1911 Census Districts and Sub-districts: Quebec

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

District: 142 – Argenteuil

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Arundel, Huberdeau - Arundel Township and Huberdeau Township
2 Arundel - Arundel Township, Arundel Village
3 Chatham
4 Chatham - Brownsburg Village, unincorporated
5 Chatham - Parish St. Phillipe
6 Chatham
7 Chatham - Brownsburg Village
8 Chatham
9 Chatham - Part of Village St. Philippe
10 Gore - Lakefield Village
11 Grenville
12 Grenville - Pointe au Chene Village
13 Grenville
14 Weir - Larose Station Village, 16 Island Lake Village, Montcalm
15 Harrington
16 Harrington
17 Howard - St. Adolphe d'Howard Village
18 Mille Isles
19 Morin - Morin Flats Village
20 St. Andrews East - La Chute Road, St. Andrews Village, Berch Ridge, Isle aux Chats
21 St. Andrews - St. Andrews Village, La Bair
22 St. Jerusalem
24 Wentworth - St. Michel
25 Wentworth
26 Wentworth - Montfort Parish
27 Wentworth
28 Lachute - Part of West Ward
29 Lachute - Part of West Ward
30 Lachute - Part of Center Ward
31 Lachute - Part of Center Ward
32 Lachute - East Ward
33 Carillon
34 Grenville
35 Grenville
35 Calumet Village

B

District: 143 – Bagot

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. André d'Acton Parish, Acton
2 Ste. Christine - Ste. Christine Parish and Ste. Christine Village
3 St. Dominique Parish, La Carriere Village and St. Dominique Village
4 St. Dominique Parish, St. Dominique Village
5 Ste. Hélène Parish, Ste. Hélène Village
6 Ste. Hélène de Bagot Parish, Ste. Hélène de Bagot Village
7 St. Hugues
8 St. Hugues Parish, St. Hugues Village
9 St. Hugues
10 St. Liboire Parish, St. Charlotte, St. Henri
11 St. Liboire
12 St. Liboire Parish, St. Liboire Village
13 St. Nazaire d'Acton
14 St. Nazaire d'Acton
15 St. Pie
16 St. Pie Parish, Emileville, Presqu'ile
17 St. Pie
18 Ste. Rosalie
19 Ste. Rosalie Parish, Ste. Rosalie Village
20 St. Simon
21 St. Simon Parish, St. Simon Village
22 St. Théodore d'Acton
23 St. Théodore d'Acton
24 St. Ephrem d'Upton
25 Actonvale
26 Actonvale
27 St. Ephrem d'Upton
28 St. Pie
29 Upton

District: 144 – Beauce

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Ditchfield Township, Spalding, Agnes Village
2 L'Enfant Jésus Parish, L'Enfant Jésus Village
3 Sts. Anges
4 St. Benoit Labre
5 St. Côme de Kennebec
6 St. Côme de Kennebec
7 Le Chemin de Kennebec, St. Théophile
8 St. Elzear
9 St. Elzéar
10 St. Ephrem de Tring
11 St. Ephrem de Tring
12 St. Évariste de Forsyth
13 St. Évariste de Forsyth
14 St. François
15 St. François
16 St. François
17 St. François
18 St. Fréderic
19 St. Gédéon de Marlow
20 St. Hilaire de Dorset
21 St. Honoré de Shenley
22 St. Honoré de Shenley, St. Honoré de Shenley Village
23 St. Hubert de Spalding Parish, Spalding Village
24 St. Joseph
25 St. Joseph
26 St. Ludger
27 Ste. Marie
28 Ste. Marie
29 Ste. Marie
30 St. Martin - St. Martin Village
31 St. Martin - St. Martin Village
32 Ste. Martine de Courcelles
33 St. Maxime de Scott
34 Ste. Méthode d'Adstock
35 St. Pierre de Broughton - St. Pierre de Broughton Village, Broughton Station Village
36 Ste. Rufine
37 St. Samuel de Gayhurst
38 St. Samuel de Gayhurst
39 St. Sébastien d'Aylmer
40 St. Séverin
41 St. Théophile
42 St. Victor de Tring - St. Victor de Tring Village
43 St. Victor de Tring
44 St. Vital de Lambton
45 St. Vital de Lambton - St. Vital de Lambton Village
46 Sacré Coeur de Jésus
47 Sacré Coeur de Jésus - Sacré Coeur de Jésus Village
48 Sacré Coeur de Jésus
49 Woburn, Louise
50 Beauceville
51 Beauceville
52 Beauceville
53 St. Ephrem de Tring
54 St. Georges
55 St. Georges
56 St. Georges
57 St. Joseph

District: 145 – Beauharnois

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Ste. Cécile
2 Ste. Cécile
3 St. Clément
4 St. Clément
5 St. Étienne
6 St. Étienne
7 St. Louis de Gonzague
8 St. Louis de Gonzague
9 St. Louis de Gonzague - St. Louis de Gonzague Village
10 St. Stanislas de Kostka
11 St. Stanislas de Kostka - St. Stanislas de Kostka Village
12 St. Timothée
13 St. Timothée
14 Valleyfield
15 Valleyfield
16 Valleyfield
17 Valleyfield
18 Valleyfield
19 Valleyfield
20 Valleyfield
21 Valleyfield – Bellerive Ward - Completion of Valleyfield
22 Beauharnois

District: 146 – Bellechasse

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Cajetan d'Armagh
2 St. Cajetan d'Armagh - St. Cajetan d'Armagh Village
3 St. Camille - St. Camille Village
4 St. Charles - St. Charles Villages, part
5 St. Charles - St. Charles Village, part
6 St. Charles
7 St. Damien - St. Damien Village
8 St. Étienne de Beaumont
9 St. Gabriel
10 St. Gervais
11 St. Gervais - St. Gervais Village
12 St. Gervais
13 St. Lazare - St. Lazare Village, part
14 St. Lazare - St. Lazare Village, part
15 St. Magloire - Rioux, Bellechasse, Daaquam, St. Magloire Village
16 St. Michel
17 St. Nérée
18 St. Nérée - St. Nérée Village
19 St. Philomène de Mailloux
20 St. Raphaël
21 St. Raphaël
22 St. Raphaël
23 Ste. Sabine
24 St. Valier
25 St. Valier
26 Notre-Dame de Buckland
27 Notre-Dame de Buckland - Notre-Dame de Buckland Village

District: 147 – Berthier

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Berthier
2 Berthier
3 Berthier
4 Lanoraie
5 Lanoraie
6 Lanoraie - Lanoraie Parish and Lanoraie Village
7 Lavaltrie - Lavaltrie Parish and Lavaltrie Village
8 Lavaltrie
9 St. Barthelemy - St. Barthelemy Parish and St. Barthelemy Village
10 St. Barthelemy
11 St. Barthelemy
12 St. Cuthbert - St. Cuthbert Parish and St. Cuthbert Village
13 St. Cuthbert
14 St. Cuthbert
15 St. Damien
16 St. Damien
17 St. Nérée
18 St. Gabriel de Brandon
19 St. Gabriel de Brandon
20 St. Gabriel de Brandon
21 St. Ignace de Loyola
22 St. Ignace de Loyola
23 St. Michel des Saints - St. Michel des Saints Parish and St. Michel des Saints Village
24 St. Norbert
25 St. Norbert - St. Norbert Parish and St. Norbert Village
26 St. Zénon
27 Île Dupas - Île Dupas Parish and Île Dupas Village
28 Berthier
29 Berthier
30 St. Gabriel de Brandon
31 St. Gabriel de Brandon

District: 148 – Bonaventure

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Carleton
2 St. Germaine-de-l'Anse-aux-Gascons
3 L'Anse-au-Gascons - Port Daniel
4 Hamilton Centre - Bonaventure
5 Hamilton East - Bonaventure
6 Hamilton West
7 Hope - Hopetown
8 Hope East - Shigawake
9 Hope North - St. Godefroi
10 Hope - St. Godefroi
11 Main
12 Maria East
13 Maria West
14 Maria Centre
15 Matapédia
16 Matapédia East - St. Alexis Parish
17 New Carlisle West
18 New Carlisle East
19 New Richmond East - Black Cape
20 New Richmond
21 New Richmond West
22 Nouvelle, Shoolbred West - Escuminac, Flaurant
23 Nouvelle, Shoolbred East - St. Jean L'Évangéliste
24 Nouvelle, Shoolbred Centre - St. Jean L'Évangéliste
25 Nouvelle, Shoolbred Migausha - St. Jean L'Évangéliste
26 Paspébiac West
27 Paspébiac East
28 Port Daniel West
29 Port Daniel East
30 St. Alphonse de Caplan - Hamilton
31 St. André de Restigouche
32 St. Charles de Caplan - Hamilton
33 St. Charles de Caplan West - Hamilton
34 St. Laurent de Matapédia - Matapédia, Moore and Lagace Settlements, Runnymede, McCallum Mountain
35 St. Omer
36 Restigouche South East
37 Milnikek - Millstream, Assametquaghan Parish
38 Maria Indian Reserve
39 Restigouche Indian Reserve

District: 149 – Brome

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Bolton East
2 Bolton East Township, South Bolton and Centre Bolton Villages
3 Bolton East Township, St. Étienne Village
4 Bolton West
5 Bolton West
6 Brome Township, West Brome Village
7 Brome
8 Brome Township, Fulford and Foster Villages
9 Farnham
10 Farnham Township, East Farnham Village
11 Farnham Township, Adamsville and St. Alphonse de Granby Villages
12 Farnham Township, Brigham, Farnham Centre, Maganta
13 Potton Township, Mansonville Village
14 Potton Township, Highwater and Dunkin Villages
15 Potton
16 Sutton Township, Sutton Junction Village
17 Sutton
18 Sutton - Glen Sutton Village
19 Sutton - Abercorn Village
20 Brome Township, Brome Village
21 Brome
22 Eastman
23 Knowlton
24 Knowlton
25 Sutton

C

District: 150 – Chambly and Verchères

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Boucherville Parish, Savane, Charlesville
2 St. Joseph de Chambly Parish, Bas Petite Rivière, Grand Couteau
3 St. Antoine de Longueuil Parish, Bord de l'eau, Le Lac, Chemin, Coteau Rouge, Petit Bois, Petit Noire
4 St. Basile le Grand Parish, St. Basile Village
5 St. Bruno Parish, St. Bruno Village
6 St. Hubert Parish, Chemin Chambly
7 St. Lambert
8 St. Lambert Town, Greenfield Park Town
9 Longueuil
10 Longueuil
11 Longueuil
12 Boucherville
13 Chambly Basin
14 Chambly
15 Montréal South
16 Beloeil
17 Beloeil Parish, Beloeil Village
18 Contrecoeur Parish, Contrecoeur Village
19 Contrecoeur
20 St. Antoine Parish, St. Antoine Village
21 St. Antoine
22 Ste. Julie
23 Ste. Julie
24 St. Marc - St. Marc Parish and St. Marc Village
25 Ste. Théodosie - Ste. Théodosie Parish and Ste. Théodosie Village
26 Varennes - Varennes Parish and Varennes Village
27 Varennes
28 Verchères
29 Verchères

District: 151 – Champlain

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Batiscan - Bastican Village, part
2 Batiscan - Batiscan Village, part
3 Cap-de-la-Madeleine
4 Cap-de-la-Madeleine
5 Cap-de-la-Madeleine
6 Champlain
7 Champlain - Champlain Village
8 Mont Carmel - Almaville Village
9 Mont Carmel - Mont Carmel Village
10 St. Adelphe
11 St. Adelphe
12 Ste. Anne-de-la-Pérade
13 Ste. Anne-de-la-Pérade
14 Ste. Anne-de-la-Pérade
15 Ste. Geneviève - Ste. Geneviève de Batiscan Parish
16 Ste. Geneviève - Ste. Geneviève de Batiscan Parish
17 St. Jacques des Piles
18 St. Jean des Piles - St. Jean des Piles Village
19 St. Louis de France - St. Louis de France Village
20 St. Luc - St. Luc Village
21 St. Maurice
22 St. Narcisse
23 St. Maurice
24 St. Maurice
25 St. Narcisse
26 St. Narcisse
27 St. Prosper - St. Prosper Village, part
28 St. Prosper - St. Prosper Village, part
29 St. Roch de Mékinac
30 St. Séverin
31 St. Séverin
32 St. Stanislas
33 St. Stanislas
34 St. Stanislas
35 St. Théophile - St. Théophile Village
36 St. Théophile
37 St. Timothée - St. Timothée Village
38 St. Tite
39 St. Tite
40 St. Tite
41 St. Tite - North Ward, Centre Ward, South Ward
42 Fermont
43 Grand-Mère
44 Grand-Mère
45 Grand-Mère - Completion of Grand Mère Town
46 La Tuque
47 Ste. Thècle
48 Ste. Thècle
49 Ste. Thècle

District: 152 – Charlevoix

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Baie St. Paul - St. Croix, St. Ours, St. Catherine, St. Marie, Cap à Corbeaux, St. Laurent, St. F. K. Goudonnère
2 Baie St. Paul - LaMare, St. Gabriel, St. Gérome
3 Baie St. Paul - St. Benjamin, St. Joseph, St. Placide, St. Antoine, Côte du Moulin, St. Flavien
4 L'Ile aux Coudres
5 Les Éboulements - St. Antoine, St. Thomas, St. Paschal, Cap aux Vies
6 Les Éboulements - St. Joseph, St. Godfroid
7 Les Éboulements - St. Marc, St. Pierre
8 Les Éboulements - Ste. Marie, St. François, St. Caterine
9 La Malbaie
10 La Malbaie – Southwest River
11 La Malbaie - St. George, Murray Bay, Fraserville, Nord-Est Rivière, Grand Fonds North and South
12 La Malbaie - Cap à l'Aigle, Ste. Mathilde
13 Petite Rivière St. François - St. François Xavier, Les Pointes, Village St. François Xavier, La Martine, St. Cassièn des Caps
14 Ste. Agnès - St. Philomène, St. Trinité, St. Bernard, St. Ursule, St. Jérôme, Ste. Marie, St. Jean Baptiste, Ruisseau des Français
15 St. Fidèle - Village St. Fidèle, Ste. Anne, Bernon, St. Mathilde
16 St. Hilarion - St. Hilarion Parish and St. Hilarion Village
17 St. Irénée - Rang Terrebonne
18 St. Siméon - Baie des Rochers, Montague, Port au Persil, Côte de Sables, Rivière Noir
19 St. Urbain - St. Urbain Parish and St. Urbain Village, St. Jérôme
20 St. Urbain
21 Baie St. Paul
22 La Malbaie
23 Pointe au Pic

District: 153 – Chateauguay

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Antoine Abbé
2 Ste. Clothilde - Ste. Clothilde Parish and Ste. Clothilde Village
3 Ste. Clothilde Parish, Halton, Norton Creek
4 St. Chrysostôme Parish, Aubrey, St. Bridgette, St. Michael, Norton Creek
5 St. Chrysostôme
6 St. Chrysostôme
7 St. Chrysostôme
8 St. Joachim Chateauguay Parish, Chateauguay Village, Chateauguay Basin Village
9 St. Joachim Parish, Boisbriand, Woodlands
10 St. Joachim Parish, Chateauguay Village
11 St. Malachie
12 St. Malachie
13 St. Malachie - St. Malachie D'Ormstown
14 St. Malachie
15 Ste. Martine
16 Ste. Martine - Ste. Martine Parish and Ste. Martine Village
17 Ste. Martine - Ste. Martine Parish and Ste. Martine Village
18 Ste. Philomène Parish, Ste. Philomène Village, Ste. Marguerite, St. Jean Baptiste
19 Ste. Philomène Parish, Ste. Philomène Village, St. Charles
20 St. Urbain Premier
21 St. Urbain Parish, St. Urbain Village, Grand Ligue
22 Très St. Sacrement Parish, St. Pierre de Howick, English River
23 Très St. Sacrement Parish, Howick Village
24 Très St. Sacrement Parish, Howick Village
25 Ormstown

District: 154 – Chicoutimi and Saguenay

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Albanel
2 Anse St. Jean
3 Anse St. Jean - Anse St. Jean Parish and Anse St. Jean Village
4 Bagotville
5 Chicoutimi - Village de la Rivière du Moulin
6 Chicoutimi
7 Chicoutimi
8 Gérard, unorganized
9 St. Félix d'Otis - Durocher Township, St. Germain Township
10 St. Alexis de Grande Baie - Boileau Township and Ferland Township
11 Hébertville
12 Hébertville, Caron - Hébertville Parish and Caron Township
13 Hébertville Station - Hébertville Station Parish and Hébertville Station Village
14 Kénogami, unorganized - Samson Siding and La Ratine
15 La Doré
16 Normandin
17 Normandin
18 Laterrière
19 Laterrière - Notre-Dame Laterrière
20 Roberval
21 Roberval
22 St. Ambroise
23 St. Amédée de Peribonka
24 St. André - Metabetchouan Township and Village, Deguen Township, St. Hilaire Township, St. André Village
25 Ste. Anne - Ste. Anne Parish and Ste. Anne Village
27 St. Bruno
28 St. Bruno - La Barre and Signai Township
29 St. Charles
30 St. Cyriac
31 Jonquière - St. Dominique
32 St. Dominique de Jonquière
33 St. Edouard de Peribonka - Peribonka Village
34 St. Félicien
35 St. Félicien
36 St. Fulgence - Village of St. Fulgence, Tremblay and Haney Townships
37 St. Fulgence - Village of St. Fulgence, Tremblay and Haney Townships
38 St. Gédéon - St. Gédéon Parish and St. Gédéon Village
39 St. Henri de Taillon
40 St. Honoré, Ste. Anne - St. Honoré Parish and Ste. Anne Parish
41 Ste. Hedwidge
42 St. Jérome
43 St. Jérome
44 St. Joseph d'Alma
45 St. Joseph d'Alma
46 St. Louis de Métabetchouan - St. Louis de Métabetchouan Parish and St. Louis de Metabétchouan Village
47 St. Louis de Metabétchouan
48 St. Louis de Metabétchouan
49 St. Méthode
50 St. Michel de Mistassini - Mistassini Village
51 St. Prime
52 St. Prime
53 St. Thomas d'Aquin - Lac Bouchette
54 St. Coeur de Marie - St. Coeur de Marie Parish and St. Coeur de Marie Village
55 Chicoutimi
56 Chicoutimi
57 Chicoutimi
58 Roberval
59 Roberval
60 Bagotville
61 Grande-Baie
62 Hébertville
63 Jonquière
64 Jonquière
65 Ste. Anne - Ste. Anne Parish and Ste. Anne Village
66 St. Bruno
67 St. Félicien
68 St. Jérôme
72 Les Escoumains
73 Harrington Harbour - Whale Head
74 Ile d'Anticosti - Ellis Bay, St. Ludger and St. Claire Baie
75 Magpie - Moisie and Mingan Parishes
76 Mille-Vaches
77 Natashquan
78 Notre-Dame de Blanc Sablon - Longue Pointe, Old Fort, St. Augustin, Lance du Portage, Mutton Bay, Mutton Island and Salmon Bay
79 Piastre Bay - Agoumish
80 Les Bergeronnes
81 Bersimis Indian Reserve
82 Pointe des Monts - Godbout and Clark City
83 Seigneurie, Portneuf - Seigneurie Township and Portneuf Township
84 St. Firmain - Ste. Catherine Baie
85 Sacré Coeur, La Bresse - Sacré Coeur Parish and La Bresse Township, Dolbeau
86 Sept-Iles
87 Moisie
88 Tadoussac
89 Tadoussac
91 Pointe aux Esquimaux
92 Pointe aux Esquimaux
93 Pointe Bleue Indian Reserve

District: 155 – Compton

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Auckland - St. Malo Parish
2 Bury - Upper, Middle and Lower Bury Villages
3 Bury
4 Bury
5 Notre-Dame des Bois
6 Clifton
7 Compton
8 Compton - Mois River Village
9 Compton
10 La Patrie
11 La Patrie - La Patrie Parish and La Patrie Village
12 Clinton
13 Eaton - Birchton
14 Eaton
15 Eaton
16 Cookshire
17 Chartierville
18 Chartierville - Patrie Village
19 Hampden
20 East Hereford - East Hereford Township and East Hereford Village
21 St. Herménégilde - St. Herménégilde Parish and St. Herménégilde Village
22 Paquetteville
23 Lingwick
24 Lingwick - Gould Village
25 Marston - Piopolis Village
26 Marston - Milan Village
27 Marston
28 Marston - St Léon de Marston
29 Newport - Randboro Village
30 Newport
31 Ste. Edwidge - Ste. Edwidge Parish and Ste. Edwidge Village
32 Ste. Edwidge - Ste. Edwidge Parish and Ste. Edwidge Village
33 St. Isidore d'Auckland
34 Westbury - East Angus Village
35 Westbury - East Angus Village
36 Westbury - East Angus Village
37 St. Alphonse
38 St. Romain de Winslow Nord - St. Romain Village
39 Winslow - Stornoway Village
40 Whitton
41 Whitton
42 Whitton - Ste. Cécile Station Village
43 Cookshire
44 Scotstown
45 Compton
46 Mégantic
47 Mégantic
48 Mégantic
49 Martinville
50 Sawyerville
51 Waterville
52 Waterville

D

District: 156 – Deux-Montagnes

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 L'Annonciation Parish, Village d'Oka
2 L'Annonciation Parish, Village d'Oka
3 St. Benoit
4 St. Benoit
5 St. Benoit
6 St. Canut - St. Canut Parish and St. Canut Village
7 St. Columban
8 St. Eustache
9 St. Eustache Parish, Chicot, Grande Côtre
10 St. Eustache Parish, Petite Rivière Nord
11 St. Hermas
12 St. Hermas - St. Hermas Parish and St. Hermas Village
13 St. Joseph du Lac Parish, St. Joseph Village
14 Ste. Monique
15 Ste. Monique Parish, Ste. Henriette, St. Jean, St. Henri
16 St. Placide
17 Ste. Scholastique Parish, Belle River Village
18 Ste. Scholastique
19 Ste. Scholastique
20 St. Augustin - St. Augustin Parish and St. Augustin Village
21 St. Eustache
22 Ste. Scholastique
23 Oka Indian Reserve

District: 157 – Dorchester

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Anselme - St. Anselme Parish and St. Anselme Village
2 St. Anselme - St. Anselme Parish and St. Anselme Village
3 St. Anselme
4 Ste. Aurélie
5 St. Benjamin
6 St. Bernard Parish, Ste. Catherine, St. Edouard, St. Pierre, St. Georges, St. Aimé
7 St. Bernard
8 Ste. Claire - Ste. Claire Parish and Ste. Claire Village
9 Ste. Claire
10 Ste. Claire Parish, Abenoquois Village
11 Frampton
12 Frampton
13 Frampton
14 Frampton - Frampton Village
15 Ste. Germaine
16 Ste. Germaine - Ste. Germaine Parish and Ste. Germaine Village
17 Ste. Hénédine
18 Ste. Hénédine Parish, St. Jean Baptiste, St. François
19 St. Isidore - St. Isidore Parish and St. Isidore Village
20 St. Isidore
21 St. Isidore
22 Ste. Justine
23 Standon
24 Standon - St. Léon de Standon
25 St. Louis de Gonzague
26 St. Malachie - St. Malachie Parish and St. Malachie Village
27 St. Malachie
28 St. Malachie
29 Ste. Marguerite
30 Ste. Marguerite - Ste. Marguerite Parish and Ste. Marguerite Village
31 St. Nazaire - St. Nazaire Parish and St. Nazaire Village
32 St. Odilon - St. Odilon Parish and St. Odilon Village
33 St. Odilon
34 St. Prosper
35 St. Prosper
36 Ste. Rose de Watford
37 St. Zacharie - St. Zacharie Parish and St. Zacharie Village

District: 158 – Drummond and Arthabaska

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Ulverton
2 Durham South
3 Durham South
4 Grantham - St. Pierre Village
5 St. Féllix de Kingsey
6 St. Félix de Kingsey
7 Kingsey Falls
8 L'Avenir
9 L'Avenir
10 Notre-Dame de Bon Conseil
11 St. Eugène - St. Eugène Parish and St. Eugène Village
12 St. Germain de Grantham
13 St. Germain de Grantham
14 St. Germain - St. Germain de Grantham Parish
15 St. Majorie de Grantham
16 St. Cyrille de Wendover - Wendover and Simpson Township
17 St. Cyrille de Wendover
18 Wickham
19 Wickham West
20 Wickham West
21 Drummondville
22 Drummondville
23 St. Cyrille
24 St. Lucien
25 Chénier de Tingwick
26 Chénier de Tingwick
27 Ste. Hélène de Chester East
28 Ste. Hélène de Chester East
29 St. Norbert Chester North
30 St. Paul Chester West
31 St. Paul Chester West
32 Maddington - Daveluy Village
33 St. Odilon
34 St. Albert - St. Albert Parish and St. Albert Village
35 Ste. Anne du Sault
36 St. Christophe
37 Ste. Clothilde de Horton
38 Ste. Elizabeth de Warwick
39 St. Louis de Blandford
40 St. Norbert d'Arthabaska
41 St. Rémi de Tingwick
42 St. Rosaire
43 St. Valère de Bulstrode
44 St. Valère de Bulstrode
45 St. Victoire
46 St. Victoire
47 Stanfold
48 Stanfold
49 Tingwick
50 Warwick
51 Warwick
52 Arthabaska
53 Victoriaville
54 Victoriaville
55 Victoriaville
56 Chester de St. Paul
57 Princeville
58 Warwick

G

District: 159 – Gaspé

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Cap Chat
2 Cap Chat
3 Cap des Rosiers - St. George Cove, Indian Cove, Ship Head, Seal Rock, Cape Ozo, Grande Grève Village
4 Cap Rosier - St. Alban de Cap des Rosiers
5 St. Alban du Cap des Rosiers
6 Grand Étang - Grand Étang Village, St. Yvon, Chlorydorme, Pointe Frégate, Petite Vallée
7 Douglastown
8 Douglastown - Bois Brûlé, Brill Cove, Seal Cove
9 Douglas West - Sandy Beach, Haldimand
10 Étang du Nord
11 Étang du Nord - La Vernière, Grindstone
12 Étang du Nord - Barachois
13 Fox, Sydenham - Fox Township and Sydenham Township, Sydenham North, Fox River
14 Rivière au Renard - Fox River
15 Gaspé Bay North, Sydenham South - Gaspé Bay North Township and Sydenham South Township, Cap aux Os, Péninsule, Rose Bridge, St. Majorique
16 Gaspé Bay South
17 Grande Rivière
18 Grande Rivière
19 Havre Aubert - Bassin
20 Havre Aubert - Anse La Cabane, Étang des Caps
21 Havre Aubert - Entry Island
22 Havre Aubert
23 Havre aux Maisons - Dune du Sud, Pointe Basse
24 Havre aux Maisons - Pointe Basse
25 L'Anse au Griffon - Griffon Cove
26 L'Anse du Cap - Petite Rivière, Cap D'Espoir
27 Cape Cove - St. Isidore
28 Cape Cove - Anse au Beaufils
29 Malbaie
30 Malbaie - St. George, St. Pierre
31 Malbaie
32 Mont Louis - Ruisseau des Olives, Rivière à Lapierre
33 Petite Magdeleine - St. Antoine, Manche d'Epée, L'Anse Pleureuse
34 Rivière Magdeleine - Grande Vallée
35 Newport - New Road, Newport Point
36 Newport
37 Pabos
38 Pabos
39 Pabos - Ste. Adelaide
40 Percé - Whitehead
41 Percé - Bonaventure Island
42 Percé - Irishtown, Corner of Beach
43 Ste. Anne des Monts
44 Ste. Anne des Monts Township and Tourelle Township
45 Ste. Anne des Monts - Mont St. Pierre, Petite Tourelle, Cap au Renard, Rivière à la Martre, Rivière à Claude, Marsonis, Duchesnay, Christie, Mont Lewis
46 Grosse Isle - Bird Rock, Pointe Loup, Bryon Island, Rock Island
47 Grosse Isle - Grand Entrée, Old Harry, Coffin Islands
48 York
49 Gaspé

H

District: 160 – Hochelaga

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Ste. Cunégonde - Montréal
2 Ste. Cunégonde - Montréal
3 Ste. Cunégonde - Montréal
4 Ste. Cunégonde - Montréal
5 Ste. Cunégonde - Montréal
6 Ste. Cunégonde - Montréal
7 St. Gabriel - Montréal
8 St. Gabriel - Montréal
9 St. Gabriel - Montréal
10 St. Gabriel - Montréal
11 St. Gabriel - Montréal
12 St. Gabriel - Montréal
13 St. Gabriel - Montréal
14 St. Gabriel - Montréal
15 St. Gabriel - Montréal
16 St. Gabriel - Montréal
17 St. Gabriel - Montréal
18 St. Gabriel - Montréal
19 St. Gabriel - Montréal
20 St. Gabriel - Montréal
21 St. Gabriel - Montréal
22 St. Henri - Montréal
23 St. Henri - Montréal
24 St. Henri - Montréal
25 St. Henri - Montréal
26 St. Henri - Montréal
27 St. Henri - Montréal
28 St. Henri - Montréal
29 St. Henri - Montréal
30 St. Henri - Montréal
31 St. Henri - Montréal
32 St. Henri - Montréal
33 St. Henri - Montréal
34 St. Henri - Montréal
35 St. Henri - Montréal
36 St. Henri - Montréal
37 St. Henri - Montréal
38 St. Henri - Montréal
39 St. Henri - Montréal
40 St. Henri - Montréal
41 St. Henri - Montréal
42 Westmount
43 Westmount
44 Westmount
45 Westmount
46 Westmount
47 Westmount
48 Westmount
49 Westmount
50 Westmount
51 Westmount

District: 161 – Huntingdon

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Dundee – Dundee township and Dundee village
2 Elgin
3 Elgin
4 Franklin
5 Franklin – St. Antoine Abbé village
6 Godmanchester
7 Godmanchester
8 Godmanchester
9 Havelock
10 Havelock
11 Hemmingford
12 Hemmingford
13 Hemmingford - Barrington
14 Hinchinbrooke
15 Hinchinbrooke – Athelstan village
16 Hinchinbrooke
17 Hinchinbrooke
18 St. Anicet – St. Anicet village and Cazaville village
19 St. Anicet – Cazaville village
20 St. Anicet
21 St. Anicet
22 Ste. Barbe
23 Hemmingford
24 Huntingdon
25 Huntingdon
26 St. Régis indian reserve

J

District: 162 – Jacques-Cartier

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Côte St. Paul - St. Paul Ward
2 Côte St. Paul - St. Paul Ward
3 Côte des Neiges
4 La Présentation de la Ste. Vierge
5 Lachine
6 Ste. Anne du Bout de l'Ile - Ste. Anne de Bellevue
7 Ste. Geneviève
8 Ste. Geneviève
9 Ste. Geneviève
10 Pointe-Claire - Côte St. Charles, Côte Ste. Marie, Beaconsfield Station, Town of Beaconsfield
11 Pointe-Claire
12 St. Laurent
13 St. Laurent - Côte St. Louis
14 St. Laurent - St. François, Ste. Marguerite, Vertue
15 St. Laurent
16 Youville
17 St. Raphaël de l'Ile Bizard
18 Summerlea
19 Lachine
20 Lachine
21 Lachine
22 Lachine
23 Lachine
24 Lachine
25 Lachine
27 Lachine
28 Lachine
29 Montréal West
30 Outremont
31 Outremont
32 Outremont
33 Outremont
34 Ste. Anne de Bellevue
35 Ste. Anne de Bellevue
36 Montreal - Emard Ville
37 Montréal - Town of Émard, Émard Ward
38 Montréal - Town of Émard, Émard Ward
39 Cartier
40 Côte des Neiges
41 Côte des Neiges
42 Côte des Neiges
43 Côte St. Luc
44 Dorval
45 Notre-Dame de Grâce
46 Notre-Dame de Grâce
47 Notre-Dame de Grâce
48 Notre-Dame de Grâce
49 Notre-Dame de Grâce
50 Ste. Geneviève de Pierrefonds
51 Pointe-Claire
52 St. Laurent
53 St. Laurent
54 St. Pierre aux Liens
55 Senneville
56 Verdun
57 Verdun
58 Verdun
59 Verdun
60 Verdun

District: 163 – Joliette

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Alphonse - St. Alphonse Parish and St. Alphonse Village
2 St. Ambroise
3 St. Ambroise
4 Ste. Béatrix
5 St. Charles Borromée
6 St. Charles Borromée, Joliette
7 St. Cléophas
8 St. Côme
9 Ste. Élizabeth - Ste. Élizabeth Parish and Ste. Élizabeth Village
10 Ste. Élizabeth
11 Ste. Élizabeth
12 Ste. Élizabeth
13 St. Émilie de L'Énergie Parish, St. Joseph Village
14 St. Félix de Valois
15 St. Félix de Valois
16 St. Félix de Valois
17 St. Jean de Martha
18 St. Jean de Martha
19 Ste. Mélanie
20 Ste. Mélanie - St. Mélanie Parish and St. Mélanie Village
21 St. Paul
22 St. Paul
23 St. Thomas
24 St. Thomas
25 Lachine
27 Joliette
28 Joliette
29 Joliette
30 Joliette

K

District: 164 – Kamouraska

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Mont-Carmel Village and Arondissement, Notre Dame de Mont-Carmel
2 Rivière-Ouelle
3 Rivière-Ouelle
4 St. Alexandre - St. Alexandre Parish, St. Alexandre Village
5 St. André Parish, Andréville
6 St.André Parish, Notre Dame du Portage
7 Ste. Anne de la Pocatière Parish, Ste. Anne Village
8 Ste. Anne de la Pocatière
9 Ste. Anne de la Pocatière
10 Ste. Anne de la Pocatière
11 St. Bruno
12 St. Denis
13 St. Eleuthère
14 St. Germain
15 Ste. Hélène - Ste. Hélène Parish and Ste. Hélène Village
16 Ste. Hélène - Ste. Hélène Parish and Ste. Hélène Village
17 St. Onésime
18 St. Pacôme
19 St. Pascal - St. Pascal Parish and St. Pascal Village
20 St. Pascal
21 St. Pascal
22 St. Philippe de Néri
23 Kamouraska

L

District: 165 – Labelle

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Addington and Suffolk Townships, St. Émile de Suffolk Village and Namur Village
2 Amherst - Amherst township and Amherst Village
3 Bigelow Township and Wells Township, Notre-Dame du Laus Village
4 Blake Township and McGill Township
5 Bouthillier Township, Lac Des Iles Village
6 Bowman Parish, Villeneuve Parish and Val des Bois Parish
7 Boyer
8 Buckingham
9 Buckingham Township, South East, part
10 Campbell East Township, De Val, Barrette Village and Lac Des Ecorces
11 Campbell Township, Mont Laurier Village
12 Clyde
13 Montigny
14 Gravel Township and Major Township, Ferme Neuve Parish
15 Hartwell Township and Preston Township, Notre-Dame de Consolation Village
16 Joly
17 Kiamika Township, Gérard de Montarville Village
18 Labelle
19 La Minerve Township and Labelle Township
20 L'Ange Gardien Parish, Angers Village
21 Lathbury - Unorganized
22 Lochaber Township and Gore Township
23 Lochaber West
24 Lochaber North Township, St. Sixte Village
25 Loranger
26 Marchand
27 Mulgrave Township and Derry Township
28 Notre-Dame de Bonsecours Parish, Fassett Village
29 Notre-Dame de la Paix, Notre-Dame de la Paix Parish and Notre-Dame de la Paix Village
30 Coeur Très Pur de la Bienheureuse Vierge Marie de Plaisance - Coeur Très Pur de la Bienheureuse Vierge Marie de Plaisance Parish and Coeur Très Pur de la Bienheureuse Vierge Marie de Plaisance Village
31 Ponsonby
32 Rapide d'Orignal Township, Pope, Ferme Neuve Village
33 Portland East Township, Notre-Dame de la Salette Village
34 Portland West
35 Ripon - Ripon Township, Ripon Village
36 Robertson Township, Rapide d'Orignal Village
37 Rochon
38 St. André-Avellin East - St. André-Avellin East Parish and St. André-Avellin East Village
39 St. André-Avellin Cote Ouest - St. André-Avellin Cote Ouest Parish and St. André-Avellin Cote Ouest Village
40 Ste. Angélique
41 St. Malachy
42 Ste. Véronique
43 Wabassee Township and Dudley Township, Notre-Dame de Pontmain Village
44 Wurtele Township and Moreau Township, Ferme Neuve Parish
45 Buckingham
46 Buckingham
47 Chénéville
48 L'Annonciation
49 Masson
50 Montebello
51 St. Ignace de Nominingue
52 Papineauville
53 Thurso
54 Lac Vert

District: 166 – Laprairie and Napierville

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Laprairie – Québec Parish
2 Laprairie
3 Laprairie
4 St. Constant
5 St. Constant - St. Pierre Village
6 St. Constant - St. Ignace and La Tortue
7 St. Isidore
8 St. Jacques le Mineur - St. Jacques Village
9 St. Jacques le Mineur
10 St. Philippe
11 St. Philippe - St. Philippe Parish and St. Philippe Village
12 Laprairie
13 Laprairie
15 St. Cyprien
16 St. Cyprien
17 St. Édouard - St. Édouard Parish and St. Édouard Village
18 St. Édouard
19 St. Michel Archange - St. Michel Archange Parish and St. Michel Archange Village
20 St. Michel Archange
21 St. Patrice de Sherrington
22 St. Patrice de Sherrington - St. Patrice de Sherrington Parish and St. Patrice de Sherrington Village
23 St. Rémi
24 St. Rémi
25 St. Rémi
26 St. Rémi
27 St. Rémi
28 Sault-St.-Louis Indian Reserve - Caughnawaga Village

L

District: 167 – L'Assomption

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Lachenaie
2 L'Assomption
3 L'Assomption
4 L'Épiphanie - L'Épiphanie Village, part
5 L'Épiphanie - L'Épiphanie Village, part
6 Repentigny
7 St. Gérard Majella
8 St. Henri de Mascouche
9 St. Henri de Mascouche
10 St. Henri de Mascouche - St. Henri de Mascouche Village
11 St. Lin
12 St. Lin
13 St. Lin
14 St. Paul l'Ermite
15 St. Roch de l'Achigan - St. Roch de l'Achigan Village
16 St. Roch de l'Achigan
17 St. Roch de l'Achigan
18 St. Sulpice
19 L'Assomption, part
20 L'Assomption, part
21 Laurentides
22 Charlemagne

District: 168 – Laval

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Pointe-aux-Trembles - St. Léonard
2 Rivière des Prairies - Rivière des Prairies Parish and Rivière des Prairies Village
3 Ste. Dorothée
4 St. Elzéar - Bélanger, Cap St. Martin and St. Elzéar Villages
5 St. François de Sales
6 St. François de Sales
7 St. Léonard de Port Maurice
8 St. Léonard de Port Maurice
9 St. Martin - St. Martin Parish and St. Martin Village
10 St. Martin - Village de L'Abord à Plouffe
11 St. Martin
12 St. Martin - Côte St. Elzéar
13 Ste. Rose - Côte Perron
14 Ste. Rose
15 St. Vincent de Paul
16 St. Vincent de Paul
17 St. Vincent de Paul - St. Vincent de Paul Parish and St. Vincent de Paul Penitentary
18 Sault au Récollet
19 Sault au Récollet
20 Parc Amherst
21 Longue Pointe
22 St. Jean de Dieu Asylum - Longue Pointe
23 Ahuntsic
24 Ahuntsic – Ahuntsic Ward
25 Beaurivage - Longue Pointe, Montréal
26 Beaurivage - Longue Pointe, Montréal
27 St. Jean Baptiste de la Pointe-aux-Trembles - Montreal East Town
28 Bordeaux – City of Montréal, Bordeaux Ward
29 Bordeaux
30 Ste. Rose
31 Ste. Rose
32 Tétreaultville - Longue Pointe Ward, Montréal
33 Villeray
34 Villeray

District: 169 – Lévis

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Notre-Dame de la Victoire - Hospice St. Joseph
2 Notre-Dame du Perpétuel Secours de Charny
3 St. David de l'Auberivière
4 St. Étienne
5 Ste. Hélène de Breakeyville
6 St. Henri - Jean Guérin, St. Patrice and St. Jean Baptiste
7 St. Henri
8 St. Jean Chrysostôme
9 St. Jean Chrysostôme
10 St. Joseph
11 St. Lambert
12 St. Lambert - Blanchette Village
13 St. Louis de Pintendre
14 St. Nicolas
15 St. Nicolas
16 St. Romuald
17 St. Romuald - St. Romuald d'Echemin
18 St. Romuald
19 St. Romuald - St. Romuald d'Echemin
20 St. Télesphore
21 Lévis - Town of Québec, St. Laurent Ward
22 Lévis - St. Laurent Ward
23 Lévis - Notre-Dame Ward
24 Lévis - Notre-Dame Ward
25 Lévis - Notre-Dame Ward
26 Lévis - Ward in the town of Lévis
27 Bienville
28 Lauzon
29 Lauzon
30 Lauzon

District: 170 – L'Islet

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 L'Islet
2 L'Islet
3 L'Islet
4 L'Islet
5 St. Aubert
6 St. Aubert
7 St. Cyrille
8 St. Cyrille
9 St. Cyrille
10 St. Damase
11 St. Damase
12 St. Damase
13 St. Eugène
14 St. Eugène
15 St. Jean Port Joli
16 St. Jean Port Joli
17 St. Jean Port Joli
18 St. Jean Port Joli
19 Ste. Louise
20 Ste. Louise
21 Ste. Louise
22 St. Marcel
23 St. Marcel
24 St. Marcel
25 St. Pamphile
26 St. Pamphile
27 St. Pamphile
28 Ste. Perpétue
29 Ste. Perpétue
30 St. Roch-des-Aulnaies
31 St. Roch-des-Aulnaies
32 St. Roch-des-Aulnaies

District: 171 – Lotbinière

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Notre-Dame-du-Sacré-Coeur
2 St. Agapit
3 St. Agapit
4 St. Agathe
5 St. Antoine de Tilly
6 St. Antoine de Tilly - St. Antoine de Tilly Village, Les Fonds Village
7 St. Apollinaire - Village d'Eglise, part
8 St. Apollinaire - Village d'Eglise, part
9 Ste. Croix
10 Ste. Croix
11 Ste. Croix
12 St. Édouard
13 St. Édouard - Juliaville
14 Ste. Émilie
15 St. Flavien - St. Flavien Village
16 St. Flavien - Laurier Station
17 St. Gilles
18 St. Jacques de Parisville
19 Lotbinière
20 Lotbinière
21 St. Narcisse
22 St. Patrice - St. Patrice Village, Parkhurst Village, Beaurivage
23 Ste. Philomène - Ste. Philomène de Fortierville Parish
24 Ste. Philomène - Villeroy Village, Ste. Philomène de Fortierville Parish
25 St. Sylvestre - St. Sylvestre Village, part
26 St. Sylvestre - St. Sylvestre Village, part
27 Deschaillons
28 Deschaillons
29 Leclercville

M

District: 172 – Maisonneuve

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Montréal - Hochelaga Ward
2 Montréal - Hochelaga Ward
3 Montréal - Hochelaga Ward
4 Montréal - Hochelaga Ward
5 Montréal - Hochelaga Ward
6 Montréal - Hochelaga Ward
7 Montréal - Hochelaga Ward
8 Montréal - Hochelaga Ward
9 Montréal - Hochelaga Ward
10 Montréal - Hochelaga Ward
11 Montréal - Hochelaga Ward
12 Montréal - Hochelaga Ward
13 Montréal - Hochelaga Ward
14 Montréal - Hochelaga Ward
15 Montréal - Hochelaga Ward
16 Montréal - Hochelaga Ward
17 Montréal - Hochelaga Ward
18 Montréal - Hochelaga Ward
19 Montréal - Hochelaga Ward
20 Montréal - Hochelaga Ward
21 Montréal - Hochelaga Ward
22 Ste. Ursule
23 Montréal - Hochelaga Ward
24 Montréal - Hochelaga Ward
25 Montréal - St. Denis Ward
26 Montréal - St. Denis Ward
27 Montréal - St. Denis Ward
28 Montréal - St. Denis Ward
29 Montréal - St. Denis Ward
30 Montréal - St. Denis Ward
31 Montréal - St. Denis Ward
32 Montréal - St. Denis Ward
33 Montréal - St. Denis Ward
34 Montréal - St. Denis Ward
35 Montréal - St. Denis Ward
36 Montréal - St. Denis Ward
37 Montréal - St. Denis Ward
38 Montréal - St. Denis Ward
39 Montréal - St. Denis Ward
40 Montréal - St. Denis Ward
41 Montréal - St. Denis Ward
42 Montréal - St. Denis Ward
43 Montréal - St. Denis Ward
44 Montréal - St. Denis Ward
45 Montréal - St. Denis Ward
46 Montréal - St. Denis Ward
47 Montréal - St. Denis Ward
48 Montréal - St. Denis Ward
49 Montréal - St. Denis Ward
50 Montréal - St. Denis Ward
51 Montréal - St. Denis Ward
52 Montréal - St. Denis Ward
53 Montréal - St. Denis Ward
54 Montréal - St. Denis Ward
55 Montréal - St. Denis Ward
56 Montréal - St. Denis Ward
57 Montréal - St. Denis Ward
58 Montréal - St. Denis Ward
59 Montréal - St. Denis Ward
60 Montréal - St. Denis Ward
61 Montréal - St. Denis Ward
62 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
63 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
64 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
65 Montréal - St. Denis Ward
66 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
67 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
68 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
69 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
70 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
71 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
72 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
73 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
74 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
75 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
76 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
77 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
78 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
79 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
80 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
81 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
82 Montréal - St. Jean Baptiste Ward
83 Maisonneuve
84 Maisonneuve
85 Maisonneuve
86 Maisonneuve
87 Maisonneuve - Montréal
88 Maisonneuve
89 Maisonneuve - Montréal
90 Maisonneuve - Montréal
91 Maisonneuve - Montréal
92 Maisonneuve - Montréal
93 Maisonneuve
94 Maisonneuve
95 Maisonneuve - Montréal
97 Maisonneuve
98 Montréal - Delorimier Ward
99 Montréal - Delorimier Ward
100 Montréal - Delorimier Ward
101 Montréal - Delorimier Ward
102 Montréal - Delorimier Ward
103 Montréal - Delorimier Ward
104 Montréal - Delorimier Ward
105 Montréal - Delorimier Ward
106 Montréal - Delorimier Ward
107 Montréal - Delorimier Ward
108 Montréal - Delorimier Ward
109 Montréal - Delorimier Ward
110 Montréal - Delorimier Ward
111 Montréal - Duvernay Ward
112 Montréal - Duvernay Ward
113 Montréal - Duvernay Ward
114 Montréal - Duvernay Ward
115 Montréal - Duvernay Ward
116 Montréal - Duvernay Ward
117 Montréal - Duvernay Ward
118 Montréal - Duvernay Ward
119 Montréal - Duvernay Ward
120 Montréal - Duvernay Ward
121 Montréal - Duvernay Ward
122 Montréal - Duvernay Ward
123 Montréal - Duvernay Ward
124 Montréal - Duvernay Ward
125 Montréal - Duvernay Ward
126 Montréal - Laurier Ward
127 Montréal - Laurier Ward
128 Montréal - Laurier Ward
129 Montréal - Laurier Ward
130 Montréal - Laurier Ward
131 Montréal - Laurier Ward
132 Montréal - Laurier Ward
133 Montréal - Laurier Ward
134 Montréal - Laurier Ward
135 Montréal - Laurier Ward
136 Montréal - Laurier Ward
137 Montréal - Laurier Ward
138 Montréal - Laurier Ward
139 Montréal - Laurier Ward
140 Montréal - Laurier Ward
141 Montréal - Laurier Ward
142 Montréal - Laurier Ward
143 Montréal - Laurier Ward
144 Montréal - Laurier Ward
145 Montréal - Laurier Ward
146 Montréal - Laurier Ward
147 Montréal - Laurier Ward
148 Montréal - Laurier Ward
149 Montréal - Laurier Ward
150 Montréal - Laurier Ward
151 Montréal - Laurier Ward
152 Montréal - Laurier Ward
153 Montréal - Laurier Ward
154 Montréal - Laurier Ward
155 Montréal - Laurier Ward
156 Montréal - Laurier Ward
157 Montréal - Ste. Marie Ward
158 Montréal - Ste. Marie Ward
159 Montréal - Ste. Marie Ward
160 Montréal - Ste. Marie Ward
161 Montréal - Ste. Marie Ward
162 Montréal - Ste. Marie Ward
163 Montréal - Ste. Marie Ward
164 Montréal - Ste. Marie Ward
165 Montréal - Ste. Marie Ward
166 Montréal - Rosemount Ward
167 Montréal - Rosemount Ward

District: 173 – Maskinongé

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Hunterstown
2 St. Antoine de la Rivière du Loup Parish, Louiseville
3 St.Antoine de la Rivière du Loup Parish, Grande Rivière
4 St. Alexis
5 St. Alexis
6 St. Charles de Mandeville
7 St. Didace
8 St. Didace
9 St. Didace
10 St. Joseph
11 St. Joseph
12 St. Joseph
13 St. Joseph Parish, Maskinongé Village
14 St. Justin
15 St. Justin - St. Justin Parish and St. Justin Village
16 St. Justin
17 St. Léon
18 St. Léon - St. Léon Parish and St. Léon Village
19 St. Paulin
20 St. Paulin
21 St. Paulin
22 Ste. Ursule
23 Ste. Ursule
24 Ste. Ursule
25 St. Ignace du Lac, unorganized territory
26 Louiseville
27 Louiseville

District: 174 – Mégantic

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Halifax North Township, St. Sophie
2 Halifax North Township, St. Sophie
3 Halifax South Township, St. Ferdinand
4 Halifax South Township, St. Ferdinand
5 Inverness
6 Inverness
7 Inverness
8 Ireland North Township, St. Adrien Parish
9 Ireland North Township, St. Adrien, St. Maurice
10 Ireland North Township, St. Adrien
11 Ireland South
12 Ireland South
13 Leeds, East - Leeds East Township and Leeds East Village
14 Leeds
15 Leeds Township, Kinnears Mills
16 Leeds - Leeds Township and Leeds Village
17 Nelson
18 Lourdes Parish, Notre-Dame-de-Lourdes Village
19 Ste. Anastasie Parish, Ste. Anastasie and Lyster Villages
20 Ste. Anastasie
21 St. Antoine de Pontbriand
22 Coleraine
23 St. Pierre Baptiste
24 St. Pierre Baptiste
25 Sacré Coeur de Marie Parish, Rumpelville, Robertsonville, Sacré Coeur de Marie Township
26 Somerset North Township, Ste. Julie
27 Somerset North
28 Somerset South
29 Somerset South - Somerset Parish
30 Thetford, south
32 Black Lake - Lac Noir
33 Black Lake - Lac Noir
34 Black Lake - Lac Noir
35 Thetford Mines
36 Thetford Mines
37 Thetford Mines - St. Maurice
38 Thetford Mines - St. Alphonse Parish
39 Thetford Mines - St. Maurice Parish
40 Thetford Mines
41 Thetford Mines - St. Alphonse
42 Thetford Mines - St. Alphonse Town
43 Thetford Mines
44 Halifax South Township, Bernierville Village
45 Inverness
46 Laurierville
47 Somerset South Township, Plessisville Village
48 Somerset South Township, Plessisville Village
49 Robertsonville

District: 175 – Missisquoi

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Dunham
2 Dunham - Hillside, Dunboro, Durham and Farnams Corners
3 Dunham
4 Dunham
5 Farnham West
6 Farnham West
7 Notre-Dame-de-Stanbridge - The part west of Notre-Dame des Anges de Stanbridge parish
8 St. Armand East
9 St. Armand East - Abbots Corner
10 St. Armand West
11 St. Armand West - St. Armand Station Village
12 St. George de Clarenceville
13 St. George de Clarenceville - Clarence Village
14 St. Ignace de Stanbridge - North Stanbridge
15 St. Ignace de Stanbridge
16 St. Ignace de Stanbridge
17 St. Thomas
18 Stanbridge Station
19 Stanbridge Station - Pike River
20 Stanbridge - Stanbridge East and Riceburg Villages
21 Stanbridge - Stanbridge East Village
22 Bedford - North Ward
23 Bedford - South Ward
24 Bedford - Centre Ward
25 Farnham
26 Farnham
27 Farnham
28 Farnham
29 Farnham
30 Cowansville
31 Cowansville
32 Dunham
33 Frelighsburg
34 Notre-Dame-de-Stanbridge - Notre-Dame-de-Stanbridge Parish and Notre-Dame-de-Stanbridge Village
35 Notre-Dame-de-Stanbridge - Notre-Dame-de-Stanbridge Parish and Notre-Dame-de-Stanbridge Village
36 Philipsburg
37 Sweetsburg

District: 176 – Montcalm

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Alexis
2 St. Alexis - St. Alexis Village
3 St. Calixte - St. Calixte de Killerny parish
4 St. Donat, Chilton - St. Donat Parish and Chilton Parish, St. Donat Village, Chilton Township
5 St. Agricole - Ruisseau Chaud, Ruisseau Froid, McCartya
6 St. Émile, Wexford - St. Émile Parish and Wexford Parish, Wexford Township
7 St. Esprit - St. Esprit Village
8 St. Esprit
9 St. Jacques - St. Jacques de l'Achigan parish
10 St. Jacques
11 St. Jacques
12 Ste. Julienne - Ste. Julienne Village
13 Ste. Julienne
14 St. Liguori - St. Liguori Village
15 St. Liguori
16 Ste. Marie Salomé
17 St. Patrice de Rawdon
18 St. Théodore de Chertsey
19 St. Théodore de Chertsey - Chertsey Township
20 L'Ascension in the Village - L'Ascension Village parish

District: 177 – Montmagny

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Cap St. Ignace
2 Cap St. Ignace
3 Cap St. Ignace
4 Cap St. Ignace
5 Cap St. Ignace
6 Berthier
7 Berthier
8 Rolette, Panet, Talon - Rolette Township, Panet Township and Talon Township, St. Fabien Parish and Village
9 Notre-Dame-du-Rosaire
10 St. François
11 St. François
12 St. François
13 St. Pierre
14 St. Pierre
15 St. Thomas
16 St. Thomas
17 St. Thomas
18 St. Thomas
19 Ste. Euphémie
20 Isle-aux-Grues
21 Ste. Apolline
22 St. Paul
23 Montmagny
24 Montmagny
25 Montmagny
26 Montmagny

District: 178 – Montmorency

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Château-Richer
2 Château-Richer
3 L'Ange Gardien
4 Ste. Anne de Beaupré
5 Ste. Anne de Beaupré
6 Ste. Brigitte de Laval - Parish of St. Adolphe
7 Ste. Famille, Île d'Orléans
8 St. Férréol Parish, St. Vincent, St. Nicolas, Ste. Marie, St. Anthony
9 St. François Parish, Île d'Orléans
10 St. Jean, Île d'Orléans
11 St. Jean, Île d'Orléans
12 St. Joachim
13 St. Laurent, Île d'Orléans
14 St. Pierre
15 St. Tite des Caps
16 St. Tite des Caps
17 Ste. Pétronille de Beaulieu, Île d'Orléans

District: 179 – Montréal Ste. Anne

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Centre Ward
2 Centre Ward
3 Centre Ward
4 Ste. Anne Ward
5 Ste. Anne Ward
6 Ste. Anne Ward
7 Ste. Anne Ward
8 Ste. Anne Ward
9 Ste. Anne Ward
10 Ste. Anne Ward
11 Ste. Anne Ward
12 Ste. Anne Ward
13 Ste. Anne Ward
14 Ste. Anne Ward
15 Ste. Anne Ward
16 Ste. Anne Ward
17 Ste. Anne Ward
18 Ste. Anne Ward
19 Ste. Anne Ward
20 Ste. Anne Ward
21 Ste. Anne Ward
22 Ste. Anne Ward
23 Ste. Anne Ward
24 Ste. Anne Ward
25 Ste. Anne Ward
26 Ste. Anne Ward
27 Ste. Anne Ward
28 Ste. Anne Ward
29 Ste. Anne Ward
30 Ste. Anne Ward
31 Ste. Anne Ward
32 Ste. Anne Ward
33 Ste. Anne Ward
34 Ste. Anne Ward
35 Ste. Anne Ward
36 Ste. Anne Ward
37 Ste. Anne Ward
38 Ste. Anne Ward
39 Ste. Anne Ward
40 Ste. Anne Ward
41 Ste. Anne Ward
42 Ste. Anne Ward
43 West Ward
44 West Ward
45 West Ward

District: 180 – Montréal St. Antoine

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Antoine Ward
2 St. Antoine Ward
3 St. Antoine Ward
4 St. Antoine Ward
5 St. Antoine Ward
6 St. Antoine Ward
7 St. Antoine Ward
8 St. Antoine Ward
9 St. Antoine Ward
10 St. Antoine Ward
11 St. Antoine Ward
12 St. Antoine Ward - St. Joseph
13 St. Antoine Ward
14 St. Antoine Ward
15 St. Antoine Ward
16 St. Antoine Ward
17 St. Antoine Ward
18 St. Antoine Ward
19 St. Antoine Ward
20 St. Antoine Ward
21 St. Antoine Ward
22 St. Antoine Ward
23 St. Antoine Ward
24 St. Antoine
25 St. Antoine Ward
26 St. Antoine Ward
27 St. Antoine Ward
28 St. Antoine Ward
29 St. Antoine Ward
30 St. Antoine Ward
31 St. Antoine Ward
32 St. Antoine Ward
33 St. Antoine Ward
34 St. Antoine Ward
35 St. Antoine Ward
36 St. Antoine Ward
37 St. Antoine Ward
38 St. Antoine Ward
39 St. Antoine Ward
40 St. Antoine Ward
41 St. Antoine Ward
42 St. Antoine Ward
43 St. Antoine Ward
44 St. Antoine Ward
45 St. Antoine Ward
46 St. Antoine Ward
47 St. Antoine Ward
48 St. Antoine Ward
49 St. Antoine Ward
50 St. Antoine Ward

District: 181 – Montréal St. Jacques

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Antoine Ward
2 St. Antoine Ward
3 St. Antoine Ward
4 St. Antoine Ward
5 St. Antoine Ward
6 St. Antoine Ward
7 St. Antoine Ward
8 St. Antoine Ward
9 St. Antoine Ward
10 St. Antoine Ward
11 St. Antoine Ward
12 St. Antoine Ward - St. Joseph
13 St. Antoine Ward
14 St. Antoine Ward
15 St. Antoine Ward
16 St. Antoine Ward
17 St. Antoine Ward
18 St. Antoine Ward
19 St. Antoine Ward
20 St. Antoine Ward
21 St. Antoine Ward
22 St. Antoine Ward
23 St. Antoine Ward
24 St. Antoine
25 St. Antoine Ward
26 St. Antoine Ward
27 St. Antoine Ward
28 St. Antoine Ward
29 St. Antoine Ward
30 St. Antoine Ward
31 St. Antoine Ward
32 St. Antoine Ward
33 St. Antoine Ward
34 St. Antoine Ward
35 St. Antoine Ward
36 St. Antoine Ward
37 St. Antoine Ward
38 St. Antoine Ward
39 St. Antoine Ward
40 St. Antoine Ward
41 St. Antoine Ward
42 St. Antoine Ward
43 St. Antoine Ward
44 St. Antoine Ward
45 St. Antoine Ward

District: 182 – Montréal St. Laurent

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Laurent Ward
2 St. Laurent Ward
3 St. Laurent Ward
4 St. Laurent Ward
5 St. Laurent Ward
6 St. Laurent Ward
7 St. Laurent Ward
8 St. Laurent Ward
9 St. Laurent Ward
10 St. Laurent Ward
11 St. Laurent Ward
12 St. Laurent Ward
13 St. Laurent Ward
14 St. Laurent Ward
15 St. Louis Ward
16 St. Louis Ward
17 St. Louis Ward
18 St. Louis Ward
19 St. Louis Ward
20 St. Louis Ward
21 St. Louis Ward
22 St. Louis Ward
23 St. Louis Ward
24 St. Louis Ward
25 St. Louis Ward
26 St. Louis Ward
27 St. Louis Ward
28 St. Louis Ward
29 St. Louis Ward
30 St. Louis Ward
31 St. Louis Ward
32 St. Louis Ward
33 St. Louis Ward
34 St. Louis Ward
35 St. Louis Ward
36 St. Louis Ward
37 St. Louis Ward
38 St. Louis Ward
39 St. Louis Ward
40 St. Louis Ward
41 St. Louis Ward
42 St. Louis Ward
43 St. Louis Ward
44 St. Louis Ward
45 St. Louis Ward
46 St. Louis Ward
47 St. Louis Ward
48 St. Louis Ward
49 St. Louis Ward
50 St. Louis Ward
51 St. Louis Ward
52 St. Louis Ward
53 St. Louis Ward
54 St. Louis Ward
55 St. Laurent Ward

District: 183 – Montréal Ste. Marie

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Ste. Marie Ward
2 Papineau Ward - Ste. Marie
3 Ste. Marie Ward
4 Papineau Ward - Ste. Marie
5 Ste. Marie Ward - St. Vincent de Paul parish
6 Papineau Ward - Ste. Marie
7 Ste. Marie Ward
8 Papineau Ward - Ste. Marie
9 Ste. Marie Ward
10 Papineau Ward - Ste. Marie
11 Ste. Marie Ward
12 Papineau Ward - Ste. Marie
13 Papineau Ward - Ste. Marie
14 Ste. Marie Ward
15 Papineau Ward
16 Ste. Marie Ward
17 Papineau Ward - Ste. Marie
18 Papineau Ward - Ste. Marie
19 Papineau Ward - Ste. Marie
20 Papineau Ward - Ste. Marie
21 Ste. Marie Ward
22 Papineau Ward - Ste. Marie
23 Ste. Marie Ward
24 Papineau Ward - Ste. Marie
25 Ste. Marie Ward
26 Papineau Ward - Ste. Marie
27 Papineau Ward - Ste. Marie
28 Ste. Marie Ward
29 Papineau Ward - Ste. Marie
30 Papineau Ward - Ste. Marie
31 Papineau Ward - Ste. Marie
32 Papineau Ward - Ste. Marie
33 Ste. Marie Ward
34 Papineau Ward - Ste. Marie
35 Ste. Marie Ward
36 Papineau Ward - Ste. Marie
37 Papineau Ward - Ste. Marie
38 Papineau Ward - Ste. Marie
39 Ste. Marie Ward
40 Papineau Ward - Ste. Marie
41 Papineau Ward - Ste. Marie
42 Papineau Ward - Ste. Marie
43 Papineau Ward - Ste. Marie
44 Ste. Marie Ward
45 Ste. Marie Ward
46 Ste. Marie Ward
47 Papineau Ward - Ste. Marie
48 Ste. Marie Ward
49 Papineau Ward - Ste. Marie
50 Papineau Ward - Ste. Marie
51 Papineau Ward - Ste. Marie
52 Papineau Ward - Ste. Marie
53 Papineau Ward - Ste. Marie
54 Ste. Marie Ward
55 Papineau Ward - Ste. Marie
56 Papineau Ward - Ste. Marie
57 Papineau Ward - Ste. Marie
58 Papineau Ward - Ste. Marie
59 Papineau Ward - Ste. Marie
60 Papineau Ward - Ste. Marie
61 Papineau Ward - Ste. Marie
62 Papineau Ward - Ste. Marie
63 Papineau Ward
64 Papineau Ward - Ste. Marie
65 Papineau Ward - Ste. Marie
66 Papineau Ward - Ste. Marie
67 Papineau Ward - Ste. Marie
68 Papineau Ward - Ste. Marie
69 Papineau Ward - Ste. Marie
70 Papineau Ward - Ste. Marie
71 Papineau Ward - Ste. Marie
72 Papineau Ward - Ste. Marie
73 Papineau Ward - Ste. Marie
74 Papineau Ward - Ste. Marie
75 Papineau Ward - Ste. Marie
76 Papineau Ward - Ste. Marie
77 Ste. Marie Ward

N

District: 184 – Nicolet

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Bécancour
2 Bécancour
3 Bécancour
4 Gentilly - Gentilly Parish, Gentilly Village
5 Gentilly
6 Gentilly
7 Nicolet
8 Nicolet
9 Ste. Angèle - Ste. Angèle Village, Laval Village
10 Ste. Brigette
11 St. Célestin - St. Célestin Parish, St. Célestin Township
12 St. Célestin - Annaville Village, St. Célestin
13 Ste. Eulalie
14 Ste. Eulalie
15 Ste. Eulalie - Ste. Eulalie Parish, Ste. Eulalie Village
16 Ste. Gertrude
17 Ste. Gertrude
18 St. Grégoire
19 St. Grégoire
20 St. Grégoire
21 St. Léonard - St. Léonard Parish and St. Léonard Village
22 St. Léonard
23 Ste. Marie-de-Blandford
24 Ste. Monique - Ste. Monique Parish and Ste. Monique Village
25 Ste. Monique
26 Ste. Perpétue
27 Ste. Perpétue
28 St. Pierre les Becquets
29 St. Pierre les Becquets - Ste. Cécile
30 St. Samuel
31 Ste. Sophie - Ste. Sophie de Léonard parish
32 Ste. Sophie - Ste. Sophie de Léonard parish
33 St. Sylvère
34 St. Sylvère
35 St. Wencelas - Aston and St. Wencelas Villages
36 Rochelle
37 Précieux Sang
38 St. Joseph de Blandfield, Manseau
39 Nicolet
40 Nicolet
41 Villers
42 Bécancour Indian Reserve

P

District: 185 – Pontiac

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Aldfield
2 Allumette Island
3 Allumette Island
4 Alleyn, Cawood Alleyn Township, Cawood Township
5 Bristol Township, Bristol Mines Village
6 Bristol
7 Bristol
8 Bristol
9 Grand Calumet - Grand Calumet Township and Grand Calumet Village
10 Grand Calumet - Grand Calumet Island Township
11 Chichester
12 Clarendon
13 Clarendon
14 Clarendon
15 Clarendon
16 Duhamel (east and west) Township, Lorrainville Village
17 Guigues
18 Leslie, Chapham, Huddersfield - Leslie Township, Chapman Township and Huddersfield Township
19 Litchfield
20 Litchfield
21 Litchfield
22 Mansfield, Pontefract Mansfield Township and Pontefract Township
23 Onslow North
24 Onslow North
25 Onslow South
26 Onslow South
27 Sheen, Esher, Malakoff, Aberdeen - Sheen Township, Esher Township, Malakoff Township, Aberdeen Township, Sheenboro Village
28 Sheen, Esher, Malakoff, Aberdeen - Sheen Township, Esher Township, Malakoff Township, Aberdeen Township
29 Thorne
30 Thorne
31 Waltham, Bryson - Waltham Township and Bryson Township, Waltham Village
33 Campbells Bay
34 Fabre
35 Laverlochère, Baby - Laverlochère Township and Baby Township
36 Dorion, Church - Dorion Township and Church Township
38 unorganized territory, Guérin Township, Latulippe Township, Gendreau Township, Mazenod Township, Tabaret Township, Sheyenek Township, Mercier Township, Boisclair Township, Campeau Township
39 unorganized territory, James Lake, Osburn Depot, Picknock Road, St. Patricks Lake, Dinnonie River, Coulogne Depot, Shannon
40 Bryson
41 Chapeau
42 Fort Coulonge
43 Portage du Fort
44 Quyon
45 Shawville
46 Ville Marie
47 Nedelec Indian Reserve - Nedelec Township indian reserve
48 Opasatika, Lac Renaud, Longue Pointe, Grassy Lake, Hunters Point, Wolfe Lake

District: 186 – Portneuf

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Cap-Santé
2 Cap-Santé
3 Deschambault
4 Deschambault
5 Écureuils
6 Grondines
7 Grondines
8 Notre-Dame des Anges
9 Notre-Dame des Anges
10 Portneuf
11 Portneuf
12 St. Alban
13 St. Alban
14 St. Augustin
15 St. Augustin
16 St. Basile
17 St. Basile
18 St. Basile
19 St. Basile
20 St. Casimir
21 St. Casimir - St. Casimir Parish and St. Casimir Village
22 St. Casimir
23 St. Casimir
24 Ste. Catherine
25 Ste. Catherine
26 Ste. Catherine
27 St. Gilbert
28 Ste. Jeanne de Neuville
29 Ste. Jeanne de Neuville
30 Ste. Jeanne de Neuville - Ste. Jeanne de Neuville Parish and Ste. Jeanne de Neuville Village
31 St. Léonard
32 St. Raymond
33 St. Raymond
34 St. Raymond
35 St. Raymond
36 St. Thuribe
37 St. Ubald
38 St. Ubald
39 St. Raymond
40 St. Raymond
41 Neuville
42 Neuville
43 Lac aux Sables
44 St. Marc
45 St. Marc - St. Marc des Carrières
46 Rivière à Pierre - Berthiers Mission, Mission La Tuque Jonction

Q

District: 187 – Québec Centre

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Banlieue ward - Montcalmville, Ward no. 1
2 Banlieue ward - Banlieue part 2
3 Montcalm ward
4 Montcalm ward
5 Palais ward
6 Palais ward
7 St. Jean ward
8 St. Jean ward
9 St. Jean ward
10 St. Jean ward
11 St. Jean ward
12 St. Jean ward
13 Montcalm ward
14 St. Louis ward
15 St. Louis ward
16 St. Louis ward
17 St. Louis ward

District: 188 – Québec East

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Jacques Cartier ward
2 Jacques Cartier ward
3 Jacques Cartier ward
4 Jacques Cartier ward
5 Jacques Cartier ward
6 Jacques Cartier ward
7 Jacques Cartier ward
8 Jacques Cartier ward
9 Jacques Cartier ward
10 Jacques Cartier ward
11 Jacques Cartier ward
12 St. Roch ward
13 St. Roch ward
14 St. Roch ward - St. Sauveur Ward
15 St. Roch ward
16 St. Roch ward
17 St. Roch ward
18 St. Roch ward
19 St. Roch ward
20 St. Roch ward
21 St. Roch ward
22 St. Sauveur Ward
23 St. Sauveur Ward
24 St. Sauveur Ward
25 St. Sauveur Ward
26 St. Sauveur Ward
27 St. Sauveur Ward
28 St. Sauveur Ward
29 St. Sauveur Ward
30 St. Valier Ward - St. Malo
31 St. Valier Ward
32 St. Valier Ward
33 St. Valier Ward
34 St. Valier Ward
35 St. Valier Ward
36 St. Valier Ward
37 St. Valier Ward - St. Sauveur
38 Limoilou Ward
39 Limoilou Ward
40 Limoilou Ward
41 St. Malo Ward
42 Petite Rivière
43 Stadacona Ward
44 Naval Service Department, CGS Cartier

District: 189 – Québec West

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Champlain Ward - Quebec West Division
2 Champlain Ward
3 Montcalm Ward
4 Montcalm Ward
5 St. Pierre Ward
6 St. Pierre Ward
7 Montcalm Ward
8 St. Pierre Ward - Quebec West Division
9 Montcalm Ward - Quebec West Division
10 Banlieue - Montcalmville

District: 190 – Québec (County)

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Ancienne-Lorette
2 Ancienne-Lorette
3 Ancienne-Lorette
4 Beauport - Cote des Pères
5 Beauport - Mastai
6 Beauport
7 Beauport
8 Charlesbourg
9 Charlesbourg
10 Charlesbourg
11 Charlesbourg
12 St. Ambroise
13 Huron
14 Sillery
15 Sillery
16 Sillery
17 St. Félix du Cap Rouge - St. Felix du Cap Rouge Municipality
18 Ste. Foy
19 Ste. Foy
20 St. Gabriel West
21 St. Gabriel East
22 St. Grégoire de Montmorency
23 St. Grégoire de Montmorency - Montmorency Village
24 St. Ambroise - Jeune Lorette parish, St. Gérard Magella parish
25 St. Ambroise
26 St. Gérard Magella
27 Notre-Dame des Laurentides
28 Notre-Dame des Laurentides
29 Beauport
30 Beauport - St. Louis de Courville Parish
31 Lake Beauport
32 Tewkesbury
33 Stoneham
34 Unorganized Territories – Beauport Asylym, Stadacona, Van Brussels, Pearl Lake, Lac Édouard
35 St. Ambroise
36 St. Ambroise, part
37 St. Ambroise, part - Lorette Village

R

District: 191 – Richelieu

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Aimé
2 St. Aimé
3 St. Aimé
4 Ste. Anne de Sorel
5 Ste. Anne de Sorel
6 St. Joseph de Sorel
7 St. Joseph de Sorel
8 St. Joseph de Sorel
9 St. Louis de Bonsecours
10 St. Louis de Bonsecours - St. Louis de Bonsecours Parish and St. Louis de Bonsecours Village
11 St. Marcel
12 St. Marcel
13 St. Ours
14 St. Ours - St. Bernard parish
15 St. Pierre de Sorel
16 St. Roch de Richelieu - St. Roch de Richelieu Parish and St. Roch de Richelieu Village
17 St. Roch de Richelieu
18 St. Robert
19 St. Robert - St. Robert Parish and St. Robert Village
20 St. Robert Parish, Bellevue
21 Ste. Victoire - Ste. Victoire Parish and Ste. Victoire Village
22 Ste. Victoire Parish, Bellevue
23 Sorel
24 Sorel
25 Sorel
26 Sorel
27 Sorel
28 Sorel
29 Sorel
30 Sorel
31 Sorel
32 St. Ours
33 Massueville

District: 192 – Richmond and Wolfe

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Ascot Corner
2 Brompton
3 Bromptonville
4 Bromptonville
5 St. François-Xavier de Brompton Parish, St. François Village
6 St. François-Xavier de Brompton Parish, Greenley Village
7 Brompton
8 Cleveland
9 Cleveland
10 Cleveland
11 Melbourne, Brompton Gore - Melbourne Township and Brompton Gore Township
12 Melbourne, Brompton Gore - Melbourne Township and Brompton Gore Township
13 Melbourne, Brompton Gore - Melbourne Township and Brompton Gore Township
14 St. George de Windsor
15 St. George de Windsor
16 Shipton
17 Shipton
18 Shipton
19 Shipton
20 Stoke
21 Stoke Township, Stoke Centre Villa
22 Windsor
23 Windsor
24 Richmond
25 Richmond
26 Richmond
27 Richmond
28 Asbestos
29 Asbestos
30 Danville
31 Danville
32 Kingsbury
33 Melbourne
34 New Rockland
35 Disraeli
36 Dudswell Township, Bishops Crossing
37 Dudswell
38 Dudswell
39 Garthley
40 Ham North
41 Ham North
42 Notre-Dame de Lourdes de Ham - Notre-Dame de Lourdes de Ham Parish and Notre-Dame de Lourdes de Ham Village
43 St. Adrien de Ham Township, St. Adrien Village
44 St. Camille
45 St. Camille
46 St. Fortunat - St. Fortunat Parish and St. Fortunat Village
47 St. James - St. James Parish and St. James Village
48 Ham South
49 Stratford Centre - St. Louis Range, St. Cliorle Range, St. Gabriel Range
50 Weedon, Moulin, Fontaine - Weedon Township, Moulin Township, Fontaine Township
51 Weedon Station
52 Wolfestown - Wolfestown Parish and Wolfestown Village - St. Julien parish
53 Wolfestown Township, St. Julien
54 Wotton - Wotton Township and Wotton Village
55 Wotton - Wotton Parish
56 Wotton - Wotton Parish
57 Windsor Mills
58 Windsor Mills
59 Windsor Mills
60 Beaulac
61 Disraeli
62 Disraeli
63 Lake Weedon
64 Marbleton
65 Weedon Centre

District: 193 – Rimouski

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Amqui
2 Causapscal
3 Cedar Hall
4 Cedar Hall - Cedar Hall Village
5 Dalibaire, Romieux - Dalibaire Parish and Romieux Parish
6 Grand Métis
7 Kempt
8 Lac au Saumon - Municipality and parish of St. Edmond du Lac au Saumon - Lac au Saumon Village
9 Matane
10 Matane
11 Pointe-au-Père
12 Price
13 Rimouski - Brulé Village, Moulin de Papier Village
14 Rimouski
15 St. Ulric
16 Rivière Blanche
17 St. Anaclet
18 St. Anaclet - St. Anaclet Village
19 Ste. Angèle
20 Ste. Angèle
21 Ste. Blandine
22 Ste. Blandine
23 Bic
24 Bic - Part of Bic parish
25 St. Damase
26 St. Donat
27 St. Fabien
28 St. Fabien
29 St. Fabien
30 St. Félicité - Grosses Roches
31 St. Félicité
32 Ste. Flavie
33 Ste. Florence - Ste. Florence de Beaurivage
34 St. Gabriel - Hauteur Village
35 St. Gabriel
36 St. Joseph de Lepage
37 St. Léandre
38 St. Léon le Grand
39 St. Luc
40 St. Luce
41 St. Luce
42 St. Mathieu
43 St. Mathieu
44 St. Moise
45 St. Moise
46 St. Octave
47 St. Octave
48 St. Simon
49 St. Valérien
50 Sacré Coeur
51 Sandy Bay
52 Sandy Bay
53 Sayabec
54 Sayabec
55 Rimouski
56 Rimouski
57 Rimouski - Completion of Rimouski Town
58 Amqui
59 Matane, part
60 Matane, part
61 Mont-Joli
62 Mont-Joli
63 Mont Joli - Completion of Mont Joli Village
64 Petit Métis

District: 194 – Rouville

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 L'Ange Gardien
2 L'Ange Gardien
3 L'Ange Gardien
4 L'Ange Gardien
5 Notre-Dame de Bonsecours
6 Ste. Angèle - Ste. Angèle Parish and Ste. Angèle Village
7 Ste. Angèle
8 St. Césaire
9 St. Césaire
10 St. Césaire
11 St. Hilaire - St. Hilaire Parish and St. Hilaire Village
12 St. Hilaire
13 St. Jean Baptiste
14 St. Jean Baptiste - St. Jean Baptiste Parish and St. Jean Baptiste Village
15 Ste. Marie de Monnoir
16 Ste. Marie de Monnoir
17 St. Mathias
18 St. Michel de Rougemont
19 St. Michel de Rougemont
20 St. Paul d'Abbotsford - St. Paul d'Abbotsford Parish and St. Paul d'Abbotsford Village
21 St. Paul d'Abbotsford
22 St. Paul d'Abbotsford
23 Canrobert
24 Marieville
25 Richelieu
26 St. Césaire
27 St. Césaire

S

District: 195 – St. Hyacinthe

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 La Présentation
2 Notre-Dame St. Hyacinthe
3 St. Barnabé
4 St. Charles - St. Charles Parish and St. Charles Village
5 St. Damase
6 St. Damase - St. Damase Parish and St. Damase Village
7 St. Denis
8 St. Denis
9 St. Denis
10 St. Denis
11 St. Hyacinthe le Confesseur
12 St. Jude
13 St. Jude - St. Jude Parish and St. Jude Village
14 Ste. Marie Madeleine - Ste. Madeleine Village
15 St. Thomas d'Aquin
16 St. Hyacinthe
17 St. Hyacinthe
18 St. Hyacinthe
19 St. Hyacinthe
20 St. Hyacinthe
21 St. Hyacinthe
22 St. Hyacinthe
23 St. Hyacinthe
24 St. Hyacinthe
25 St. Hyacinthe
26 St. Hyacinthe
27 La Providence
28 St. Bernard
29 St. Joseph

District: 196 – St. Jean and Iberville

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Bernard de Lacolle - St. Bernard de Lacolle Parish and St. Bernard de Lacolle Village
2 St. Bernard de Lacolle
3 St. Bernard de Lacolle
4 St. Bernard de Lacolle
5 St. Blaise
6 St. Blaise
7 St. Jean
8 St. Luc – Talon Post Office
9 Ste. Marguerite de Blairfindie Parish, L'Acadie Village
10 Ste. Marguerite de Blairfindie Parish, L'Acadie Village
11 St. Paul - St. Paul Parish and St. Paul Village - Île aux Noix
12 St. Valentin
13 St. Jean
14 St. Jean
15 St. Jean
16 St. Jean
17 St. Jean
18 St. Jean
19 St. Jean
20 St. Alexandre
21 St. Alexandre
22 St. Athanase
23 St. Athanase
24 Ste. Anne de Sabrevois - Ste. Anne de Sabrevois Parish and Ste. Anne de Sabrevois Village
25 Ste. Brigide
26 Ste. Brigide
27 Ste. Brigide
28 St. George de Henryville
29 St. George de Henryville Parish and Henryville Village
30 St. Grégoire le Grand
31 St. Grégoire le Grand - St. Grégoire le Grand Parish and St. Grégoire le Grand Village
32 St. Sébastien - St. Sébastien Parish and St. Sébastien Village
33 St. Sébastien
34 Iberville
35 Iberville

District: 197 – Shefford

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Ely South - Valcourt Village
2 Ely South - St. Joseph parish
3 Ely South - Racine Village
4 Ely North
5 Ely North - Ste. Marie, Valcourt and Racine
6 Granby
7 Granby
8 Granby
9 Granby
10 Granby
11 Roxton
12 Roxton
13 Roxton
14 St. Alphonse
15 Ste. Cécile de Milton
16 Ste. Cécile de Milton
17 St. Joachim de Shefford
18 St. Joachim de Shefford
19 Ste. Prudentienne
20 Ste. Prudentienne
21 Ste. Prudentienne
22 St. Valérien - L'Égypte Village
23 St. Valérien - St. Valérien Parish and St. Valérien Village
24 St. Valérien
25 Shefford
26 Shefford
27 Shefford - Warden
28 Stukely North - Stukely North Township and the part east of Stukely North Village
29 Ste. Anne de Stukely
30 Laurenceville
31 Stukely South - Municipality South Stukely
32 Stukely - South Stukely Municipality
34 Waterloo
35 Waterloo
36 Waterloo
37 Granby
38 Granby
39 Granby
40 Granby
41 Granby
42 Granby
43 Roxton Falls
44 Roxton Falls
45 Prudentienne
46 West Shefford

District: 198 – Sherbrooke

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Ascot
2 Ascot Township, Huntingville, Johnville
3 Ascot Township and Orford Township, Ascot Village
4 Ascot, Eustis Mines Village, Lower Capelton Village, Albert Mines Village
5 Orford Township, Cherry River Village
6 Orford Township, Bonnallies Mills
7 Orford Township, St. Elie Parish, St. Elie d'Orford Village, Rock Forest Village
8 Notre-Dame Ward - South Ward
9 Centre Ward
10 East Ward
11 North Ward
12 North Ward
13 South Ward
14 Lennoxville

District: 199 – Soulanges

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Clet - St. Clet Parish, St. Clet Village
2 Coteau du Lac
3 Coteau du Lac
4 St. Polycarpe
5 St. Polycarpe
6 St. Polycarpe Parish, Polycarpe Junction
7 St. Télesphore Parish, Dalhousie Village and St. Télesphore Village
8 St. Zotique - St. Zotique Parish and St. Zotique Village
9 Les Cèdres Village and Les Cèdres Parish, St. Joseph de Soulanges
10 Les Cèdres
11 Coteau Landing
12 Coteau Station
13 Rivière Beaudette
14 St. Polycarpe

District: 200 – Stanstead

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Barford
2 Barford
3 Barnston
4 Barnston
5 Barnston - Stanhope Village
6 Barnston - Barnston Village
7 Barnston
8 Stanstead - 7 Brynton
9 Hatley - Massawippi Village
10 Hatley - Reeds Crossing Village
11 Hatley
12 Magog
13 Magog
14 Stanstead
15 Stanstead - Graniteville and Marlington Villages
16 St. Herménégilde - St. Herménégilde Village
17 Stanstead -Georgeville Village
18 Stanstead - Fitch Bay Village
19 Coaticook
20 Coaticook
21 Coaticook
22 Coaticook
23 Coaticook - Completion of Coaticook Town
24 Magog
25 Magog
26 Magog
27 Magog - Completion of Magog Town
28 Ayer's Cliff
29 Beebe Plains
30 Dixville
31 North Hatley
32 Ste. Catherine de Hatley - Ste. Catherine de Hatley Parish, Ste. Catherine de Hatley Village
33 Ste. Catherine de Hatley
34 Rock Island
35 Stanstead - Ways Mills Village and Griffin Village, Smith Mills
36 Stanstead Plain

T

District: 201 – Témiscouata

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Cacouna - St. Georges
2 Île Verte
3 Île Verte
4 Île Verte – Île Verte parish, Île Verte village
5 Notre-Dame de l'Île Verte - Notre Dame des 7 Douleurs
6 Notre-Dame du Lac
7 Notre-Dame du Lac – Notre-Dame du Lac parish and Notre-Dame du Lac village
8 Notre-Dame du Portage – Notre-Dame du Portage parish and Notre-Dame du Portage village
9 Rivière du Loup – St. Patrice parish
10 St. Antonin
11 St. Antonin
12 St. Arsène
13 St. Arsène
14 St. Benoît de Packington - Betsford, Robinson
15 St. Clément
16 St. Cyprien
17 St. Eloi
18 St. Épiphane – part of St. Épiphane parish
19 St. Épiphane – part of St. Épiphane parish
20 St. Épiphane – St. Épiphane parish and St. Épiphane village
21 Ste. Françoise
22 St. Honoré – St. Honoré parish and St. Honoré village - Cantons Armand, Demers, Withworth
23 St. Hubert
24 St. Hubert
25 Bégon, Robitaille, Raudot – Bégon township, Robitaille township and Raudot township
26 Bégon township, St. Jean de Dieu parish, St. Jean de Dieu village
27 St. Louis du Ha-Ha
28 St. Louis du Ha-Ha
29 St. Mathias – part of St. Mathias de Cabano parish
30 St. Mathias – part of St. Mathias de Cabano parish, St. Euzèbe de Cabano, St. Barnabé de Cabano, Escourt township
31 St. Modeste
32 St. Paul de la Croix – St. Paul de la Croix parish and St. Paul de la Croix village
33 Ste. Rose-du-Dégélé parish, Ste. Rose village
34 Trois-Pistoles parish, Trois-Pistoles west village, part of Trois-Pistoles
35 Trois-Pistoles parish, Du Sault village, part of Trois-Pistoles
36 Trois-Pistoles parish, Rivière village, part of Trois-Pistoles
37 Trois-Pistoles parish, Trois-Pistoles east village, part of Trois-Pistoles
38 Fraserville
39 Fraserville
40 Fraserville
41 Fraserville
42 Fraserville
43 Fraserville
44 Fraserville
45 Fraserville
46 Fraserville
47 Cacouna
48 Viger Township, indian reserve

District: 202 – Terrebonne

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Bréboeuf
2 Ste. Sophie, New Glasgow - Ste. Sophie Parish, New Glasgow Parish and New Glasgow Village
3 Ste. Adèle
4 Ste. Adèle
5 Ste. Agathe - Ste. Agathe des Monts
6 Ste. Agathe
7 Ste. Anne des Plaines
8 Ste. Anne des Plaines
9 Ste. Anne des Plaines
10 St. Faustin
11 St. Faustin - St. Faustin Parish and St. Faustin Village, Wolfe Township
12 St. Hypolite - Part east of Abercrombie
13 St. Hypolite - Part east of Abercrombie
14 St. Janvier
15 St. Jérôme - Petit village St. Antoine
16 St. Jérôme
17 St. Jérôme
18 St. Jovite
19 St. Jovite
20 Ste. Lucie - Ste. Lucie de Doncaster, Doncaster indian reserve
21 Ste. Marguerite
22 St. Sauveur des Monts
23 St. Sauveur des Monts
24 Ste. Sophie
25 Ste. Thérèse
26 Ste. Thérèse
27 Shawbridge - Shawbridge Municipality
28 Terrebonne
29 St. Jérome
30 St. Jérome
31 St. Jérôme
32 Terrebonne
33 Terrebonne
34 Terrebonne
35 Ste. Agathe
36 Ste. Agathe
37 Ste. Thérèse
38 Ste. Thérèse
39 St. Jérôme

District: 203 – Trois-Rivières and St. Maurice

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Pointe du Lac
2 Pointe du Lac
3 St. Barnabé
4 St. Barnabé - St. Barnabé Parish and St. Barnabé Village
5 St. Boniface de Shawinigan Parish, St. Boniface Village
6 St.Boniface de Shawinigan Parish, St. Boniface Village
7 St. Élie de Caxton - St Élie de Caxton Parish and St. Élie de Caxton Village
8 St. Élie de Caxton - St. Élie de Caxton Parish and St. Élie de Caxton Village
9 St. Étienne des Grès - St. Étienne des Grès Parish and St. Étienne des Grès Village
10 St. Étienne des Grès Parish, St. Thomas de Caxton Village
11 St. Étienne des Grès
12 Ste. Flore
13 Ste. Flore
14 Ste. Flore
15 Ste. Flore
16 St. Mathieu - St. Mathieu Parish and St. Mathieu Village
17 St. Sévère - St. Sévère Parish and St. Sévère Village
18 Yamachiche
19 Yamachiche
20 Yamachiche
21 Trois-Rivières
22 Trois-Rivières
23 Trois-Rivières
24 Trois-Rivières
25 Trois-Rivières
26 Trois-Rivières
27 Trois-Rivières
28 Trois-Rivières
29 Trois-Rivières
30 Trois-Rivières
31 Trois-Rivières
32 Trois-Rivières
33 Trois-Rivières
34 Trois-Rivières
35 Trois-Rivières
36 Shawinigan Falls
37 Shawinigan Falls
38 Shawinigan Falls
39 Shawinigan Falls
40 Shawinigan Falls
41 Baie de Shawinigan Falls
42 Yamachiche
43 unorganized territory, Rivière Caché - Tributary of the St. Maurice river
44 unorganized territory, Rivière St. Maurice - De la Tuque to Hervey Jonction
45 unorganized territory, Rivière St. Maurice, de la Tuque to St. Jacques des Piles
46 Mosamegos, Rivière Manawan, Manawan

V

District: 204 – Vaudreuil

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Rigaud
2 Rigaud
3 Rigaud
4 Île Perrot
5 Île Perrot
6 Ste. Justine
7 Ste. Justine
8 Ste. Justine
9 St. Lazare
10 St. Lazare
11 St. Lazare
12 Ste. Marthe
13 Ste. Marthe
14 Très-St. Rédempteur
15 Vaudreuil
16 Vaudreuil
17 Vaudreuil
18 Como, part
19 Como, part
20 Dorion - Dorionville
21 Pointe-Fortune
22 Rigaud
23 Vaudreuil

W

District: 205 – Wright

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 Aumond
2 Aylwin - Kazabazua Village
3 Bouchette
4 Bouchette - Burbridge and Bouchette Villages
5 Cameron
6 Denholm, Wakefield - Denholm Township and Wakefield Township
7 Eardley - Luskville Village
8 Eardley
9 Egan
10 Hincks - Saint Mary
11 Hull South - Deschenes Village
12 Hull West - Old Chelsea, Ironside and Kirks Ferry, Municipality of West Hull
13 Hull - missing
14 Hull East
15 Kensington
16 Low
17 Low
18 Lytton - Baskatong Township and Sicotte Township
19 Maniwaki - L'Assomption parish
20 Maniwaki
21 Masham - Ste. Cécile and Masham Mills
22 Masham
23 Northfield
24 Templeton West
25 Templeton West
26 Templeton West - Perkins Village, Perkins Township
27 Templeton East
28 Wakefield
29 Wakefield - East of Gatineau River
30 Wright
31 Hull - Ward 3a
32 Hull - Ward 3a
33 Hull - Ward 3a
34 Hull - Ward 5
35 Hull - Ward 5
36 Hull - Ward 1, Wrightville
37 Hull - Ward 4
38 Hull - Ward 2, Ward 3a, Ward 5
39 Hull - Ward 1, Ward 2
40 Hull - Ward 5
41 Hull - Ward 3a
42 Hull - Ward 4
43 Aylmer
44 Aylmer
45 Gatineau Point
46 Gatineau Point - Pointe Gatineau Parish, Ottawa River
47 Gatineau Point
48 Gracefield
49 Maniwaki Indian Reserve - Township of Maniwaki
50 Michomis - Baskatong, Ferme de l'Eturgeon, Ferme de l'Isle

Y

District: 206 – Yamaska

Sub-district Number Sub-district Name and Description
1 St. Antoine de la Baie du Febvre
2 La Baie du Febvre
3 La Visitation
4 Notre-Dame de Pierreville
5 St. Bonaventure d'Upton
6 St. David
7 St. Elphège
8 St. François du Lac
9 St. Gérard de Magella St. Gérard Village
10 St. Guillaume
11 St. Guillaume d'Upton
12 St. Guillaume d'Upton
13 St. Guillaume d'Upton
14 St. Guillaume d'Upton
15 St. Joachim de Courval
16 St. Michel
17 St. Pie de Guire
18 St. Thomas de Pierreville
19 St. Zéphirin
20 Pierreville
21 Yamaska
22 Yamaska
23 Indian Reserve - Abinaquis de St. François de Sales
24 La Baie du Febvre
26 Waswanipi - unorganized parts
Date modified: