1911 Census Districts and Sub-districts: Nova Scotia

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

District: 37 – Annapolis

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Bear River poll district

Greenland

T-20355

2

Belle Isle and Youngs Mountain Road poll district

Chimney Cove, Chimney Mountain, Granville, Granville Centre, Youngs Cove, Youngs Mountain, Beaconfield

T-20355

3

Carleton Corner poll district

Tupperville, Marse Road, Paradise West, Bridgetown, Centrelea

T-20355

4

Clarence poll district

Inglewood, Granville, Bridgetown, Paradise, Beaconsfield

T-20355

5

Clementsport poll district

Upper Clement

T-20355

6

Clementsvale poll district

Greenland, Victory, Princedale, Virginia

T-20355

7

Clements West poll district

Deep Brook, Clementsport, Clementsvale, Waldeck Line, Bear River

T-20355

8

Dalhousie Poll District

T-20355

9

Granville Ferry poll district

Granville

T-20355

10

Granville Lower poll district

Karsdale, Port Wade, Victoria Beach, Delaps Cove, Thornes Cove

T-20355

11

Hampton poll district

Arlington, St. Croix Cove

T-20355

12

Lawrencetown Lane poll district

Williamston north and south, Paradise, Lawrencetown, Inglisville north, east and west, Woodland

T-20355

13

Lequille poll district

Lake La Rose, Perott, Dalhousie, Annapolis, Princedale, Clements

T-20355

14

Maitland poll district

Lake May, Northfield, Albany New, New Grafton

T-20355

15

Margaretsville poll district

Stronach Mount, Prince Albert, McNeileys, Forest Glade, East Margaretsville

T-20355

16

Torbrook and Meadowvale poll district

West Torbrook, East Torbrook, Bloomington, Torbrook Mines, South Farmington, Wilmot

T-20355

17

Melvern Square poll district

Spa Springs, Wilmot, South Farmington

T-20355

18

Middleton

T-20355

19

Middleton poll district

Brickton, Victoria, Clarence, Wilmot, Spa Springs, Brooklyn

T-20355

20

Milford poll district

Lake Munroe, Greywood, Victory, Spring Hill, South Milford

T-20355

21

New Albany Poll District

T-20355

22

Nictaux poll district

North Williamston, Bloomington, Nictaux Falls, Nictaux West, Nictaux South

T-20355

23

Parkers Cove poll district

Hillsburn, Litchfield, Delaps Cove

T-20355

24

Port George poll district

Mosher's Corner, Mount Hanly, Prince Albert, Victoria Vale, Roxbury

T-20356

25

Port Lorne poll district

Arlington, Mount Rose, Outram

T-20356

26

Round Hill poll district

Mochelle, Tupperville, Bentville

T-20356

27

Springfield poll district

Dalhousie East, Lake Pleasant, Stoddartsville, Hastings, Crossburn, Cherry Field, Hunter's Lodge, Falkland Ridge

T-20356

28

Annapolis Royal

 

T-20356

29

Bridgetown

 

T-20356

30

Lawrencetown poll district

Clarence, Paradise, Brickton, Upper Clarence

T-20356

District: 38 – Antigonish

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Arisaig poll district

Dunmaglass

T-20356

2

Antigonish Town

Cloverville, North River, Lanark, Landing, Mount Cameron

T-20356

3

Antigonish Town

Briley Brook, West River, Pitcher's Farm, Glen Road, James River, Pearl Brook, Addington Forks, Salt Springs

T-20356

4

Antigonish South

T-20356

5

Cape George, Morar, Livingstone Cove, Georgevale, Lakevale, Lennox, Malignant Cove, Glebe Road, Big Marsh, Ballantyne's Road, Cape George Point, Marydale, Greendale

T-20356

6

Dunmere poll district

Glenroad, Pinevale, South River, Springfield, Pinedale

T-20356

7

Harbour Bouche and Auld Cove poll district

T-20356

8

Heatherton, Fraser Grant, New France, Summerside, Heatherton Village, Black Anon, Bayfield, Afton, Glassburn

T-20356

9

Linwood, East Tracadie, Frankville, Cape Jack, Harbour au Bouche

T-20356

10

Lochaber, Colage Grant, Pinevale, Copper Lake, Collegeville, Head Lochaber, Ashdale, Glen Alpine, Upper Glen Road, north and west Lochaber, Middleton

T-20356

11

Maryvale, Doctor's Brook, Malignant, Big Marsh, Scott's Bridge, Pleasant Valley, Maple Ridge, Malignant Cove

T-20356

12

Morristown, Fairmont, Big Marsh, Lakevale, Antigonish Harbour, Harbor Road, Brophy's, Lanark

 

T-20356

13

North Grant, Pleasant Valley, Clydedale, Sylvan Valley

 

T-20356

14

Pomquet, Monks Head, South Side Harbour, Lower South River, Taylors Road, Pomquet Station

 

T-20356

15

St. Andrews, Black Anon, Marydale, Glassburn, Caledonia, Lower South River, Croft, Meadow Green, Heatherton, Pomquette River, Glen Roy, Beauly

 

T-20356

16

St. Joseph, Mayfield, James River Station, Pinkie Town, Cross Roads Ohio, Ashdale, Addington Forks, Glen Road, Beaver Meadow, Mornan, Purlbrook

 

T-20356

17

Tracadie, New France, Bayfield, Afton, Merland, Big Tracadie

 

T-20356

18

Upper South River, Springfield, Copper Lake, Loch Ketron, Polson's Brook, South River Lake, Upper Springfield

 

T-20356

19

Micmac Indian Reserve, Afton, Heatherton, Summerside

 

T-20356

C

District: 39 – Cape Breton North-Victoria

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Boisdale poll district

Ironville, Barochais Harbour, Shunacadie, Rear Beaver Cove, Glasgow, Rear Boisdale, Rear Leitche's Creek, Beaver Cove

T-20356

2

Boularderie poll district

Little Bras D'or

T-20356

3

Boularderie poll district

Back Lands, South Side Boulardarie, Point Clear, Island Point, Kempt Head, Ross Ferry, Big Bank, Boulardarie Centre

T-20356

4

East Bay North poll district

McAdams Lake, Eskasoni, McKenzie East Bay, Steele's Lake, North Side East Bay, Gillies Lake

T-20356

5

Frenchvale poll district

Steele Crossing, Gillies Lake, McAdams Lake, Beechmont, McLeanville, Rear Boisdale, Balls Creek

T-20356

6

George River poll district

Leitche's Creek, Long Island Main, Pottles Creek, Upper North Sydney, Jacksonville, Little Bras D'Or

T-20356

7

Grand Narrows poll district

Rear Christmas Island, Christmas Island, Big Beach, Shenacadie, Rear Eskasoni, Castle Bay, Benacadie, Piper's Cove

T-20356

8

Little Bras D'Or poll district

T-20356

9

Little Bras D'Or poll district

Florence, Alder Point, Little Bras D'Or Bridge, North Sydney

T-20356

10

North Sydney

 

T-20356

11

North Sydney

 

T-20356

12

North Sydney

 

T-20356

13

North Sydney

 

T-20356

14

Sydney Mines

 

T-20356

15

Sydney Mines

 

T-20356

16

Sydney Mines

 

T-20356

17

Sydney Mines

 

T-20356

18

Baddeck East poll district

Rear Baddeck Bay, Little Baddeck, Port Bevis, Plaster Mines, Crescent Grove, Baddeck Bay, Red Head

T-20356

19

Baddeck Centre poll district

T-20356

20

Baddeck West poll district

Baddeck River, Hunters Mountain, Gorden Hill Inlet, McMillan's Mountain, Big Baddeck

T-20356

21

Bay St. Lawrence poll district

Meat Cove, Black Point, Wreck Cove

T-20356

22

Big Baddeck poll district

Baddeck River North Branch Inlet, Big Glen, Baddeck Forks, Rear Baddeck

T-20356

23

Big Bras D'Or poll district

Boularderie East, Black Rock

T-20356

24

Cape North poll district

Glenevis, Black Head, Bay Road, Sunrise, North Harbour, Big Intervale, Smilt Brook, Middle Harbour, Dingwall, South Ridge, South Harbour, White Point, Cape North, Sugar Loaf

T-20356

25

Englishtown poll district

Black Head, Jersey Cove, Eel Cove, Rocky Side

T-20356

26

Ingonish poll district

Ingonish Bay, Ingonish Ferry, Ingonish Centre

T-20356

27

Iona poll district

Jamesville, Borra Glen, St. Columba, McKins Harbour, Ottawa Brook, Jamesville West

T-20356

28

Nyanza poll district

Bucklaw, Hume Rear, St. Patrick's Channel

T-20356

29

Little Narrows poll district

Matheson, Estmere, Portage, Cain's Mountain, Jubilee, Washabuck, South Cove, Ferry Landing

T-20356

30

Middle River West poll district

Indian Brook, Gillander's Mountain, Garloch Mountain

T-20356

31

Middle River East poll district

Garry, Middle River, Hunter's Mountain, Ivera, Goldbrook

T-20356

32

Neils Harbour poll district

New Haven

T-20356

33

New Campbellton poll district

New Harris, Cape Dauphin

T-20356

34

North River poll district

Wreck Cove, Path End, French River

T-20356

35

North Shore poll district

Rear Little River, Barrasois Bridge, Rear Barrasois, Indian Brook, Little River, Briton Cove, North Shore, Plaster, Wreck Cove, Path End, French River, Birch Plain, Skir Dhu

T-20356

36

South Gut poll district

Quarry, Big Hill, Peter's Brook, North Gut, New Harris, Big Harbour, Munroe's Point

T-20356

37

Washabuck poll district

McNeil's Vale, Lower Washabuck, Upper Washabuck, Gillies Point, Gillies Point East, Rear Washabuck, St. Columba

T-20356

38

Cape Breton North Indian Reserve

Eskasoni, North Sydney

T-20356

39

Middle River Indian Reserve

T-20356

District: 40 – Cape Breton South

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Bateston poll district

Miragut, Clark's Road, Catalone Gut

T-20356

2

Balls Creek poll district

West Mount, North Balls, West Arm, Edwardsville, Beechmont, Rear Balls Creek, Rear Coxheath, Point Edward, Sydney River, Coxheath, Forks, Blackett's Lake

T-20356

3

Big Pond poll district,

Irish Vale, Irish Cove, Middle Cape, Big Pond Centre

T-20356

4

Catalone poll district

Mira

T-20356

5

Dominion no. 6 poll district

Port Caledonia, Dominion no. 11 poll district

T-20356

6

East Bay South poll district

Rear Ben Eoin, Ben Eoin, Rear East Bay, St. Andrews, Glengarry, Salmon River, Glen Morrison

T-20356

7

Enon poll district

Enon poll district, Glengarry, Big Glen, Big Pond Road, North Glen, Terra Nova, Salmon Road

T-20356

8

Gabarus poll district

Big Cape, Gull Cove, Gabarus Lake, Canoe Lake, Malquash

T-20356

9

Grand Mira poll district

French Road, Victoria Bridge, Salmon Bridge, Caladonia, Upper Grand Mira

T-20356

10

Hillside poll district

Marion Bridge, Cariboo, Marsh, Front Lake, Broughton, Oakfield, Miragut, Horns Road, New Waterford

T-20356

11

Lingan-Victoria Mines poll district

New Waterford, Lingan

T-20357

12

Lingan-Victoria Mines poll district

Flat Point, Kilkenny Lake, New Waterford, South Bar

T-20357

13

Louisburg poll district

Kennington Cove, Lorraine Road, Big Lorraine, Still Water, New Boston, West Louisburg, Clarks Road, Fort Louisburg

T-20357

14

Main-a-Dieu poll district

Scattarie Island, Little Lorraine Baleine, Scatarie

T-20357

15

Port Morien poll district

Birch Cove, Back Pit, Long Beach, Milton, Black Brook, Sand Bar, Wadden Cove, False-Bay-Beach, South Side, Marconi Towers, Round Island, Homeville

T-20357

16

South Forks poll district

Grand Lake Road, Mira Road, Woodbine, Morley's Road, Meadow Road, Glen Morrison, East Bay, Grand Lake, Cow Bay Road, Cape Breton Hospital, Cariboo Marsh, Sydney River, Forks Road, Cariboo Road, Reserve Road

T-20357

17

Trout Brook poll district

Marion Bridge, Junniper Mount, Big Ridge, New Boston, Albert Bridge, French Road

T-20357

18

Dominion

 

T-20357

19

Dominion

 

T-20357

20

Glace Bay Town

Dominion No. 4, Boutlier's Road, Caledonia Crossing, Steele's Hill, McAskills Brook - Ward 4

T-20357

21

Glace Bay

Ward 2

T-20357

22

Glace Bay

Ward 2

T-20357

23

Glace Bay

Ward 6

T-20357

24

Glace Bay

Bridgeport, Ward 6

T-20357

25

Glace Bay Town

New Aberdeen Village - Ward 5

T-20357

26

Glace Bay

Ward 1

T-20357

27

Glace Bay Town

Caledonia, Lake Road, Brookside, Quarry Point, Ward 3

T-20357

28

Louisburg Town

Havenside

T-20357

29

Sydney

Ward 3

T-20357

30

Sydney

Ward 5

T-20357

31

Sydney

Ward 5

T-20357

32

Sydney

Ward 5

T-20357

33

Sydney

Ward 4

T-20357

34

Sydney

Ward 1

T-20357

35

Sydney

Ward 3

T-20357

36

Sydney

Ward 2

T-20357

37

Reserve Polling District No. 1B

Gardiner, Centreville

T-20357

38

Reserve Polling District No. 1A

Gardiner, Reserve Mines, Gardiner Mines

T-20357

39

Sydney

Indian reserve

T-20357

District: 41 – Colchester

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Acadia Mines poll district

Londonderry, Lornevale, Folly Mountain

T-20357

2

Brookfield poll district

Brentwood, Dartville, Pleasant Valley, Greens Creek, Hilden, Forest Glen

T-20357

3

Brule poll district

Brule Shore, Brule Point, Barrasois, Waldegrove, Brule, Sand Point

T-20357

4

Clifton poll district

Beaver Brook, Princeport, Green Oaks, Old Barns, Lower Truro, Fairview

T-20357

5

Earltown, Balmoral Mills, The Falls, West Earltown, East Earltown, North Earltown, Nuttby

T-20357

6

Economy poll district

Lower Economy, Upper Economy, Beaver Meadows

T-20357

7

Five Islands poll district

Lynn

T-20357

8

Gays River poll district

Wittenburg, West St. Andrews, Coldstream, Shubenacadie

T-20357

9

Kemptown

T-20357

10

Lower Londonberry poll district

Portapique, Highland Village, Bass River, Montrose, Castlereagh

T-20357

11

Lower Onslow poll district

Upper Belmont, Onslow, Onslow Mountain, Central Onslow, Belmont, Crows Mills

T-20357

12

Lower Stewiacke poll district

McKay, Lanesville, Alton, Brentwood

T-20357

13

Middle Londonberry poll district

Great Village, Spencer's Point, Fletcher's Settlement, Wallace Road, Londonderry Station, Glenholme, Little Dyke, Eastville, Mount Pleasant

T-20357

14

Middle Stewiacke poll district

Cove Road, Lilyvale, Cloverdale, South Branch

T-20358

15

New Annan poll district

T-20358

16

North River poll district

East Mountain, Brookside, Onslow Station, Onslow Mountain

T-20358

17

Salmon River poll district

Valley

T-20358

18

Tatamagouche East poll district

T-20358

19

Tatamagouche West poll district

Belmont, Bayhead

T-20358

20

Upper Londonderry poll district

Debert, Folly Mountain, Folly Lake, East Mines, Masstown, Folly Valley, Belmont

T-20358

21

Upper Stewiacke East poll district

Cross Roads, Eastville, Newton Mills, Burnside, Pembrook

T-20358

22

Upper Stewiacke West poll district

T-20358

23

Waugh River poll district

Bellmoral Mills, Bible, Denmark, Middleton, River John Road

T-20358

24

Stewiacke

 

T-20358

25

Truro

 

T-20358

26

Truro

 

T-20358

27

Truro

 

T-20358

28

Truro

 

T-20358

29

Truro

 

T-20358

30

Truro

 

T-20358

31

Millbrook Indian Reserve

Truro

T-20358

District: 42 – Cumberland

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Advocate poll district no. 33

Spencers Island, New Yarmouth, Eatonville, Cape D'Or

T-20358

2

Amherst Head poll district no. 8

Shinimicas, Truemanville

T-20358

3

Amherst

 

T-20358

4

Amherst

 

T-20358

5

Amherst

 

T-20358

6

Amherst

 

T-20358

7

Amherst

 

T-20358

8

Apple River poll district no. 40

New Salem, West Apple River

T-20358

9

Chignecto Mines poll district

Maccan Village, Stanley

T-20358

10

Diligent River poll district no. 35

Cross Road, Parrsboro, Ross Hill, Wharton, Lakeland, Kirkhill, Halfway River, Glasgow Mountain, Pettigrew Settlement, York Settlement, Harrison Road

T-20358

11

Doherty Creek poll district

Pugwash Junction, Wallace Bay, South Pugwash, Conns Mills, North Middleboro

T-20358

12

East Amherst poll district

Leicester, Stanley, Brookdale, Hastings, Salem

T-20358

13

St. Lawrence poll district

T-20358

14

Joggins Mines

T-20358

15

Linden poll district

Lake Killarney, Beckarth, Northport, Port Howe, East Linden, West Linden, Wayford, Carrington, Shinimicas Bridge

T-20358

16

Lower Cove Village, Minudie

T-20358

17

Malagash poll district no. 17

Saddle Island, East Wallace, Amet Island, Malagash Point, Cross Road, Malone Road, North Shore Point, Stewarts Island, Stake Road, Wallace Ridge, North Shore, Base Line Road

T-20358

18

Mansfield poll district no. 22

Mount Pleasant, East Leicester, Oxford Town, Little River, Kolbec

T-20358

19

Middleboro poll district no. 19

Upper Middleboro, Hansford, Pugwash Junction, Streets Ridge, Hartford, Conns Mills, South Victoria, Thompson, Birchwood

T-20358

20

Nappan poll district no. 6

Fenwick, Salem, Upper Nappan, Brookdale, Nappan Station, Maccan, Chignecto Mines

T-20358

21

Oxford Town poll district no. 21

Roslin, Oxford Junction, Birchwood, West Hansford, Black River

T-20358

22

Greenhill poll district no. 37

Parrsboro Centre, part Parrsboro Town,

T-20358

23

Parrsboro East poll district no. 38

New Prospect, Two Islands, Canaan, West Brook, Parrsboro East poll district no. 38, Newville, Lakelands, Halfway River, Moose River, Harrington River

T-20358

24

West Bay polling district no. 36

Parrsboro West, Part of Parrsboro Town, Black Rock, West Bay,

T-20358

25

Port Grenville poll district no. 34

Ramshead River, Parrsboro, Spencers Island, Fox River, Wards Brook, Diligent River, Brookville

T-20358

26

Pugwash poll district

Fox Harbour, Gulf Shore

T-20358

27

River Philip poll district

Port Philip, River View, Upper Pugwash, Beckwith, Conns Mills, Roslin, Rockly, Pugwash West, Pugwash, Port Howe, Carrington, Pugwash River

T-20358

28

River Hebert poll district

Masson Town, Barronfield, River Hebert Village, Maccan, Parish of River Hebert East, River Hebert Head, River Hebert Bend

T-20358

29

River Philip poll district no. 20

Williamsdale, Farmington, Salt Springs, Callingwood, Wyvern, River Philip Centre, Callingwood Corner, Glenville, Pleasant Valley, Windham Hill, Claremont, Valley Road

T-20358

30

Rodney poll district

Springhill, Leamington Road, Rodney Road, Leamington

T-20358

31

Shulee poll district no. 32

Flat Brook, Finger Board, Sand River, Two Rivers, Ragged Reef

T-20358

32

Six Mile Road poll district

Fox Harbour, Wallace, Wallace Bay, Cape Cliff, Wallace Station, Middleboro, Wallace Highlands, Wallace Grant, South Wallace, North Wallace, East Wallace

T-20358

33

Southampton poll district no. 23

Leamington, West Brook, Little Forks, Springhill, East Southampton, Athol, South Athol, South Brook, Mapleton, East Mapleton

T-20358

34

 

Not used

Missing

35

Springhill

 

T-20358

36

Springhill

 

T-20358

37

Springhill

 

T-20358

38

Springhill

 

T-20358

39

Springhill

 

T-20358

40

Tidnish poll district

Chapman Settlement, Northport, Tidnish Bridge, Amherst Shore, Lorneville, Amherst

T-20358

41

Wallace Bridge poll district no. 15

Whidden Road, Six Mile Road, Wallace Bay, Wallace, Kerr Road, Fountain Road

T-20358

42

Wentworth poll district no. 16

Wentworth Centre, Le Roy

T-20358

43

West Amherst poll district

Brookdale, Upper Nappan, Amherst Point, Nappan

T-20358

44

 

Not used

Missing

45

Westchester poll district no. 18

Millvale, Williamsdale, North Greenville, Greenville, Jackson, Williamsdale East, Thompson

T-20358

D

District: 43 – Digby

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Barton poll district

Doucetteville, South Range, North Range, Plympton

T-20358

2

Cheticamp poll district

Bear Camp, Mavilette

T-20358

3

Church Point poll district

Little Brook, Concession, Little Brook Station

T-20358

4

Comeauville poll district

Concession, Saulnierville Station, Saulnierville

T-20358

5

Culloden poll district,

Racquette Road, Digby, Neck Road, Mount Pleasant, Point Prim, Bay View, Bay Road, Shore Road, Roxville, Light House Road

T-20358

6

Digby

T-20358

7

Freeport poll district

Central Grove

T-20359

8

Grosses Coques poll district

Church Point, Belliveau's Cove

T-20359

9

Bear River Micmac poll district

T-20359

10

Hillsburg poll district

Bear River Village

T-20359

11

Little River poll district

Whalecove, East Ferry, Liddville

T-20359

12

Brighton poll district

Marshalltown, Westville, South Range, Bloomfield, Acaciaville

T-20359

13

Meteghan poll district

Maxwelton, Segogne, Meteghan Station, Meteghan River

T-20359

14

Meteghan River poll district

Meteghan Station, Lower Saulnierville, Saulnierville Station

T-20359

15

New Tusket poll district

Easton, Hillsdale, Boars Back, Moody's Corner, Richfield, Corberrie

T-20359

16

Plympton poll district

Plympton Station, Almer's Corner, Doucetteville, Sissiboo Falls, Port Gilbert

T-20359

17

Rossway poll district

Waterford

T-20359

18

Salmon River poll district

Springdale, Norwood, Beaver River, Cedar Lake, Woodvale, Hectanooga, Mayflower, Manilette

T-20359

19

Sandy Cove poll district

Centreville, Mink Cove

T-20359

20

Smith's Cove poll district

Joggin Bridge, Bear River, Lansdowne

T-20359

21

St. Bernard poll district

Hasset, Havelock, Southville, New Edinburgh, Weymouth, Weaver Settlement, Belliveau Cove

T-20359

22

Tiverton poll district

Central Grove

T-20359

23

Westport poll district

T-20359

24

Weymouth Bridge poll district,

Riverdale, Southville, Weymouth Falls, Danner, Weymouth Mills, Weymouth, Weaver Settlement

T-20359

25

Weymouth North poll district

T-20359

G

District: 44 – Guysborough

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Port Bickerton Village, Fisherman Harbour Village, Indian River

 

T-20359

2

Lower Caledonia poll district, Trafalgar

 

T-20359

3

Canso

Canso Town South

T-20359

4

Canso

Canso Town North

T-20359

5

Charlos Cove poll district

T-20359

6

Country Harbor poll district

Country Harbor Mines, Forrest Hill, Middle Country Harbor, Stormont

T-20359

7

Crow Harbour poll district

Sandy Cove, Halfway Cove, Peas Brook, Queensport, Half Island Cove, Black Point

T-20359

8

Forks poll district

Smithfield, Aspen, Melrose, Glenelg, Fisher Mill, Highland, New Town, Denver, South Lochaber

T-20359

9

Goshen poll district

Two Mile Lake, Argyle, Eight Island Lake, South River Lake, South Lochaber, Fisher Mill

T-20359

10

Goldboro poll district

Drumhead, Caddles Harbour, Seal Harbour

T-20359

11

Hazel Hill poll district

Dover, Fox Island

T-20359

12

Indian Harbour, Port Hillford Village, Wine Harbour Village

T-20359

13

Intervale poll district

Glen Cove, Alder River, Romans Valley, Riverside, Tracadie Road, North Intervale, Little France

T-20359

14

Isaac Harbour poll district

Stormont

T-20359

15

Lakedale poll district

Grand Lake poll district, Argyle poll district

T-20359

16

Larry River poll district

Lor Bay, Lundy

T-20359

17

Liscomb poll district

Lower Liscomb, Spanish Ship Bay, West Liscomb, Liscomb Mills

T-20359

18

Manchester poll district,

Baylston, Upper Manchester, Port Shoreham, Nerissa, Burch Town

T-20359

19

Marie Joseph Village, Ecum Secum

T-20359

20

Melford poll district

,Steep Creek, Middle Melford, Sand Point, Oyster Ponds, St. Francis Harbour

T-20359

21

Mulgrave poll district

Steep Creek

T-20359

22

New Harbour poll district

T-20359

23

Port Felix poll district

Cole Harbour, Port Felix East

T-20359

24

Salmon River poll district

 

T-20359

25

Sherbrooke, Goldenville, Stillwater

 

T-20359

26

Sonora Village, Geyogyan Village

 

T-20359

27

Tracadie poll district

Merland, Upper Big Tracadie, Mattie, Grosvenor

T-20359

28

Whitehead poll district

T-20359

29

Guysborough poll district

Cooks Cove, Tompkins Ville, Roachville, Riverside

T-20359

30

Cooks Cove, Micmac Indian Reserve

T-20359

H

District: 45 – Halifax

​See also the Street Index for Halifax

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Bedford poll district

Princes Lodge, Millview, Rockingham, Fairview, Birch Cove

T-20359

2

Chezzetcook East poll district

Lower East Chezzetcook, Head Chezzetcook

T-20359

3

Chezzetcook West poll district

Grand Desert

T-20359

4

Cole Harbour, Woodlawn, Woodside, Preston Road, Cole Harbour Road

T-20359

5

East Dover poll district

West Dover, Bayside

T-20359

6

Eastern Passage poll district

Devils Island, Cow Bay, Ferguson's Cove, McNabs Island

T-20359

7

Fall River poll district

Waverly, Guysborough Road, Goffs, Wellington, Oakfield, Oldham, Enfield, Grand Lake

T-20359

8

French Village and Fantallon poll district

Seabright, Bowser Station, St. Margarets Bay Road

T-20359

9

Gays River and Dutch Settlement poll district,

Elmsdale, Milford, Carroll's Corners

T-20359

10

Hackett's Cove and Grand Margaret Road poll district

T-20359

11

Hammond Plains poll district

English Corner, Yankee Town, Lucas Village, Kemptown, Pockwock

T-20359

12

Herring Cove poll district

T-20359

13

Hubbard and North Shore poll district

T-20359

14

Ingram River poll district

Head St. Margaret's Bay, Boutilier Point, Mason's Point, Black Point, Ingrams Port, Head Harbour, Oakland Point

T-20359

15

Jeddore and Lakeville poll district

 

T-20359

16

Lawrencetown, Eastville, Minville

 

T-20359

17

Little River poll district

 

T-20359

18

Meaghers Grant, Guysborough Road, Wyses Corner, Antrim

 

T-20359

19

Middle Musquodobit, Moose River Mines, Murchyville, Brookvale, Chaswood, Newcombe Corner, Little River

 

T-20359

20

Musquodobit Harbour poll district

West Petheswick, Smith's Settlement, Pleasant Point

T-20359

21

Northwest Arm, Spryfield, Dutch Village, Fairview, Melvin Island

 

T-20359

22

Port Dufferin, Harrigan Cove, Beaver Harbour, Quaddy, Lewiston, Dufferin Mines

 

T-20359

23

Porter's Lake poll district

Middle Porter's Lake

T-20359

24

Portuguese Cove poll district

Bear Cove, Kitch Harbour

T-20359

25

Preston poll district

T-20359

26

Preston Road and Bedford Road poll district

Montague, Dartmouth

T-20359

27

 

Ferguson's Cove, McNabs Island

T-20359

28

Purcell's Cove poll district, Spyfield poll district

Sackville poll district, Windsor Junction, Beaver Bank, Fall River

T-20359

29

Sambro poll district

Pennant poll district

T-20360

30

Seaforth poll district

Three Fathom Harbour poll district

T-20360

31

Sheet Harbour poll district

Saber Island poll district, Sheet Harbour Passage

T-20360

32

Sheet Harbour poll district

Mushaboom, Loch Harbour

T-20360

33

Ship Harbour poll district

Clam Bay, Clam Harbour, Owls Head, De Bais Cove, Lakeville

T-20360

34

Shoal Bay poll district

Tangier, Ship Harbour, Popes Harbour

T-20360

35

Smith Cove poll district

Maser River, Moose Head, Ecum Secum, Harigan Cove, Mitchell Bay, Mecumtench, Ecum Secum Bridge

T-20360

36

Spry Bay poll district

Gerrard's Island, Popes Harbour, Spry Harbour, Mooseland, Taylor's Head

T-20360

37

Spryfield poll district

Green Head, Prospect Road, Harrietfield, Beechville, Brookside, Goodwood, Bowser, White Lake

T-20360

38

Terrence Bay poll district

T-20360

39

Upper Musquodoboit poll district

Dean, Gault Section, Sheet Harbour Road, Pleasant Valley, Cariboo Mines, Henry Section, Hutchisons, Chaplin, Greenwood, Lindsey Lake, Elmvale, Parker's Corner

T-20360

40

Upper Prospect poll district

Shaw Bay

T-20360

41

 

Not used

Missing

42

Halifax

Ward 1

T-20360

43

Halifax

Ward 1

T-20360

44

Halifax

Ward 1

T-20360

45

Halifax

Ward 1

T-20360

46

Halifax

Ward 1

T-20360

47

Halifax

Ward 1

T-20360

48

 

Not used

Missing

49

Halifax

Ward 2

T-20360

50

Halifax

Ward 2

T-20360

51

Halifax

Ward 2

T-20360

52

Halifax

Ward 2

T-20360

53

Halifax

Ward 2

T-20360

54

Halifax

Ward 2

T-20360

55

Halifax

Ward 2

T-20360

56

Halifax

Ward 2

T-20360

57

 

Not used

Missing

58

Halifax

Ward 3

T-20360

59

Halifax

Ward 3

T-20360

60

Halifax

Ward 3

T-20360

61

Halifax

Ward 3

T-20360

62

Halifax

Ward 3

T-20360

63

Halifax

Ward 4

T-20360

64

Halifax

Ward 4

T-20360

65

Halifax

Ward 4

T-20360

66

Halifax

Ward 4

T-20360

67

Halifax

Ward 4

T-20360

68

Halifax

Ward 4

T-20360

69

Halifax

Ward 4

T-20360

70

Halifax

Ward 5

T-20360

71

Halifax

Ward 5

T-20360

72

Halifax

Ward 5

T-20360

73

Halifax

Ward 5

T-20360

74

Halifax

Ward 5

T-20360

75

 

Not used

T-20360

76

Halifax

Ward 5

T-20360

77

Halifax

Ward 5

T-20360

78

Halifax

Ward 5

T-20360

79

Halifax

Ward 5

T-20360

80

Halifax

Ward 5

T-20360

81

Halifax

Ward 6

T-20360

82

Halifax

Ward 6

T-20360

83

Halifax

Ward 6

T-20360

84

Halifax

Ward 6

T-20360

85

Halifax

Ward 6

T-20360

86

Halifax

Ward 6

T-20360

87

Halifax

Ward 6

T-20360

88

Halifax

Ward 6

T-20360

89

Halifax

Ward 6

T-20360

90

Halifax

Ward 6

T-20360

91

Halifax

Various parts of the city

T-20360

92

Dartmouth

 

T-20360

93

Dartmouth

 

T-20361

94

Dartmouth

 

T-20361

95

Canadian Navy

CGS CANADA, CGS CURLEW, HMC DOCKYARD Halifax

T-20361

96

Canadian Navy

HMCS NIOBE

T-20361

District: 46 – Hants

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Newport poll district

Avondale, Poplar Grove, Belmont

T-20361

2

Newport poll district

T-20361

3

Falmouth poll district

Mount Denson

T-20361

4

Douglas poll district

East and West Gore, North Kennetcook, 5 Mile River, Stanley, Neal Road, Riverside, Clarkville

T-20361

5

Hantsport

 

T-20361

6

Kempt poll district

 

T-20361

7

Kempt poll district

 

T-20361

8

Douglas poll district

Maitland, Selma, Five Mile River, South Maitland

T-20361

9

Rawdon poll district

Nine Mile River, Bellenan, Renfrew

T-20361

10

Douglas poll district

Enfield Village, Elmsdale Village, Rawdon

T-20361

11

Douglas poll district

Noel Road, Burncoat, Minasville, Moose Brook, Tennicape

T-20361

12

Douglas poll district

T-20361

13

Rawdon poll district

Mount Uniacke, South Uniacke, East Uniacke, Hillsvale, South Rawdon

T-20361

14

Rawdon poll district

T-20361

15

Newport poll district

Ste. Croix, Wentworth, Sweetscorner, Ellershouse, Three Mile Plains, Newport Station, Hartsville

T-20361

16

Newport poll district

T-20361

17

Douglas poll district

Shubenacadie, Hardwoodland, Milford, Barny Brook

T-20361

18

Douglas poll district

Shubenacadie, Maitland Road, East Indian Road, North Salem

T-20361

19

Newport Poll District

T-20361

20

Walton poll district

East Walton, Walton, Tenny Cape

T-20361

21

Falmouth poll district

Windsor Forks, Waterville

T-20361

22

Windsor

T-20361

23

Windsor Town, Windsor Forks, Martock, Mapleton

 

T-20361

24

Douglas and Falmouth Indian Reserve

 

T-20361

I

District: 47 – Inverness

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Broad Cove Marsh poll district

South West Road, Dunvegan, Rear Dunvegan, South West Margaree, Rear Upper Margaree

T-20361

2

Broad Cove Marsh poll district

Dunvegan, Deepdale, Broad Cove Chapel, McEarchern Mills

T-20361

3

Cheticamp poll district

 

T-20361

4

Cheticamp poll district

 

T-20361

5

Cheticamp poll district

 

T-20361

6

Inverness East poll district

Upper Glencoe, Dunakym, Glencoe Mills, Rear Brook Village, Rear Skye Glen, Mill River, Skye Glen, Brook Village, Rosedale

T-20361

7

Glencoe West poll district

Hillsborough, Mabou, Port Hood, Upper Glencoe, Glencoe, Upper South West Mabou

T-20361

8

Craignish poll district

Rhodena, Queensville, Essex, Craignish Rear, Troy, Craigmore, Low Point

T-20361

9

River Dennis East poll district

T-20361

10

River Denys West poll district

River Denys Road, Upper Glencoe, River Denys Centre, Melford, Upper River Denys, Victoria Line, Denystown, Borneish

T-20361

11

Hillsboro No. 5 West poll district

Smithville, Black River, Mabou, Blackstone, Glendyer

T-20361

12

Hillsboro No. 5 East poll district

Brook Village, Centreville, Skye Glen, Melrose Hill, Hay's River, Mount Young

T-20361

13

River Inhabitants poll district

Riverside, Princeville, Askelton, McIntyre Mountain, Glenora, West Bay Road, Glendale, Big Brook, Kingsville, West Bay, Maple Brook, Cleveland

T-20361

14

Judique no. 2 sub-division no. 9 poll district

Marktown, Banks, Centennial, Long Point, Rear Long Point, Rear of Judique Chapel, Campbell, Rear Campbell

T-20361

15

Judique no. 2 sub-division no. 27 poll district

Upper South West Mabou, Judique Chapel, Rear of Little Judique, Denystown, Judique Intervale, Rear of Judique Intervale, Hillsdale, Little Judique, Judique Ponds

T-20361

16

Lake Ainslie East poll district

Lake Ainslie South, Egypt, Lewis Mountain, Trout River, Upper East Ainslie, South West Margaree, Scotsville, Piper Glen

T-20361

17

Lake Ainslie West poll district

Mason Point, Lake Ainslie South End, McCormack, Lake Ainslie Chapel, Hays River, Claverhouse

T-20361

18

Margaree Harbour poll district

East Margaree, Belle Cte

T-20361

19

Margaree South West poll district

Margaree Forks, St Rose, East Margaree, Magaree Ford, Millbank

T-20361

20

Margaree North East poll district

T-20361

21

Margaree North East poll district

Harvard Lakes

T-20361

22

Margaree Harbour poll district

Chimney Corner, Dunvegan, St. Rose

T-20361

23

Margaree South West poll district

Upper Margaree, South West Egypt, Mount Pleasant

T-20361

24

Whycocomagh South poll district no. 18

Orangedale, Ashfield, Blue Mills, Wilburn, Orangedale East, Alba, Alba West, Gillis Cove, Iron Mines, Whycocomagh Portage

T-20361

25

Pleasant Bay poll district

Meat Cove, Cape St Lawrence, Low Lands, Pollett Cove, Fishing Cove

T-20361

26

Poplar Grove poll district

Glenora Falls, Mahon, Mahon North East, South Highlands, South Cape, Alexander poll district

T-20361

27

Poplar Grove poll district

Mahon Mines, Mahon Harbour Mouth, Sight Point, North East Glen, McKinnon Brook, Mahon Coal Mines, North East Mahon

T-20361

28

Port Hastings poll district

Troy, Lexington, Long Stretch, Sugar Camp, Queensville, McIntyre Lake, Melville, North West Arm, Crandall Road

T-20361

29

Port Hawkesbury

T-20361

30

Port Hood poll district

West Mabou Harbour, Glengarry, Rear Little Judique, Little Judique, Seaside, Port Hood Mines, Little Mabou, Port Hood South West, Rear Port Hood, Port Hood Island, Hawthorne, Dunmore

T-20361

31

St. Joseph poll district

Grand Etang, Rear Grand Etang, Friars Head Chapel, Friars Head

T-20361

32

Strath Lorne poll district

Broad Cove Banks, North Highlands, Deepdale, South Highlands, Glenville, Port Ban, Foot Cape, Deepdale

T-20361

33

Strath Lorne poll district

Scottsville, Loch Ban, North Ainslie, Glenville, Kenloch, Deepdale, Upper Magaree

T-20361

34

West Bay poll district

South Side River Denys, Militia Point, Big Harbour Island, Marble Mountain, Morrison, Lime Hill, Marshes, Malagawatch

T-20361

35

Whycocomagh poll district no. 21

Stewartdale, Roseburn, Kemstoke, New Canada, Skye Mountain, Soapstone Mines, Skye Glen, Campbell Mountain

T-20361

36

Inverness

 

T-20361

37

Inverness

 

T-20361

38

Port Hood

 

T-20361

39

Whycocomagh Village, Northside Whycocomagh, Logans Glen, Melford Road, Little Narrows, Aberdeen, Ainslie Glen, Lewis Mountain, Skye Glen, Stewartdale, Rear Skye Glen, Whycocomagh Mount

T-20361

40

Whycocomagh Indian Reserve

Malagawatch Indian Reserve

T-20361

K

District: 48 – Kings

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Cambridge poll district

Coldbrook, Prospect, Waterville, Cornwallis, South Waterville

T-20361

2

Canard poll district

Hillston, Upper Canard, Sheffield Mills Station, Sheffield Mills

T-20361

3

Canning poll district

Pereaux, Medford, Habbitant, Woodside

T-20361

4

Canning poll district

Arlington, Woodside, Sheffield Mills, West Arlington

T-20361

5

Dalhousie East poll district

T-20361

6

Harbourville poll district

Ogilvie, Woodlawn, Burlington, Victoria, Garland, Fairview

T-20361

7

Kingston poll district

Tremont, Harmony, Greenwood, Kingston Village, South Harmony, South Tremont, Rockville Notch

T-20361

8

Kingston poll district

North Kingston, Auburn, Morden, Welton Corner

T-20362

9

Cornwallis poll district

Port Williams Village, Chipman Corner, Starrs Point, Church Street, Belcher Street

T-20362

10

Scots Bay poll district

, Scots Bay Road, Look Off, Porter Road

T-20362

11

Sheffield Mills poll district

North Mountain, Baxter Harbour, Centreville, Billtown, Halls Harbour, Deep Hollow Mountain

T-20362

12

Cornwallis poll district

Somerset, Weston, Grafton, Barwick, Waterville, Welsford, Cambridge

T-20362

13

West Cornwallis poll district

Canada Creek, Harbourville, Grafton, Garland

T-20362

14

Cornwallis poll district

Berwick, South Berwick, Rockland, South Waterville, West Berwick

T-20362

15

Cornwallis poll district

Brooklyn, Lakeville, Woodville, Grafton

T-20362

16

Cornwallis poll district

T-20362

17

Aylesford poll district

Greenwood, Harmony, Milville, Auburn, Nicholsville

T-20362

18

Aylesford poll district

Milville, Factorydale, Nicholasville, Lake Paul, Lake George, Morristown, Harmony, Windemere

T-20362

19

Aylesford poll district

Morden, Auburn, Victoria

T-20362

20

Horton poll district

Lockhartville, Hants Border, Kellyville, West Brooklyn, Avonport, Walbrook, East Lockhartville

T-20362

21

Horton poll district

Avonport, Hortonville, Grandpre

T-20362

22

Horton poll district

Gaspereaux, Melanson, Greenfield, Newtonville, Black River, Bishopville

T-20362

23

Kingsport poll district

Delhaven, Blomidon, Medford

T-20362

24

Horton poll district

Coldbrook, North and South Alton, Canaan, Whiterock, Nero Mines, Forest Home, New Minas, Highbury, Sunnyside

T-20362

25

Horton poll district

Wolfville, Grand Pré, North Grand Pré, Melanson, Gaspereau, Greenwick, Whiterock

T-20362

26

Wolfville

T-20362

27

Kentville poll district

Woodville, Black Rock, Union Square, Lakeville, Chipman Brook, Ross Corner, Whitecorner, Canada Creek, North Woodville, Murray Brook, Northville, Vernon Mines, North Billtown, Huntington Rock

T-20362

28

Kentville

T-20362

29

Cornwallis, Micmac Indian Reserve

T-20362

L

District: 49 – Lunenburg

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Bakers Settlement

Newcombville, Upper Branch, Ninevah, Pleasant River, West Clifford, East Clifford

T-20362

2

Farmington

Parkdale, Maplewood, Scarsdale, Union Square, Barss Corner, Watford, Stanburn, Dalhousie

T-20362

3

Blandford

South West Cove, North West Cove, Colemans Cove, Aspotogon, Bayswater

T-20362

4

Blockhouse

Sweetland, Fauxbourg, Big Lots, Maitland, Farmville, Northwest

T-20362

5

Bridgewater North

Victoria River, St. Philips

T-20362

6

Bridgewater East

Bridgewater Town, Cookville, Pine Grove, Weinacht Settlement, Oak Hill, Dayspring

T-20362

7

Bridgewater South

T-20362

8

Chesleys Corner

Watford, Riversdale, New Germany, Meisners, North River, Cherryfield

T-20362

9

Chester Basin

Chester Grant, Beech Hill, Gold River

T-20362

10

Chester East

East River, Chester

T-20362

11

West Chester

Windsor Road, Middle River, Marriotts Cove, Chester

T-20362

12

New Dublin

Conquerall Banks, Bridgewater, Pleasantville, Conquerall Road, Conquerall Mills, Lakefield

T-20362

13

Dublin Shore

La Have, West Dublin, Crescent Beach, Weatherby

T-20362

14

Feltz South

Middle South

T-20362

15

First South

Centra

T-20362

16

Garden Lots

T-20362

17

Hebbs Mills

Hebbs Cross, Wileville, Hebbville, Lipsigate

T-20362

18

Hemford

New Canada, New Germany, Ohio

T-20362

19

Indian Point

Narrows, Martins River

T-20362

20

Italy Cross

Somerset, Middleton, Camperdown, Hebbs Cross

T-20362

21

LaHave Islands

Georges Island, Bush Island, Folly Island, Spectacles

T-20362

22

Maders Cove

Mahone

T-20362

23

Mahone Bay

Mahone Bay Village, Mahone

T-20362

24

Mahone Bay Road

Lily Dale, North West, Peninsula, Martin Brook, Mason Island, Hobson Lighthouse, Harman Island

T-20362

25

Midville

Branch LaHave, Lower Branch, Auburndale, Upper Branch, New Canada

T-20362

26

 

Not used

Missing

27

Mill Cove

Fox Point, The Lodge

T-20362

28

New Cornwall

Cornwall, Woodstock, New Burn

T-20362

29

New Ross

Forties, Lake Ramsay, Fraxville

T-20362

30

Blue Rocks

Eastern Points, Black Rocks, Cross Island, Wynacht Island, Millers Island

T-20362

31

New Ross

Aldersville, Mill Road, Lewiston, Levielle, Mill Bank, Harriston, Seffernville

T-20362

32

Northfield

Lower Northfield, West Northfield, Cookville, Pine Grove, Riverdale, Sweetland

T-20362

33

Oakland

Clearland

T-20362

34

Petite Rivière

Crousetown, Conquerall

T-20362

35

New Dublin

Pleasantville, West LaHave, Weatherby, Crouse Town, New Cumberland, Lakefield

T-20362

36

Parks Creek

Middle LaHave, Indian Path

T-20362

37

Riverport

T-20362

38

Rose Bay

Upper Kingsbury, Lower Kingsbury, Upper Rose Bay, Lower Rose Bay, West Ironbound Island

T-20362

39

Tancook

Little Tancook, Masons Island, Ironbound

T-20362

40

Upper LaHave

Middle LaHave, Day Spring, Rhodes Corner

T-20362

41

Voglers Cove

Cherry Hill, Broad Cove

T-20362

42

Western Shore

Gold River, Martins Point, Martins River, Oak Island, Ernests Islands, Heislers Island

T-20362

43

Waterloo

Chelsea, New Elm, Laconia, Lapland, Newcombville

T-20362

44

Lunenburg

 

T-20362

45

Lunenburg

 

T-20362

46

Lunenburg

 

T-20362

47

Lunenburg

 

T-20362

P

District: 50 – Pictou

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Abercrombie poll district

Alma, Stellarton, Westville, Mount William, Granton, Basin N.G., Sylvester, New Glasgow

T-20362

2

Bailey Brook poll district

Ponds, Lismore, Ardness, Barneys River, Knoydart, Lower Barneys River

T-20362

3

Barney River poll district

Avondale, Piedmont, Groveland, Mount Hope, Barney River Station, Lower Barney River, Kenzieville

T-20363

4

Barney River poll district

Rossfield, Smithfield, Broadway, Marshy Hope, Kenzieville, Riverside, Mount Adam, Mayfield, Marsh, Garden of Eden, Barney River Station

T-20363

5

Big Island poll district

T-20363

6

Bridgeville poll district

Millstream, Centredale, Bridgeville Village, St. Pauls, Springville

T-20363

7

Bridgeville poll district

Irish Mount, Springville, St. Pauls, Caromonie, Island East River

T-20363

8

Cape John poll district

Welsford, Hedgeville, Westerly, Sea Foam, Back Shore, River John, East River John, Upper River John

T-20363

9

Caribou poll district

Bay View, Waterside, Three Brooks, Mill Bank, Central Caribou

T-20363

10

Caribou River poll district

Scotch Hill, Three Brooks, Caribou Island, Caribou River, Waterside, Cape John Road

T-20363

11

Churchville poll district

Plymouth, Mountville, Fishpools, New Glasgow

T-20363

12

Dalhousie poll district

Four Mile Brook, Six Mile Brook, Millsville, Rogers Hill, Scotsburn, Elmfield, Meadowville, Plainsfield, Minto, Royal Centre, West Branch, Upper Scotsburn, Diamond

T-20363

13

East River St. Marys poll district

Greenbrook, Willowdale, Birchbrook, Newtown

T-20363

14

Ferrona poll district

Eureka Village, Ferrona Village, Island Road

T-20363

15

Fisher Grant poll district

T-20363

16

Garden of Eden poll district

Moose River, Blue Mountain, Woodfield, Rocky Mountain, Eden Lake, Middle Barney River, Sutherland Mountain, McGrath Mountain

T-20363

17

Greenhill poll district

West River, Durham, Sylvester, Loch Brown, Alma

T-20363

18

Hardwood Hill poll district

Scotsburn, Durham, Lyons Brook, West River Road, Meadowville, Scotch Hill, Rogers Hill, Popular Hill, Haliburton, Sunbridge

T-20363

19

Hopewell poll district

Fox Brook, Riverton

T-20363

20

Little Harbour poll district

Chance Harbour, Black Point, Sutherland Road, Pine Tree, Woodburn, Kings Head, Trenton

T-20363

21

Lorne poll district

Elgin, Centredale, Glengarry, Marshdale, Hopewell, Trafalgar

T-20363

22

McLellan Mountain poll district

McPhersons Mills, Greenvale, Brookville, Blanchard, Kirkmount, South McLellan Mountain

T-20363

23

Merigomish poll district

Brownville, Piedmont, Broadway, French River, West Merigomish, Telford, Sutherlands River

T-20363

24

Middle River poll district

White Hill, Burnside, Pleasant Valley, Union Centre, Fox Brook, Rocklin, Lansdowne, Glengarry, Alma, Concord

T-20363

25

Mill Brook poll district

Alma, Green Hill, Pleasant Valley, Lime Rock, Salt Spring, Watervale, Lonat, New Garloch, Burnside

T-20363

26

Mount Thom poll district

Salt Springs, West River, Stillman, Six Mile Brook, Brookland, Watervale, West River Station, West River, Eight Mile Brook

T-20363

27

New Larig poll district

Lansdown, West River, Guerloch, West River Station

T-20363

28

Pictou Island

T-20363

29

River John poll district

Welsford, Village Grant, Brook Road, Mountain Road, McNable Road, Wilson Road

T-20363

30

River John poll district

T-20363

31

River John West Branch poll district

Plainfield, Minto, Royal Centre, West Branch, Loganville, Diamond, South Dalhousie, Dalhousie Settlement, Murray Field

T-20363

32

Stellarton

 

T-20363

33

Stellarton

 

T-20363

34

Sunny Brae poll district

St. Pauls, Sunny Brae Village, Iron Orr, Blanchard, Cummings Mount, Kerrowgare

T-20363

35

McLellans Brook poll district

Thorburn Village, Kirkmount, Coalburn, McPherson Mills

T-20363

36

Thorburn

T-20363

37

Toney River poll district

Hodson, Hedgeville, Meadowville, Caribou River, Seafoam, Toney Mills, Sandridge

T-20363

38

Trenton Town, Fraser Mountain, Clondack, Big Gut

 

T-20363

39

Trenton Town, Fraser Mountain, Vale Road, Linacy, Coal Brook, Pine Tree

 

T-20363

40

Wentworth Grant poll district

McGraths Mountain, Blue Mountain, Meiklefield, Telford, French River, Broadway, Woodfield

T-20363

41

Westville

 

T-20363

42

Westville

 

T-20363

43

Westville

 

T-20363

44

Westville

 

T-20363

45

Westville

 

T-20363

46

New Glasgow

Ward 1

T-20363

47

New Glasgow

 

T-20363

48

New Glasgow

 

T-20363

49

New Glasgow

 

T-20363

50

New Glasgow

 

T-20363

51

Pictou

 

T-20363

52

Pictou

 

T-20363

53

Pictou

 

T-20363

54

Pictou

 

T-20363

55

Pictou

 

T-20363

56

Indian Reserve, Indian Cove, Indian Island, Alma, Pictou Landing

 

T-20363

R

District: 51 – Richmond

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Arichat

 

T-20363

2

East Arichat, Rocky Bay, Pondville, Cape Augnet

 

T-20363

3

West Arichat, Port Royal Village, Ganvrins Harbour

 

T-20363

4

West Bay

Black River, The Points

T-20363

5

Descousse

Poulamon Village, Descousse Village, Martinique, Poulamon Road

T-20363

6

Descousse

Poirierville, Cape Larande, Rocky Bay

T-20363

7

Framboise

Fourchu

T-20363

8

Grand River

St. Esprit, Fergusons Lake, L'Archevêque, Lewis Cove Road, Loch Lomond, Grand River Falls

T-20363

9

L'Ardoise

Point Michaud

T-20363

10

Loch Lomond

Missing

11

Petite de Grat

Little Anse

T-20363

12

Red Islands

Big Cove, Indian Reserves, Irish Cove, Rear Irish Cove, Rear Hay Cove, Little Lake, Hay Cove and Johnstown, Big Point, Point McNabs

T-20363

13

River Bourgeois

Thibeauville, Seaview, Balmoral, Cannes, Grandique

T-20363

14

Rockdale

Missing

15

St. Peters

Sampsonville, McKays Corner, Roberta, Cape George Harbour, Seaview, Oban, Grand Greve, Carters Cove, Lynche River, Barra Head

T-20363

16

Hawkesbury

Louisdale Village, Walkerville, Whiteside, Kempt Road, Grantville, Cleveland, Evanston, Port Richmond, Lower River Inhabitants

T-20363

17

Hawkesburry

Port Malcolm Village, Sunnyside, Cleveland, Point Tupper Village, Port Richmond, Melville, McIntyres Lake, Grantville

T-20363

S

District: 52 – Shelburne and Queens

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Barrington Passage

T-20363

2

Barrington

Oak Park, Villagedale

T-20363

3

Cape Negro

Cape Negro Village, Blanche, Reynoldscroft

T-20363

4

Gunning Cove

Harts Point, Birchtown, Church Over, Beaverdam

T-20363

5

Clark's Harbour

South Side, Lower Clark's Harbour, The Hawk, Cape Sable

T-20363

6

Centreville

Newellton, Stoney Island, Clam Point

T-20363

7

Clark's Harbour

West Head

T-20363

8

Clyde, part

Port Saxon, Port Clyde, part

T-20363

9

Clyde, part

Port Clyde, part, Clyde River, Middle Clyde, Boydtown

T-20363

10

Green Harbour

Allendale, Lydgate, Lockeport, East Jordan, West Green Harbour, East Green Harbour, West Head, Osborne, Canada Hill, Pleasant Point

T-20363

11

Jordan Bay

Jordan Ferry

T-20363

12

Jordan Falls

Jordan Falls Village, Jordan Branch, East Jordan

T-20364

13

Lewis Head

Big Port Hebert, Little Port Hebert, East Sable, West Middle Sable, Rockland, East Ragged Islands, Little Harbour

T-20364

14

Black Point

Red Head, Round Bay, Northeast Harbour, Northwest Harbour

T-20364

15

Ohio

Upper Ohio, Middle Ohio, Lower Ohio, Welshtown, Upper Clyde

T-20364

16

Port La Tour

Smithsville, East Baccaro, Baccaro, Upper Port La Tour

T-20364

17

Roseway

Carleton, McNutts Island

T-20364

18

Sable River

Sable River Village Indian Settlement

T-20364

19

Sandy Point

T-20364

20

Shag Harbour

Bear Point, Atwoods Brook, Lower Shag Harbour

T-20364

21

Woods Harbour

Charlesville, Upper Wood Harbour, West Wood Harbour

T-20364

22

Lockeport

 

T-20364

23

Shelburne

 

T-20364

24

Brookfield

Pleasant River, Molega, Westfield, Brookfield Mines

T-20364

25

Brooklyn

T-20364

26

Caledonia

South Brookfield, Hibernia, Central Caledonia, West Caledonia, Devonshire and Whiteburn

T-20364

27

Eagle Head

West Berlin, East Berlin, Beach Meadows

T-20364

28

Greenfield

Bangs Falls, Wellington, Buckfield, Middlefield, Molega

T-20364

29

Hunts Point

Summerville, White Point, Gull Islands, Beach Hill Farms

T-20364

30

Kempt

New Grafton, Harmony

T-20364

31

Mill Village

Charleston, Danesville

T-20364

32

Milton East

 

T-20364

33

Milton West

 

T-20364

34

Port Medway West

Long Cove

T-20364

35

Port Medway East

T-20364

36

Port Mouton West

Port Joli, Port Hebert, Lower Port Joli, West Port Joli, Little Hope Island

T-20364

37

Port Mouton East

Southwest Port Mouton, Mouton Island, Port Mouton Centre, Port Mouton North

T-20364

38

Western Head

Black Point, Moose Harbour

T-20364

39

Liverpool

 

T-20364

40

Liverpool

 

T-20364

41

Liverpool

 

T-20364

Y

District: 53 – Yarmouth

Sub-District Number

Sub-District Name

Sub-District Description

Microfilm

1

Arcadia

Melbourne, Brooklyn, Greenville, Pleasant Lake, Summerville, Pinckneys Point

T-20364

2

Argyle

Lower Argyle, Centre Argyle, Argyle Head, Glenwood

T-20364

3

Belleville, Quinan

South Belleville, North Belleville, Bell Neck, Springhaven, West Quinan, East Quinan, Gavelton

T-20364

4

Carleton

Kemptville, Forest Glen, Pleasant Valley, Deerfield, Gardners Mills

T-20364

5

Chegoggin

Dayton, Lakeside, Pembroke Village, Overton Village, Yarmouth Bar Village, Markland Village

T-20364

6

Eel Brook

Lower Eel Brook, Abram River, Abram Village

T-20364

7

Tusket Lake

Pleasant Valley, Raynardton, Canaan, South Canaan, East Carleton, Summerville, Pleasant Lake, Tusket Falls, Raynard Bridge and Gavelton

T-20364

8

Hebron

Wellington, Shoal Beach, Sandford

T-20364

9

Islands

Surette Island, Morris Island

T-20364

10

Kemptville

T-20364

11

Ohio

Brenton, Brazil Lake, Lake Annis, Lake George, Salmon River, Norwood, Deerfield

T-20364

12

Port Maitland

Lake George, Woodstock, Beaver River, Darling Lake, Richmond, Cedar Lake, Short Beach

T-20364

13

Plymouth

Little River Harbour, Comeaus Hill Village, Plymouth Village, Little River Harbour Village, Deep Cove Island, Spectacle Island, Ellenwood Island, Pease Island, Harry's Island, Dog Island, Turpentine Island, Mud Island, Candle Box Island

T-20364

14

Pubnico East

T-20364

15

Pubnico Head

East Pubnico, Argyle Sound, Pubnico Lake

T-20364

16

Pubnico West

Lower Pubnico West, Middle Pubnico West

T-20364

17

Rockville

Cheboque Point, Central Cheboque, Salem, Sand Beach, Kelleys Cove

T-20364

18

Tusket

Sluice Point, Amirault Hill, Tusket Village, Pleasant Lake

T-20364

19

Wedgeport

 

T-20364

20

Yarmouth

 

T-20364

21

Yarmouth

 

T-20364

22

Yarmouth

 

T-20364

23

Yarmouth

 

T-20364

24

Yarmouth

 

T-20364

25

Yarmouth Indian Reserve

 

T-20364

Date modified: