Districts and Sub-districts: Census of Canada, 1871, Ontario

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Finding Aids

With some exceptions, most of the 9 schedules have been preserved. Most of the “missing” schedules were in fact never completed because they were not relevant to the sub-district, for example Schedule 8 (Shipping and fisheries). Schedules 2 and 6 include names. The other schedules do not. They are keyed to Schedule 1 by page and line number. In order to find out which schedules are available for each sub-district, consult:

Only Schedule 1, Nominal Return of the Living, is searchable in the database.

The other schedules can be viewed through the Microform Digitization tool. The schedules are arranged in numerical order for each sub-district. For example, on reel C-10387, you will find District 183, Gloucester County, Sub-district b-1, Bathurst, schedules 1 to 8, followed by Sub-district b-2, Bathurst, schedules 1 to 8, etc.

A

District: 64 – Addington

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Camden

C-9996 and C-9997

B

Newburgh

C-9997

C

Sheffield

C-9997

D

Kaladar, Anglesea

C-9997

E

Denbigh, Abinger, Ashby, Effingham

C-9997

F

Barrie

C-9997

G

Kennebec

C-9997

H

Hinchinbrooke

C-9997

I

Portland

C-9997

J

Loughborough

C-9997 and C-9998

K

Bedford

C-9998

L

Oso

C-9998

M

Olden

C-9998

N

Palmerton, Canonto

C-9998

O

Clarendon, Miller

C-9998

District: 89 – Algoma Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bruce Mines

C-10023

B

Sault St. Marie

C-10023

District: 88 – Algoma East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Killarney

C-10023

B

Spanish River

C-10023

C

Mississagua

C-10023

District: 90 – Algoma West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Batchawana

C-10024

B

Michipicoten

C-10024

C

Pic

C-10024

D

St. Ignace

C-10024

E

Nipigon

C-10024

F

Kaministikuia

C-10024

B

District: 3 – Bothwell

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Howard

C-9893

B

Orford

C-9893

C

Camden

C-9893 and C-9894

D

Zone

C-9894

E

Bothwell

C-9894

F

Sombra

C-9894

G

Dawn

C-9894

H

Euphemia

C-9894 and C-9895

District: 16 – Brant North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

South Dumfries

C-9915 and C-9916

B

Brantford East

C-9916

C

Paris

C-9916

D

Onondaga

C-9916

District: 15 – Brant South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Burford

C-9914

B

Oakland

C-9914

C

Brantford West

C-9914

D

Brantford

C-9914 and C-9915

E

Tuscarora

C-9915

District: 68 – Brockville

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

West Ward

C-10002

B

Centre Ward

C-10002

C

East Ward

C-10002 and C-10003

D

Elizabethtown

C-10003

District: 28 – Bruce North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bruce

C-9936

B

Saugeen

C-9936 and C-9937

C

Southampton

C-9937

D

Elderslie

C-9937

E

Arran

C-9937 and C-9938

F

Amabel

C-9938

G

Albemarle, Eastnor

C-9938

H

Lindsay, Bury

C-9938

District: 27 – Bruce South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Huron

C-9933

B

Kinloss

C-9934

C

Culross

C-9934

D

Carrick

C-9934 and C-9935

E

Kincardine

C-9935

F

Kincardine (Village)

C-9935

G

Greenock

C-9935 and C-9936

H

Brant

C-9936

C

District: 40 – Cardwell

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Caledon

C-9958

B

Albion

C-9958 and C-9959

C

Mono

C-9959

D

Adjala

C-9959

District: 78 – Carleton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nepean

C-10015

B

North Gower

C-10015

C

Marlborough

C-10015

D

Goulbourn

C-10015 and C-10016

E

Richmond

C-10016

F

March

C-10016

G

Huntley

C-10016

H

Torbolton

C-10016

I

Fitzroy

C-10016

District: 73 – Cornwall

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

West Ward

C-10008

B

Centre Ward

C-10008

C

East Ward

C-10008

D

Cornwall

C-10008

D

District: 71 – Dundas

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Matilda

C-10005 and C-10006

B

Iroquois

C-10006

C

Williamsburg

C-10006

D

Morrisburg

C-10006

E

Mountain

C-10006

F

Winchester

C-10006 and C-10007

District: 51 – Durham East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hope

C-9979

B

Port Hope

C-9979

C

Cavan

C-9979 and C-9980

D

Manvers

C-9980

District: 50 – Durham West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Darlington

C-9977

B

Bowmanville

C-9977 and C-9978

C

Cartwright

C-9978

D

Clarke

C-9978

E

Newcastle

C-9978

E

District: 6 – Elgin East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Yarmouth

C-9898 and C-9899

B

St. Thomas

C-9899

C

Malahide

C-9899

D

Dorchester South

C-9899 and C-9900

E

Bayham

C-9900

F

Vienna

C-9900

District: 5 – Elgin West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Aldborough

C-9897

B

Dunwick

C-9897 and C-9898

C

Southwold

C-9898

District: 1 – Essex

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Malden

C-9888

B

Amherstburg

C-9888

C

Anderdon

C-9888

D

Colchester

C-9888

E

Gosfield

C-9888

F

Mersea

C-9888 and C-9889

G

Pelee

C-9889

H

Sandwich West

C-9889

I

Sandwich

C-9889

J

Sandwich East

C-9889

K

Windsor

C-9889 and C-9890

L

Maidstone

C-9890

M

Rochester

C-9890

N

Tilbury West

C-9890

F

District: 65 – Frontenac

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Kingston

C-9998

B

Kingston Penitentiary, Portsmouth, Rockwood Lunatic Asylum

C-9998

C

Garden Island

C-9998

D

Wolfe Island, Main Duck Island

C-9998 and C-9999

E

Pittsburgh, Howe Island

C-9999

F

Storrington

C-9999

G

District: 74 – Glengarry

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Charlottenburg

C-10008 and C-10009

B

Lancaster

C-10009

C

Kenyon

C-10009

D

Lochiel

C-10009 and C-10010

District: 69 – Grenville South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Augusta

C-10003

B

Prescott

C-10003 and C-10004

C

Edwardsburg

C-10004

District: 37 – Grey North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Sullivan

C-9953

B

Holland

C-9953

C

Euphrasia

C-9953

D

Collingwood

C-9953 and C-9954

E

Derby

C-9954

F

Sydenham

C-9954

G

Owen Sound

C-9954

H

St. Vincent

C-9954 and C-9955

I

Keppel

C-9955

J

Sarawak

C-9955

District: 36 – Grey South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Normanby

C-9950

B

Egremont

C-9950 and C-9951

C

Proton

C-9951

D

Melancthon

C-9951

E

Bentinck

C-9951

F

Glenelg

C-9951 and C-9952

G

Artemesia

C-9952

H

Osprey

C-9952

H

District: 17 – Haldimand

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Walpole

C-9916 and C-9917

B

Rainham

C-9917

C

Cayuga South

C-9917

D

Cayuga North

C-9917

E

Cayuga

C-9917

F

Oneida

C-9917

G

Seneca

C-9917 and C-9918

H

Caledonia

C-9918

I

Dunn

C-9918

District: 38 – Halton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nelson

C-9955

B

Trafalgar

C-9955 and C-9956

C

Oakville

C-9956

D

Milton

C-9956

E

Nassagaweya

C-9956

F

Esquesing

C-9956 and C-9957

G

Georgetown

C-9957

District: 24 – Hamilton (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Georges Ward

C-9926

B

St. Marys Ward

C-9926 and C-9927

C

St. Andrews Ward

C-9927

D

St. Lawrence Ward

C-9927

E

St. Patricks Ward

C-9927 and C-9928

District: 61 – Hastings East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Thurlow

C-9992

B

Tyendinaga

C-9992 and C-9993

C

Hungerford

C-9993

District: 62 – Hastings North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Rawdon

C-9993

B

Stirling

C-9993

C

Huntingdon

C-9994

D

Marmora and Lake

C-9994

E

Madoc

C-9994

F

Elzevir and Grimsthorpe

C-9994

G

Tudor, Wollaston, Limerick, Cashel

C-9994

H

Carlo, Mayo

C-9994

I

Faraday, Dungannonn

C-9994 and C-9995

J

Herschel, Monteagle, McClure, Wicklow, Bangor

C-9995

District: 60 – Hastings West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Sidney

C-9990 and C-9991

B

Trenton

C-9991

C

Belleville

C-9991 and C-9992

District: 26 – Huron North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Colborne

C-9930

B

Ashfield

C-9930

C

Wawanosh West

C-9931

D

Wawanosh East

C-9931

E

Hullett

C-9931

F

Clinton

C-9931

G

Morris

C-9932

H

McKillop

C-9932

I

Seaforth Village

C-9932

J

Grey

C-9932

K

Turnberry

C-9933

L

Howick

C-9933

District: 25 – Huron South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Stephen

C-9928

B

Hay

C-9928 and C-9929

C

Usborne

C-9929

D

Stanley

C-9929

E

Tuckersmith

C-9929

F

Goderich

C-9929 and C-9930

G

Goderich (Town)

C-9930

K

District: 2 – Kent

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Romney

C-9890

B

Tibury East

C-9890 and C-9891

C

Raleigh

C-9891

D

Harwich

C-9891

E

Dover

C-9891 and C-9892

F

Chatham

C-9892

G

Chatham (Town)

C-9892 and C-9893

District: 66 – Kingston

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Victoria Ward

C-9999

B

Rideau Ward

C-9999 and C-10000

C

Frontenac Ward

C-10000

D

St. Lawrence Ward

C-10000

E

Ontario Ward

C-10000

F

Sydenham Ward

C-10000

G

Cataraqui Ward

C-10000

E

Napanee

C-10000

F

Amherst Island

C-10000

G

Ernestown

C-10000

H

Bath

C-10000

L

District: 4 – Lambton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Moore

C-9895

B

Enniskillen

C-9895

C

Oil Springs

C-9895

D

Petrolia

C-9895

E

Brooke

C-9895

F

Sarnia

C-9895 and C-9896

G

Sarnia (Town)

C-9896

H

Plympton

C-9896

I

Warwick

C-9896 and C-9897

J

Bosanquet

C-9897

District: 80 – Lanark North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ramsay

C-10018

B

Almonte

C-10018 and C-10019

C

Pakenham

C-10019

D

Lanark

C-10019

E

Lanark (Village)

C-10019

F

Darling

C-10019

G

Dalhousie, Sherbrooke North, Lavant

C-10019

District: 79 – Lanark South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Montague

C-10017

B

Smiths Falls

C-10017

C

Elmsley North

C-10017

D

Burgess North

C-10017

E

Sherbrooke South

C-10017

F

Bathurst

C-10017

G

Drummond

C-10017 and C-10018

H

Perth

C-10018

I

Beckwith

C-10018

J

Carleton Place

C-10018

District: 70 – Leeds and Grenville North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Kitley

C-10004

B

Emsley

C-10004

C

Wolford

C-10004 and C-10005

D

Merrickville

C-10005

E

Oxford

C-10005

F

Kemptville

C-10005

G

Gower South

C-10005

District: 67 – Leeds South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Leeds Front and Lansdowne Front

C-10000 and C-10001

B

Gananoque

C-10001

C

Leeds Rear and Lansdowne Rear

C-10001

D

Escott Front

C-10001

E

Yonge Front

C-10001

F

Yonge Rear and Escott Rear

C-10001

G

Crosby South

C-10001 and C-10002

H

Crosby North

C-10002

I

Bastard, Burgess

C-10002

District: 63 – Lennox

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Adolphustown

C-9995

B

Fredericksburgh South

C-9995

C

Fredericksburgh North

C-9995

D

Richmond

C-9995

E

Napanee

C-9995 and C-9996

F

Amherst Island

C-9996

G

Ernestown

C-9996

H

Bath

C-9996

District: 21 – Lincoln

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Grantham

C-9921

B

St. Catharines

C-9922

C

Port Dalhousie

C-9922

D

Louth

C-9922

E

Clinton

C-9922 and C-9923

F

Grimsby

C-9923

District: 10 – London

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

London Ward 1

C-9906

B

London Ward 2

C-9906

C

London Ward 3

C-9906

D

London Ward 4

C-9906

E

London Ward 5

C-9906 and C-9907

F

London Ward 6

C-9907

G

London Ward 7

C-9907

M

District: 87 – Manitoulin

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Manitoulin East

C-10023

B

Manitoulin Centre

C-10023

C

Manitoulin West

C-10023

District: 9 – Middlesex East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Westminster

C-9904

B

Dorchester North

C-9904

C

London

C-9904 and C-9905

D

Nissouri West

C-9905 and C-9906

District: 8 – Middlesex North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Adelaide

C-9902

B

Williams West

C-9902

C

Williams East

C-9902 and C-9903

D

Lobo

C-9903

E

McGillivray

C-9903

F

Biddulph

C-9903 and C-9904

District: 7 – Middlesex West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Mosa

C-9900

B

Ekfrid

C-9900 and C-9901

C

Metcalfe

C-9901

D

Caradoc

C-9901

E

Strathroy

C-9901 and C-9902

F

Delaware

C-9902

District: 18 – Monck

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Moulton, Sherbrooke

C-9918

B

Dunnville

C-9918

C

Canborough

C-9918

D

Caistor

C-9918

E

Gainsborough

C-9918

F

Pelham

C-9918 and C-9919

G

Wainfleet

C-9919

District: 85 – Muskoka

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Morrison

C-10022

B

Muskoka

C-10022

C

Monck

C-10022

D

Watt, Cardwell

C-10022 and C-10023

E

Humphry, Medora

C-10023

F

Wood

C-10023

G

Conger

C-10023

H

Draper, Ryle, Oakley

C-10023

I

Macaulay

C-10023

J

Stephenson

C-10023

K

McLean, Brunel, Ridout, Franklin

C-10023

L

Lake Vernon

C-10023

 

N

District: 20 - Niagara

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Niagara

C-9921

B

West Ward

C-9921

C

Centre Ward

C-9921

D

East Ward

C-9921

District: 84 – Nipissing North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Rocher Capitaine

C-10022

B

Deux Rivieres

C-10022

C

Mattawan South

C-10022

D

Mattawan West

C-10022

E

Mattawan North

C-10022

F

Jocko River

C-10022

G

Montreal River

C-10022

H

Temiscamang

C-10022

I

Tamagamingue

C-10022

District: 83 – Nipissing South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Madawaska East

C-10022

B

Madawaska West

C-10022

C

Bonnechère

C-10022

D

Petawawa North

C-10022

E

Petawawa South

C-10022

F

Petawawa Centre

C-10022

G

Petawawa West

C-10022

District: 12 – Norfolk North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Middleton

C-9908

B

Windham

C-9908 and C-9909

C

Townsend

C-9909

D

Simcoe

C-9909

District: 11 – Norfolk South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Houghton

C-9907

B

Walsingham

C-9907

C

Charlottesville

C-9908

D

Woodhouse

C-9908

District: 55 – Northumberland East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cramahe

C-9984

B

Colborne

C-9984

C

Brighton

C-9984 and C-9985

D

Brighton (Village)

C-9985

E

Murray

C-9985

F

Percy

C-9985 and C-9986

G

Seymour

C-9986

District: 54 – Northumberland West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hamilton

C-9983

B

Cobourg

C-9983

C

Haldimand

C-9983 and C-9984

D

Alnwick

C-9984

O

District: 49 – Ontario North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Uxbridge

C-9975

B

Reach

C-9975 and C-9976

C

Scugog

C-9976

D

Scott

C-9976

E

Brock

C-9976

F

Thorah

C-9976

G

Mara

C-9976 and C-9977

H

Rama

C-9977

District: 48 – Ontario South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Pickering

C-9973 and C-9974

B

Whitby West

C-9974

C

Whitby

C-9974

D

Whitby East

C-9974 and C-9975

E

Oshawa

C-9975

District: 77 – Ottawa

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Wellington Ward

C-10013

B

Victoria Ward

C-10013

C

St. George Ward

C-10013 and C-10014

D

By Ward

C-10014

E

Ottawa Ward

C-10014 and C-10015

District: 14 – Oxford North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nissouri East

C-9912

B

West Zorra

C-9912

C

Embro

C-9912

D

East Zorra

C-9912

E

Woodstock

C-9912 and C-9913

F

Blandford

C-9913

G

Blenheim

C-9913

District: 13 – Oxford South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Dereham

C-9910

B

Norwich South

C-9910

C

Norwich North

C-9910 and C-9911

D

Oxford East

C-9911

E

Oxford West

C-9911

F

Ingersoll

C-9911

G

Oxford North

C-9911

P

District: 86 – Parry Sound

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Parry Sound

C-10023

B

Aumick Lake

C-10023

C

Maganetawan

C-10023

District: 39 – Peel

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Toronto

C-9957

B

Streetsville

C-9957

C

Toronto Gore

C-9957

D

Chinguacousy

C-9957 and C-9958

E

Brampton

C-9958

District: 30 – Perth North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Logan

C-9940

B

Ellice

C-9940

C

Stratford

C-9940

D

North Easthope

C-9940 and C-9941

E

Elma

C-9941

F

Mornington

C-9941

G

Wallace

C-9941 and C-9942

H

Listowel

C-9942

District: 29 – Perth South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Blanchard

C-9938

B

St. Marys

C-9938 and C-9939

C

Hibbert

C-9939

D

Fullarton

C-9939

E

Mitchell

C-9939

F

Downie

C-9939

 

 

 

G

South Easthope

C-9939 and C-9940

District: 57 – Peterborough East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Otonabee

C-9987

B

Ashburnham Norwood

C-9987

C

Douro

C-9987 and C-9988

D

Asphodel

C-9988

E

Dummer

C-9988

F

Belmont, Methuen

C-9988

District: 58 – Peterborough North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Harvey

C-9988

B

Galway, Cavendish

C-9988

C

Burleigh, Anstruther, Monmouth, Chandos, Cardiff

C-9988

D

Snowden, Glamorgan

C-9988

E

Minden

C-9988

F

Standhope, Sherborne

C-9988

G

Dysart, Dudley, Harcourt, Guilford, Harburn, Bruton

C-9989

District: 56 – Peterborough West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

South Monahan

C-9986

B

North Monahan

C-9986

C

Peterborough

C-9986

D

Smith

C-9986 and C-9987

E

Ennismore

C-9987

District: 75 – Prescott

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hawkesbury East

C-10010

B

Hawkesbury West

C-10010

C

Hawkesbury

C-10010 and C-10011

D

Longueuil

C-10011

E

Caledonia

C-10011

F

Alfred

C-10011

G

Plantagenet North

C-10011

H

Plantagenet South

C-10011

District: 59 – Prince Edward

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hillier

C-9989

B

Wellington

C-9989

C

Ameliasburg

C-9989

D

Hallowell

C-9989

E

Picton

C-9989 and C-9990

F

Sophiasburgh

C-9990

G

Athol

C-9990

H

Marysborough South

C-9990

I

Marysborough North

C-9990

R

District: 82 – Renfrew North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ross

C-10021

B

Bromley

C-10021

C

Westmeath

C-10021

D

Pembroke (Village)

C-10021

E

Pembroke

C-10021

F

Stafford

C-10021

G

Wilberforce

C-10021 and C-10022

H

Algona

C-10022

I

Alice and Fraser

C-10022

J

Petawawa

C-10022

K

Wylie and Rolph and Buchanan and McKay

C-10022

L

Head

C-10022

District: 81 – Renfrew South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

McNab

C-10020

B

Arnprior

C-10020

C

Bagot, Blythfield

C-10020

D

Brougham

C-10020

E

Matawatchan, Griffith

C-10020

F

Sebastopol

C-10020

G

Brudenell, Raglan, Radcliffe, Lyndoch

C-10020

H

Horton

C-10020

I

Renfrew

C-10020 and C-10021

J

Admaston

C-10021

K

Grattan

C-10021

District: 76 – Russell

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Clarence

C-10011

B

Cambridge

C-10012

C

Cumberland

C-10012

D

Russell

C-10012

E

Gloucester

C-10012

F

New Edinburgh

C-10012 and C-10013

G

Osgoode

C-10013

S

District: 42 – Simcoe North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nottawasaga

C-9962

B

Collingwood

C-9962

C

Sunnidale

C-9962

D

Vespra

C-9962 and C-9963

E

Barrie

C-9963

F

Flos

C-9963

G

Tiny

C-9963

H

Tay

C-9963

I

Medonte

C-9963 and C-9964

J

Oro

C-9964

K

Orillia, Matchedash

C-9964

L

Orillia (Village)

C-9964

District: 41 – Simcoe South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Tecumseth

C-9960

B

Gwillimbury West

C-9960

C

Bradford

C-9960

D

Mulmur

C-9960 and C-9961

E

Tosorontio

C-9961

F

Essa

C-9961

G

Innisfil

C-9961

District: 72 – Stormont

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Osnabruck

C-10007

B

Finch

C-10007

C

Roxborough

C-10007 and C-10008

T

District: 47 – Toronto East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Lawrence Ward

C-9971

B

St. James Ward

C-9972

C

St. Davids Ward

C-9972 and C-9973

District: 46 – Toronto West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. George Ward

C-9969

B

St. Andrew Ward

C-9969 and C-9970

C

St. Patrick Ward

C-9970

D

St. John's Ward

C-9970 and C-9971

V

District: 53 – Victoria North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Eldon

C-9982

B

Fenelon

C-9882

C

Carden, Dalton

C-9882

D

Bexley

C-9882

E

Somerville

C-9882

F

Laxton, Digby, Longford

C-9882

G

Lutterworth, Anson, Hindon

C-9882

District: 52 – Victoria South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Mariposa

C-9980

B

Ops

C-9980 and C-9981

C

Lindsay

C-9881

D

Emily

C-9881

E

Verulam

C-9881 and C-9882

W

District: 32 – Waterloo North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Wellesley

C-9943 and C-9944

B

Woolwich

C-9944

C

Waterloo North

C-9944

D

Berlin

C-9944 and C-9945

E

Waterloo

C-9945

District: 31 – Waterloo South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Wilmot

C-9942

B

New Hamburg

C-9942

C

North Dumfries

C-9942 and C-9943

D

Galt

C-9943

E

Waterloo South

C-9943

F

Preston

C-9943

G

Hespeler

C-9943

District: 19 – Welland

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Humberstone

C-9919

B

Port Colborne

C-9919

C

Bertie

C-9919

D

Port Erie

C-9919

E

Crowland

C-9919 and C-9920

F

Welland

C-9920

G

Willoughby

C-9920

H

Thorold

C-9920

I

Thorold (Village)

C-9920

J

Stamford

C-9920

K

Chippawa

C-9920

L

Clifton

C-9920

District: 34 – Wellington Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Pilkington

C-9946

B

Elora

C-9946

C

Nichol

C-9946

D

Fergus

C-9946 and C-9947

E

Eramosa

C-9947

F

Erin

C-9947

G

Garafraxa West

C-9947 and C-9948

H

Garafraxa East

C-9948

I

Orangeville

C-9948

District: 35 – Wellington North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Maryborough

C-9948

B

Peel

C-9948 and C-9949

C

Minto

C-9949

D

Arthur

C-9949 and C-9950

E

Mount Forest

C-9950

F

Luther

C-9950

G

Amaranth

C-9950

District: 33 - Wellington South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Puslinch

C-9945

B

Guelph

C-9945

C

Guelph (Town)

C-9945 and C-9946

District: 23 – Wentworth North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Beverly

C-9924 and C-9925

B

Flamborough West

C-9925

C

Dundas

C-9925

D

Flamborough East

C-9925 and C-9926

District: 22 – Wentworth South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Saltfleet

C-9923

B

Binbrook

C-9923

C

Barton

C-9923 and C-9924

D

Glanford

C-9924

E

Ancaster

C-9924

Y

District: 45 – York East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

York East

C-9968

B

Yorkville

C-9968

C

Scarborough

C-9968

D

Markham

C-9969

District: 43 – York North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

King

C-9964 and C-9965

B

Whitchurch

C-9965

C

Aurora

C-9965

D

Newmarket

C-9965

E

East Gwillimbury

C-9965 and C-9966

F

Holland Landing

C-9966

G

North Gwillimbury

C-9966

H

Georgina

C-9966

District: 44 – York West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Etobicoke

C-9966

B

Vaughan

C-9966 and C-9967

C

York West

C-9967

Date modified: