

St. Eustache (Village)

C-10030

F

St. Augustin

C-10030

G

St. Benoît

C-10030

H

St. Hermas

C-10030 and C-10031

I

Ste. Scholastique

C-10031

J

Ste. Scholastique

C-10031

K

St. Canut

C-10031

L

St. Colomban

C-10031

District: 160 – Dorchester East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Anselme

C-10358

B

Ste.Claire

C-10358 and C-10359

C

St. Malachie

C-10359

D

Standon

C-10359

E

Buckland West

C-10359

F

Ste.Germaine du Lac-Etchemin

C-10359

G

Ste.Justine

C-10359

District: 159 – Dorchester West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Bernard

C-10358

B

St. Isidore

C-10358

C

Ste.Hénédine

C-10358

D

Ste.Marguerite

C-10358

E

St. Édouard-de-Frampton

C-10358

F

Cranbourne

C-10358

G

Watford, Metgermette

C-10358

District: 136 – Drummond

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Guillaume D'Upton

C-10083 and C-10084

B

St. Bonaventure

C-10084

C

St. Germain

C-10084

D

Grantham

C-10084

E

Wendover, Simpson

C-10084

F

Wickham West

C-10084

G

Wickham

C-10084

H

Durham South

C-10084

I

Durham

C-10084

J

L'Avenir

C-10084

K

Kingsey

C-10084

L

Kingsey Falls West

C-10084

G

District: 171 – Gaspé Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Chlorydormes

C-10370

B

Sydenham, Fox

C-10371

C

L'Anse-au-Griffon

C-10371

D

Cap-des-Rosiers

C-10371

E

Gaspé North, Sydenham South

C-10371

F

Gaspé Bay South

C-10371

G

York

C-10371

H

Douglas

C-10371

District: 172 – Gaspé South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Malbaie

C-10371

B

Percé

C-10371

C

L'Anse-du-Cap

C-10371

D

Grande-Rivière, Rameau

C-10371

E

Pabos

C-10372

District: 170 – Gaspé West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cap-Chat

C-10370

B

Ste.Anne-des-Monts

C-10370

C

Mont-Louis

C-10370

D

Grande-Vallée-Des-Monts

C-10370

H

District: 107 – Hochelaga

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Montréal

C-10049

B

Côte-des-Neiges

C-10049 and C-10050

C

St. Jean-Baptiste

C-10050

D

Côteau-St.Louis

C-10050

E

Hochelaga

C-10050

F

Longue-Pointe

C-10050

G

Pointe-aux-Trembles

C-10050

H

Rivière-des-Prairies

C-10050

I

Sault-aux-Récollet

C-10050

J

Côte-de-la-Visitation

C-10050

District: 113 – Huntingdon East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hemmingford

C-10056

B

Havelock

C-10056

C

Franklin

C-10056

D

Hinchinbrooke

C-10056

E

Elgin

C-10056

District: 114 – Huntingdon West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Godmanchester

C-10056 and C-10057

B

Huntingdon

C-10057

C

St. Anicet

C-10057

D

Dundee

C-10057

I

District: 124 – Iberville

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Georges-de-Henriville

C-10069

B

St. Athanase

C-10069

C

Iberville

C-10069

D

St. Grégoire

C-10069 and C-10070

E

St. Brigide

C-10070

F

St. Alexandre

C-10070

G

St. Sébastien

C-10070

District: 173 – Iles de la Magdeleine

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Groupe Sud

C-10372

B

Grindstone Island

C-10372

C

Allright Island

C-10372

D

Groupe Nord

C-10372

J

District: 108 – Jacques-Cartier

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Lachine

C-10051

B

Lachine (Village)

C-10051

C

St. Laurent

C-10051

D

St. Joachim-de-la-Point-Claire

C-10051

E

St. Joachim-de-la-Point-Claire (Village)

C-10051

F

Ste. Anne

C-10051

G

Ste. Genevieve

C-10051

H

Ste. Geneviève (Village)

C-10051

I

St. Raphaël-de-L’Île-Bizard

C-10051

District: 102 – Joliette

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Paul

C-10036

B

St. Charles-Borromée

C-10036

C

Joliette

C-10036

D

St. Ambroise St. Thomas

C-10036 and C-10037

E

St. Alphonse

C-10037

F

St. Come, Cartier

C-10037

G

St. Thomas

C-10037

H

St. Elizabeth

C-10037

I

St. Félix-de-Valois

C-10037

J

Ste. Mélanie

C-10037 and C-10038

K

St. Jean

C-10038

L

Ste. Béatrix

C-10038

M

Ste. Emelie and Tracy

C-10038

K

District: 165 – Kamouraska

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste.Anne

C-10363

B

St. Onésime, Ixworth, Chapais

C-10363

C

Rivière-Ouelle

C-10363

D

St. Pacôme

C-10363 and C-10364

E

St. Denis

C-10364

F

St. Philippe

C-10364

G

Mont-Carmel

C-10364

H

Kamouraska

C-10364

I

Kamouraska (village)

C-10364

J

St. Paschal

C-10364

K

Woodbridge, Painchaud

C-10364

L

St. André, Notre-Dame-du-Portage

C-10364

M

Ste.Hélène, Bungay, Chabot

C-10364 and C-10365

N

St. Alexandre, Parke, St. Antonin

C-10365

O

Pohénégamouk

C-10365

L

District: 100 – L’Assomption

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Charles

C-10034

B

St. Henri

C-10034

C

St. Lin

C-10034

D

St. Roch

C-10034

E

St. Paul-l'Ermite

C-10034

F

Repentigny

C-10034

G

St. Sulpice

C-10034

H

L'Assomption

C-10034 and C-10035

I

L'Assomption

C-10035

J

L'Epiphanie

C-10035

District: 164 – L’Islet

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

L'Islet, St. Eugène

C-10362

B

St. Jean-Port-Joli

C-10362

C

St. Aubert, Fournier

C-10362

D

St. Roch

C-10362 and C-10363

E

St. Cyrille, Lessard, Beaubien, Arago, Leverrier

C-10363

F

Ste.Louise, Ashford

C-10363

G

Casgrain, Dionne, Lafontaine, Garneau

C-10363

District: 152 – Labrador

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Manicouagan

C-10350

B

Pointe-des-Monts

C-10350

C

Moisie

C-10350

D

Pointe-aux-Esquimaux

C-10350

E

Anticosti

C-10350

F

Natasquan

C-10350

G

Mécatina

C-10350

H

Bonne-Espérance

C-10350

District: 115 – Laprairie

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Laprairie

C-10057

B

Laprairie (Village)

C-10057

C

St. Philippe

C-10057

D

St. Jacques

C-10057 and C-10058

E

St. Constant

C-10058

F

St. Isidore

C-10058

G

Sault-St. Louis

C-10058

District: 98 – Laval

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste. Dorothée

C-10031

B

Ste. Rose

C-10031

C

Ste. Rose

C-10031

D

St. Martin

C-10031 and C-10032

E

St. Vincent

C-10032

F

St. François

C-10032

District: 153 – Lévis

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Laurent Ward

C-10350 and C-10351

B

Lauzon (Village)

C-10351

C

Notre-Dame-de-la-Victoire

C-10351

D

Bienville

C-10351

E

Lauzon

C-10351

F

Notre-Dame-de-la-Victoire

C-10351

G

St. Joseph

C-10351

District: 154 – Lévis (County)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Henri

C-10351

B

St. Jean-Chrysostôme

C-10351 and C-10352

C

St. Romuald-D'Etchemin

C-10352

D

St. Nicholas

C-10352

E

St. Étienne

C-10352

F

St. Lambert

C-10352

District: 155 – Lotbinière

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Jean

C-10352

B

Ste. Émélie

C-10352 and C-10353

C

Lotbinière

C-10353

D

St. Édouard

C-10353

E

Ste. Croix

C-10353

F

St. Flavien

C-10353

G

St. Antoine

C-10353

H

St. Apollinaire

C-10353

I

St. Agapit

C-10353

J

Ste. Agathe

C-10353

K

St. Gilles

C-10353 and C-10354

L

St. Sylvestre

C-10354

M

District: 128 – Maskinongé

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Maskinongé

C-10075

B

Rivière-du-Loup

C-10075

C

St. Justin

C-10075

D

Ste. Ursule

C-10075

E

St. Léon

C-10075 and C-10076

F

St. Didace

C-10076

G

St. Paulin

C-10076

H

Hunterstown

C-10076

District: 156 – Mégantic

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Halifax North

C-10354

B

Halifax South

C-10354

C

Somerset North

C-10354

D

Somerset South

C-10354 and C-10355

E

Inverness

C-10355

F

Nelson

C-10355

G

Ireland, Coleraine

C-10355

H

Leeds

C-10355

I

Thetford

C-10355

J

Plessisville

C-10355

District: 125 – Missisquoi

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Thomas

C-10070

B

St. Georges-de-Clarenceville

C-10070

C

St. Armand West

C-10070

D

Philipsburg

C-10070

E

St. Armand East

C-10070 and C-10071

F

Frelighsburg

C-10071

G

Dunham

C-10071

H

Dunham (Village)

C-10071

I

Stanbridge

C-10071

J

Notre Dame de Stadbridge (Village) and Notre Dame des Anges

C-10071

K

Farnham West

C-10071 and C-10072

L

Farnham (Village)

C-10072

District: 101 – Montcalm

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Jacques

C-10035

B

St. Liguori

C-10035

C

St. Alexis

C-10035

D

St. Esprit

C-10035

E

Ste. Julienne

C-10035 and C-10036

F

St. Patrick

C-10036

G

St. Calixte

C-10036

H

St. Théodore-de-Chertsey

C-10036

District: 163 – Montmagny

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Berthier

C-10361

B

St. Thomas

C-10361

C

Montmagny

C-10361

D

Cap St. Ignace, Bourdages, Patton and Talon

C-10361

E

St. François-de-la-Rivière-Du-Sud

C-10361

F

St. Pierre

C-10362

G

Montminy, Ashburton, Rolette, Panet

C-10362

H

St. Antoine-de-L'Île-Aux-Grues

C-10362

District: 148 – Montmorency

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Laurent

C-10346

B

St. Pierre

C-10346

C

St. Jean

C-10346

D

Ste. Famille

C-10346

E

St. François

C-10346

F

L'Ange-Gardien

C-10346

G

Laval

C-10346

H

Château-Richer

C-10346 and C-10347

I

Ste. Anne

C-10347

J

St. Joachim

C-10347

K

St. Féréol

C-10347

L

St. Tite-des-Caps

C-10347

District: 104 – Montreal Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

West Ward

C-10040

B

Centre Ward

C-10040

C

East Ward

C-10040

District: 105 – Montreal East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Louis Ward

C-10040 and C-10041

B

St. Jacques Ward

C-10041 and C-10042

C

St. Marie Ward

C-10042 and C-10043

District: 106 – Montreal West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste. Anne Ward

C-10044, C-10045 and C-10046

B

St. Antoine Ward

C-10046, C-10047 and C-10048

C

St. Laurent Ward

C-10048 and C-10049

N

District: 116 – Napierville

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Rémi

C-10058

B

St. Rémi (village)

C-10058

C

St. Michel

C-10058 and C-10059

D

St. Edouard

C-10059

E

Sherrington

C-10059

F

St. Cyprien

C-10059

District: 135 – Nicolet

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nicolet

C-10082

B

St. Grégoire

C-10082

C

La Rochelle (Village)

C-10082

D

Ste. Angèle

C-10082

E

Bécancour

C-10082

F

Ste. Gertrude

C-10082

G

Gentilly, Blandford

C-10082 and C-10083

H

St. Pierre-les-Becquets

C-10083

I

St. Célestin

C-10083

J

St. Wenceslas

C-10083

K

Ste. Monique

C-10083

L

Ste. Perpétue

C-10083

M

Ste. Brigitte-Des-Saults

C-10083

N

St. Léonard

C-10083

O

Ste. Eulalie

C-10083

O

District: 94 – Ottawa Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Buckingham

C-10028

B

Buckingham

C-10028

C

L'Ange-Gardien (Village)

C-10028

D

Portland

C-10028

E

Derry

C-10028

F

Bowman, Bigelow

C-10028

G

Villeneuve

C-10028

H

Lièvres West

C-10028

I

Lièvres East

C-10028

District: 95 – Ottawa East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Lochaber

C-10028

B

St. Malachie

C-10028

C

Mulgrave

C-10028

D

St. Angélique

C-10028

E

Notre-Dame de Bonsecours

C-10028

F

St. André-Avelin

C-10028

G

Ripon

C-10029

H

Hartweel, Suffolk

C-10029

I

Nation north

C-10029

J

North Rouge

C-10029

District: 93 – Ottawa West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Templeton

C-10026

B

Hull

C-10026

C

Aylmer

C-10026 and C-10027

D

Eardley

C-10027

E

Masham

C-10027

F

Wakefield

C-10027

G

Low

C-10027

H

Pikanock

C-10027

I

Aylwin

C-10027

J

Hincks

C-10027

K

Northfield

C-10027

L

Wright

C-10027

M

Rivière à l’Aigle

C-10027

N

Bouchette

C-10027

O

Cameron

C-10027

P

Kensington (includes Aumond, Egan, Maniwaki, Sicotte and Lytton)

C-10027

Q

Tomasine

C-10027

R

Kakebonga

C-10027

S

Basketong

C-10027

P

District: 92 – Pontiac North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Basse Coulonge

C-10025

B

Moyenne Coulonge

C-10025

C

Haute Coulonge

C-10025

D

Basse Rivière Noire

C-10025

E

Moyenne Rivière Noire

C-10025

F

Haute Rivière Noire

C-10025

G

Rivière-Creuse

C-10025

H

Bas Dumoine

C-10025

I

Moyenne Dumoine

C-10025

J

Haute Dumoine

C-10025

K

Maganacipi

C-10025

L

Lac des Sept Lieues

C-10025

M

Kipoua

C-10025

N

Timiskaming

C-10025

O

Victoria

C-10025

District: 91 – Pontiac South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Onslow, Aldfield

C-10024

B

Bristol

C-10024

C

Clarendon

C-10024

D

Thorne

C-10024

E

Leslie

C-10024

F

Litchfield

C-10025

G

Port-du-Fort

C-10025

H

Calumet Island

C-10025

I

Mansfield and Pontefract

C-10025

J

Waltham

C-10025

K

Allumette Island

C-10025

L

Chichester

C-10025

M

Sheen

C-10025

District: 143 – Portneuf

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Grondines

C-10091

B

St. Casimir

C-10091

C

Deschambault

C-10091 and C-10092

D

St. Alban

C-10092

E

Portneuf

C-10092

F

Cap-Santé

C-10092

G

Les Écureuils

C-10092

H

St. Basile

C-10092

I

St. Raymond

C-10092

J

Pointe-aux-Trembles

C-10092 and C-10093

K

Neuville

C-10093

L

St. Augustin

C-10093

M

Ste. Catherine

C-10093

Q

District: 144 – Quebec (County)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Colomban

C-10093

B

Ste. Foy

C-10093

C

Ancienne-Lorette

C-10093 and C-10094

D

St. Ambroise-de-la-Jeune-Lorette

C-10094

E

Charlesbourg

C-10094

F

Beauport

C-10094

G

St. Dunstan

C-10094

H

Stoneham

C-10094

I

Tewkesbury

C-10094

J

St. Gabriel-de-Valcartier

C-10094 and C-10095

K

St. Gabriel West

C-10095

District: 146 – Quebec Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Palais Ward

C-10096

B

St. Jean Ward

C-10096 and C-10097

C

St. Louis Ward

C-10097

D

Montcalm Ward

C-10097

E

Banlieue Centre

C-10097

District: 147 – Quebec East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Roch Ward

C-10344

B

Jacques-Cartier Ward

C-10344 and C-10345

C

St. Roch South

C-10345 and C-10346

D

St. Roch North

C-10346

District: 145 – Quebec West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Pierre Ward

C-10095

B

Champlain Ward

C-10095

C

Montcalm Ward

C-10095 and C-10096

D

Banlieue South

C-10096

R

District: 120 – Richelieu

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Roch

C-10063

B

St. Ours

C-10063

C

St. Ours (Village)

C-10063

D

Ste. Victoire

C-10063

E

Sorel

C-10063

F

Sorel (Village)

C-10063 and C-10064

G

St. Robert

C-10064

H

St. Aimé

C-10064

I

St. Marcel

C-10064

District: 138 – Richmond

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brompton

C-10086

B

Melbourne

C-10086

C

Melbourne (Village)

C-10086

D

Cleveland

C-10086

E

Richmond

C-10086

F

Shipton

C-10086 and C-10087

G

Danville

C-10087

H

Windsor

C-10087

I

St. Georges-de-Windsor

C-10087

J

Stoke

C-10087

District: 168 – Rimouski East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste.Flavie

C-10368

B

Ste.Angèle-de-Mérici

C-10368

C

Métis

C-10368

D

Chemin Métapédia

C-10368

E

McNider

C-10368

F

Matane

C-10368

G

St. Jérôme

C-10368 and C-10369

H

Ste.Félicité

C-10369

I

Cherbourg

C-10369

District: 167 – Rimouski West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Simon

C-10367

B

St. Mathieu

C-10367

C

St. Fabien

C-10367

D

Ste.Cécile-du-Bic

C-10367

E

St. Germain de Rimouski

C-10367

F

Rimouski

C-10367 and C-10368

G

St. Anaclet

C-10368

H

Ste.Luce

C-10368

I

St. Donat

C-10368

District: 123 – Rouville

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Richelieu

C-10067

B

St. Mathias

C-10067

C

St. Hilaire de-Rouville

C-10067 and C-10068

D

St. Jean-Baptiste

C-10068

E

Ste. Marie

C-10068

F

Marieville

C-10068

G

Ste. Angèle

C-10068

H

St. Césaire

C-10068

I

St. Césaire (Village)

C-10068 and C-10069

J

Abbotsford

C-10069

K

L'Ange-Gardien

C-10069

L

Canrobert

C-10069

S

District: 151 – Saguenay

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Tadoussac

C-10350

B

Escoumains

C-10350

District: 127 – Shefford

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Granby

C-10073

B

Granby

C-10073

C

Ste. Cécile-de-Milton

C-10073

D

St. Valérien-de-Milton

C-10073

E

Shefford

C-10073 and C-10074

F

Waterloo

C-10074

G

Roxton

C-10074

H

Roxton Falls

C-10074

I

Stukely South

C-10074

J

Stukely North

C-10074

K

Ely

C-10074

L

Ely North

C-10074

District: 140 – Sherbrooke

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Sherbrooke

C-10088

B

Orford

C-10089

C

Ascot

C-10089

District: 110 – Soulanges

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Zotique

C-10052

B

St. Polycarpe

C-10052 and C-10053

C

St. Clet

C-10053

D

St. Ignace

C-10053

E

Coteau Landing (Village)

C-10053

F

Les Cèdres

C-10053

G

Soulanges

C-10053

District: 121 – St. Hyacinthe

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Damase

C-10064

B

La Présentation

C-10064

C

St. Charles

C-10064 and C-10065

D

St. Denis

C-10065

E

St. Jude

C-10065

F

St. Barnabé

C-10065

G

St. Hyacinthe

C-10065

H

St. Hyacinthe (City)

C-10065 and C-10066

I

St. Hyacinthe-le-Confesseur

C-10066

District: 117 – St. Jean

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Lacolle

C-10059

B

St. Valentin

C-10059 and C-10060

C

L'Acadie

C-10060

D

St. Jean

C-10060

E

St. Jean (Town)

C-10060

F

St. Luc

C-10060

District: 130 – St. Maurice North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Mataouin Supérieure

C-10077

B

Mataouin Inférieure

C-10077

C

Ouessoneau

C-10077

D

Rivière au Rat

C-10077

E

Vermillion

C-10077

F

Monouan

C-10077

District: 129 – St. Maurice South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Pointe-du-Lac

C-10076

B

Yamachiche

C-10076

C

St. Sévère

C-10076

D

St. Barnabé

C-10076

E

St. Étienne

C-10076 and C-10077

F

Shawinigan

C-10077

G

St. Élie-de-Caxton

C-10077

H

St. Mathieu

C-10077

District: 141 – Stanstead

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Stanstead

C-10089

B

Stanstead Plain

C-10089

C

Magog

C-10089

D

Hatley

C-10089

E

Barnston

C-10090

F

Coaticook

C-10090

G

Barford

C-10090

T

District: 166 – Témiscouata

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Notre-Dame-du-Portage

C-10365

B

Rivière-du-Loup

C-10365

C

Fraserville

C-10365

D

Cacouna

C-10365

E

Cacouna (village)

C-10365

F

Île-Verte

C-10365

G

St. Éloi

C-10365

H

Trois-Pistoles

C-10366

I

St. Antonin

C-10366

J

St. Modeste

C-10366

K

St. Arsène

C-10366

L

Viger and Demers

C-10366

M

St. Cyprien-de-Hocquart

C-10366

N

Bégon, Raudot

C-10366

O

Lac Témiscouata

C-10366 and C-10367

District: 99 – Terrebonne

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Terrebonne

C-10032

B

Terrebonne

C-10032

C

Ste. Thérèse

C-10032

D

Ste. Thérèse

C-10032

E

St. Janvier

C-10032

F

Ste. Anne

C-10032 and C-10033

G

Ste. Sophie

C-10033

H

New Glasgow

C-10033

I

St. Jérôme

C-10033

J

St. Jérôme

C-10033

K

St. Sauveur

C-10033

L

St. Hippolyte

C-10033

M

Ste. Adèle

C-10033

N

Ste. Agathe

C-10033

O

Ste. Marguerite

C-10033 and C-10034

District: 131 – Trois-Rivières

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Philippe Ward

C-10077

B

St. Louis Ward

C-10077

C

Ste. Ursule Ward

C-10077

D

Notre-Dame Ward

C-10077

E

Trois-Rivières (parish)

C-10077

V

District: 109 – Vaudreuil

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste. Jeanne-de-L’Île-Perrot

C-10051

B

Vaudreuil

C-10051 and C-10052

C

Vaudreuil (Village)

C-10052

D

Rigaud

C-10052

E

Ste. Marthe

C-10052

F

Newton

C-10052

District: 119 – Verchères

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Varennes

C-10061

B

Varennes (Village)

C-10061

C

Ste. Julie

C-10061 and C-10062

D

Beloeil

C-10062

E

St. Marc

C-10062

F

Verchères

C-10062

G

Contrecoeur

C-10062

H

St. Antoine

C-10062

W

District: 139 – Wolfe

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Wotton

C-10087

B

Ham North

C-10087

C

Wolfestown

C-10087

D

St. Camille

C-10087

E

Ham South

C-10087

F

Garthby, Stratford

C-10087

G

Dudswell

C-10088

H

Weedon

C-10088

Y

District: 134 – Yamaska

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Yamaska

C-10080

B

St. Michel

C-10080 and C-10081

C

St. François

C-10081

D

Pierreville

C-10081

E

La Baie

C-10081

F

St. Zéphirin

C-10081

G

St. Pie

C-10081

H

St. David

C-10081 and C-10082

Date modified: