1911 Census Districts and Sub-districts: British Columbia

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

C

District: 8 - Comox-Atlin

Sub-district Number​ Sub-district Description
1
Alberni - Departure Bay, French Creek, Wellington, Parksville, Nanoose, Quallicum
2
Alberni - Islands of Denman, Texada, Lasqueti, Hornby
3
Alberni - The Loop, Beaver Creek, Loon Lake, Interior Mission, Summit Camp, Cameron Lake, Cameron Lake Station
​4 Alberni - Alberni Canal, Barclay Sound, Sechart Whaling Station, Bamfield, Fort Alberni, Port Alberni, Ucluecklesit, Stamp Harbour
5
Alberni - Clayoquot, Ucluelet
​6 Alberni - Ahousat Flores Island
7
Alberni - Kyuquot Sound
​8 Alberni - Cache Creek, San Josef, Quatsino, Holberg, Triangle Junction
​9 Comox - Courtenay Road, Union Bay, part, Lake Trail, Minto, Nelson District, part, Ray Road and Cumberland Road
10
Comox - Union Bay, part, Nelson District, part, New Castle District
​11 Comox - Cumberland City and Union District, Vancouver Island
​12 Comox - Courtenay, Comox
​13 Comox, part
​14 Comox - Thurlow Island, Hardwick island, Salmon River, Vancouver Island, Brown's Bay
​15 Comox - Savary Island, Cortes Island, Read Island, Valdes Island, Redonda Island, Mary Island [Marina Island], Stuart Island, Twin Island, Camp Island
​16 Comox - Malaspina Inlet, Humphrey Channel, Lund, Sliammon
​17 Comox - Grief Point, Stillwater, Fairview Bay, Powell River
​18 Comox - Powell Lake Island and Powell River
​19 Comox - Port Kusam, Alert Bay, Cormorant Island, Adams River, Suquash, Hardy Bay, Fort Rupert, Quatsino, Galiano Island, Shushartie Bay
​20 Comox - Union
​21 Comox Sointula, Minstrel Island, Malcolm Island, Cracroft Island, Haddington Island, Balaclava Island, Hurst Island
​22 Comox - Port Neville, Call Creek, Phillips Arm, Bute Inlet, Havana Channel, Glendale Cove, Bessborough Bay and Loughborough Inlet, Green Point Rapids, Knights Inlet
​23 Comox - Port Neville, Call Creek, Phillips Arm, Bute Inlet, Havana Channel, Glendale Cove, Bessborough Bay and Loughborough Inlet, Green Point Rapids, Knights Inlet
​24 Comox - Knight Inlet, Thompson Sound, Gilford Island, Kingcome Inlet
​25 Richmond - Gibson Landing, Hopkins Landing, Wilcox Camp, Port Mellon, Howe Sound, Roberts Creek, Scheldt, Halfmoon, Blind Bay, Irvines Landing, Pender Harbour, Nelson Island, Agamemnon Channel, Hardy Island, Jervis Inlet, Salmon Arm, Flat Island, Rainy River, Granite and Quarry Islands, Deserted Bay, Cloisholm Lake, Sechelt Inlet
​26 Richmond - Bowen Island, Gibsons Landing, Howe Sound, Mill Creek, Anvil Island, Gambier Island, Hopskins Landing, Rainy River
​27 Atlin
​28 Atlin - Prince Rupert (part), Poachers Island, Digby Island, Lewis Island, Lawyer Island, Hays Port, Georgetown and Port Essington, Oxall River
​29 Atlin - Prince Rupert (part), completion of Prince Rupert
​30 Atlin - Queen Charlotte Islands
​31 Atlin - Portland Canal, Mill Bay, Bitter Creek, Naas Harbour, Stewart, Wales Island, Arrandale and Port Simpson
​32 Atlin - Kitselas, Skeena River, Kitsumkelum
​33 Atlin - Copper River, Lower Skeena, Copper City, Lakelea Valley
​34 Atlin - Kitimat
​35 Atlin - Bella Coola, Hagensborg, Sloan, Gibson
​36 Atlin - Hazelton, Sealey, Skeena Crossing, Skeena River watershed to Kitselas
​37 Atlin - Skeena River, McLeods Camp, Kispiox Valley
​38 Atlin - South Bulkley and Francois Lake
​39 Atlin - Babine
​40 Atlin - Telegraph Creek
​41 Atlin - Atlin and Discovery, including Otter Creek, Spruce Creek, Birch Creek, Wilson Creek
​42 Atlin - Rainy Hollow, White Pass, Summit, Winton, Taku Arm, Pennington - includes Indians of the Stakine Agency
​43 Atlin - Coast north latitude 51 to Prince Rupert, includes Claxton, Port Essington, North Pacific Cannery, Inverness, Smiths Inlet, Wadhams, Good Hope Cannery, Brunswick Cannery, Rivers Inlet, Kimsquit, Ocean Falls, Swanson Bay, Lowe Inlet
​44 Atlin - Kwawkewlth Indian Agency, Alert Bay, Fort Rupert, Quatsino Sounds, Winter Harbor, Hope Island, Blunden Harbor, Kingcome Inlet, Village Island, Turnour Island, Harbledown Island, Salmon River, Campbell River, Cape Mudge, Smiths Inlet
​45 Atlin - Rock Bay, Campbell River, Oyster River, Willow Point, Comox Electoral District
​46 Atlin - Queen Charlotte Agency, Queen Charlotte Islands, includes Masset Indian Reserve, Skidegale Indian Reserve
​47 Atlin - West Coast Indian Agency
​48 Atlin - Naas Indian Agency
​49 Atlin - Bella Coola Indian Agency, Kimsquit Reserve
​50 Atlin - Stakine Indian Agency
​51 Atlin - Indian Villages, includes Kitselas, Meansknight, Kitwanga, Hazelton, Glen Vowell, Kispiox, Kisgegus, Kuldoe, Rocher Deboule, Moricetown
​52 Atlin - North Bulkley Valley, includes Aldemere, Telkeva, Glentanana

K

District: 9 - Kootenay

Sub-district Number​ Sub-district Description
1
Columbia - From Golden North on the west side of Columbia River to East and West Kootenay boundary line on the west
2
Columbia - From Golden North on the east side of Columbia River to boundary line on the east
3
Columbia - From Golden South to Spillimacheon East and West
​4 Columbia - From Spillimacheon south to Stoddart Creek on east then to boundary line and to Horse Thief Creek on west then to boundary line
5
Columbia - Horse Thief Creek to southern boundary line on the west
​6 Columbia - Stoddart Creek to Southern boundary line on the east
7
Fernie
​8 Fernie
​9 Fernie
10
Fernie - Fernie to Elko including Carbonado Morrissey Mines
​11 Fernie - Elko to Gateway, Elko to Wardner, Village of Elko, Hanbury
​12 Fernie - Old and New Michel, Elk Prairie, Crow's Nest, McGilvray, Corbin and Flathead
​13 Fernie - Hosmer, Hosmer Ranch
​14 Fernie - Coal Creek
​15 Cranbrook
​16 Moyie
​17 Fort Steele
​18 Cranbrook, part
​19 Cranbrook, part
​20 Cranbrook, part - Baker Estate
​21 Cranbrook, part
​22 Kaslo Riding, Ferguson, Gerrard, Trout Lake, Poplar, Healy's Landing
​23 Kaslo Riding, Howser, Lardo, Salsbury Creek, Goldhill, Bosworth, Meadow Creek, Cooper Creek, Ronda, Johnson Landing
​24 Kaslo Riding, Balfour, Queens Bay, Crawford Bay, Bakers Landing, Pilot Bay, Kootenay Bay, Ainsworth, Mirror Lake, Riondel
​25 Kaslo
​26 Ymir Riding
​27 Ymir Riding
​28 Ymir Riding
​29 Ymir Riding
​30 Ymir Riding
​31 Ymir Riding
​32 Ymir Riding
​33 Trail
​34 Ymir Riding
​35 Rossland - East Ward
​36 Rossland
​37 Nelson, part
​38 Nelson, part
​39 Ymir Riding
​40 Slocan Riding
​41 Slocan Riding
​42 Slocan Riding
​43 Slocan Riding, Ymir Riding
​44 Revelstoke Riding
​45 Revelstoke Riding
​46 Revelstoke Riding
​47 Revelstoke
​48 Revelstoke
​49 Revelstoke Riding
​50 Revelstoke
​51 Lower Kootenay Reserve, Ymir Riding
​52 Grand Forks Riding
​53 ​Grand Forks Riding
​54 ​Grand Forks
​55 ​Grand Forks Riding
​56 ​Phoenix - Grand Forks Riding
​57 ​Greenwood Riding
​58 ​Greenwood Riding
​59 ​Greenwood - North Ward
​60 ​Indian Reserves - Columbia Kootenay, St. Marys, Tobbaco Plains, Shusnap
​61 ​Columbia - From Golden North on the west side of Columbia River to East and West Kootenay boundary line on the west​

N

District: 10 - Nanaimo

Sub-district Number​ Sub-district Description
1
Esquimalt
2
Highland - Goldstream, Rosebank, Pipeline, Colwood
3
Metchosin - Happy Valley, Albert Head, Rocky Point
​4 Sooke - Otter, Malahat
5
Renfrew - Jordan River
​6 Saanich - Ward 2, Ward 5
7
Oak Bay
​8 Saanich - Ward 1, Ward 6
​9 Saanich - Ward 3, Ward 4
10
North Saanich Peninsula
​11 Not used
​12 District of the Islands except Salt Spring and Mayne
​13 Salt Spring Island, Mayne Island
​14 Chemainus, Somenos - Chemainus, Cowichan Municipality
​15 Comiaken - Cowichan north of Corfield, Koksilah, Quamichan south of river
​16 Quamichan - Sahtlam, Seymour, Cowichan Lake, Duncan
​17 Shawnigan - Cowichan, Quamichan, Helmcker
​18 Dunsmuir - Douglas District
​19 Mountain - Northfield
​20 Oyster - South Oyster, Ladysmith City
​21 Cedar, Cranberry - South Wellington
​22 Nanaimo - North half of the North Ward
​23 Nanaimo - South half of North Ward
​24 Nanaimo - North half of Middle Ward, also Rural parks
​25 Nanaimo - South half of Middle Ward
​26 Nanaimo - North half of South Ward
​27 Nanaimo - South half of South Ward
​28 Canadian Navy - CGS RESTLESS, CGS FALCON, New Westminster

District: 11 - New Westminster

Sub-district Number​ Sub-district Description
1
New Westminster
2
New Westminster
3
New Westminster
​4 New Westminster
5
New Westminster
​6 New Westminster (includes penitentiary)
7
New Westminster
​8 Richmond Riding
​9 Richmond Riding
10
Richmond Riding, Hastings Townsite
​11 Richmond Riding, Hastings Townsite
​12 Richmond Riding, Hastings Townsite
​13 Richmond Riding, Burnaby Municipality
​14 Richmond Riding, Burnaby and Barnet Municipality
​15 Richmond Riding, Burnaby Municipality
​16 Richmond Riding
​17 Richmond Riding, Lulu Island, Steveston
​18 Richmond
​19 Delta Municipality, Ladner
​20 Delta in Delta Municipality
​21 Delta
​22 Delta Riding
​23 Delta Riding, Surrey Municipality
​24 Delta Riding, Surrey Municipality
​25 Delta Riding, Langley Municipality and Village
​26 Delta Riding, Langley Municipality
​27 Delta Riding, Langley Municipality, Aldergrove
​28 Chilliwack Riding, Matsqui Municipality
​29 Chilliwack Riding, Matsqui Municipality
​30 Chilliwack Riding, Matsqui Municipality and Abbotsford
​31 Chilliwack Riding, Sumas Municipality, Huntingdon, Abbotsford, Campbell
​32 Chilliwack Riding, Chilliwack Municipality
​33 Chilliwack Municipality and Town
​34 Chilliwack Municipality, Rosedale, Yale
​35 Chilliwack Riding
​36 Dewdney Riding, Coquitlam Municipality, Fraser Mills
​37 Dewdney Riding, North Arm, Port Moody, Coquitlam Dam, Coquitlam Lake, Coquitlam
​38 Dewdney Riding, Pitt Meadows, Maple Ridge Municipality and Port Hammond
​39 Dewdney Riding, Maple Ridge Municipality, Port Haney
​40 Dewdney Riding, Maple Ridge Municipality
​41 Dewdney Riding, Mission Municipality, Mission City, Cedar Valley
​42 Dewdney Riding, Mission Municipality
​43 Dewdney Riding, Micomen Island and Municipality
​44 Dewdney Riding, Harrison Mills, Kent Municipality and Harrison
​45 Dewdney and Yale Riding, Agassiz
​46 New Westminster - Part of Electoral District, Yale, Hope Station, Harrison Hot Springs, Port Douglas, Lillooet River, Harrison Lake Points, Ruby Creek
​47 Pemberton 23 and 25 Mile Reserve, Sooh-wah-lie, Cultus Lake, Aitchcletch, Scowvale, Skwah, Squisla, Skookumchuck, Douglas, Homalco, Chehailis, Harrison River, Sechelt, Tsawwassen, Squamish, South Mission, Langley, Capilano Reserve, Matsqui, Seymour Creek no. 2, Seymour Creek no. 3, Musqueam, Falce Creek, New Westminster, Toak, Coquitlam, Ya-Rene-A-Rene-Oose, Katzir, Upper Sumas Reserve, Sliamon, Semehmoo, Whomser, North Vancouver

V

District: 12 - Vancouver, Vancouver North, Vancouver South

Sub-district Number​ Sub-district Description
1
Dead Man Island, Signal Point, Stanley Park
20
Hastings Saw Mill Camp, Hastings Shingle Mill Co., Water Front
30
Isolation Hospital
33
St. Pauls Hospital
41
Flase Creek, False Creek Lumber Co. Saw Mill, Imperial Shingle Mill, Salvation Army Rescue Home
42
General Hospital
44
Alexander Orphanage
47
City Heights, Hill Crest, Little Mountain
48
City Heights, Eburne, Eburne Station, Hill Crest, South Hill, Winnot
49
City Heights, Fraser Ave. P.O., Hillcrest P.O., Adele P.O.
50
Cedar Cottage P.O., Fraser Ave. P.O., Janes Road, Mount Pleasant, South Hill
52
City Heights, Hill Crest, Janes Road, River Road, South Hill
53
Adele, Cedar Cottage, Grading Camp
54
Britcola, Collingwood East, Collingwood West
55
Adele, Britcola, Cedar Cottage, Central Park, City Heights, Collingwood East, Fraser Ave, Hill Crest, Janes Road, Mount Pleasant, South Hill
56
Cedar Cottage, Central Park (see New Westminster), Collingwood East, Janes Road, North Arm, South Hill
57
Fraser Ave
58
Victoria Park
59
Moodyville
62
West Vancouver, Hollyburn, Britannia Beach, Squamish, Newport, Brackendale, Britannia Mine, Caulfeild, Capilano, Hollywood, Eagle Harbour
63
Lynn Valley, Roche Point, Rosslyn, Sunshine Falls, Woodlands
66
Point Grey Municipality
​67 Point Grey Municipality - Vancouver City (1742 - 1st Ave W.)
​68 Point Grey
​69 Point Grey Municipality
70
Point Grey Municipality
71 Point Grey Municipality
72 Point Grey Municipality
75 Point Grey Municipality

District: 13 - Victoria (City)

Sub-district Number​ Sub-district Description
1
Indian Reserve
3
Camerons Mill
6
Bakers Brick Yard, Provincial Jail
​7 BC protestant orphanage
8
Occidental Hotel
​11 Jubilee Hospital
16
Saint Ann Convent, Saint Joseph Hospital
​19 Schooner Pascawha, Sealer Jessie, Sealer Thos. F. Baird, S.S. Princess Royal, S.S. Petriana, S.S. Restorer, S.S. Venture, Steamship Amur, Steamship Black, Steamship Green, Steamship Brown, Steamship Prince Rupert, Steamship Princess Beatrice, Steamship Princess Charlotte, Steamship Princess Adelaide, Steamship Princess George, Steamship Orion, Steamship St. Lawrence, Steamship William Grant, Princess May, Steamship Sebastian, Steamship White

Y

District: 14 - Yale and Cariboo

Sub-district Number​ Sub-district Description
1
Cariboo
2
Cariboo
3
Cariboo
​4 Cariboo
5
Cariboo
​6 Cariboo - Nechacco
7
Cariboo, Van Winkle, Barkerville
​8 Cariboo, South Fort George
​9 Cariboo, Fort George up Fraser River to Yellow Head Pass, Tête Jaune Cache
10
Cariboo, Fort McLeod, Fort Grahame, Rocky Mountain Portage, Moberly Lake, Fort Saint John, Base Line Dominion Reserve, Pouce Coupé, Swan Lake, Base Line 21st, Hudson's Hope
​11 Cariboo, Stewart Lake Indian Agency, Charlotta Indians, Francois Lake Indians, Stella Village, Burns Lake, Bear Lake Village, Pinchi and Yucutche Village, McLeod Lake, Fraser Lake Village, Stoney Creek Reserve, Fort George Reserve No. 1, Fort Grahame, Blackwalis, Kluskus, Michels, Trout Lake, Lake Town, Mission Village, Grand Rapids, Tatchi
​12 Kamloops, Malakwa, Taft, Three Valley, Annis, Sicamons, Mowitch, Craigellachie
​13 Kamloops, Scotch Creek Flat, Notch Hill, Brightwater, Sicamoose, Seymour Arm
​14 Kamloops, Municipality of Salmon Arm, Salmon Arm Town
​15 Kamloops, Shuswap, Chase, Toppen, Kualt, Notch Hill
​16 Kamloops, Rose Hill, Nicola Road, Beresford, Campbell Creek, Six Mile Creek, Grand Prairie, Falkland, Monte Creek, Paxton Valley, Martin Prairie, Duck Range, Pritchard
​17 Kamloops
​18 Kamloops
​19 Kamloops
​20 Kamloops, Fruitlands, Savona
​21 Kamloops, Fruitlands, Jameson Creek, Black Pool, Mount Olie, Black Lines, Lac Le Bois
​22 Kamloops, Quilchena, Stump Lake, Douglas Lake
​23 Kamloops, Black Pond, Clear Water, Louis Creek, North Thompson, Barrier
​24 Kamloops - Townships 17, 18, 19 in ranges 17, 18 and township 17 in range 19
​25 Kamloops, Adams Lake, Adams River, Lewis Creek
​26 Kamloops Township 16 in range 20 west of the 6th Meridian, township 19 in range 15 west of the 6th Meridian, township 20 in ranges 13, 14, 15, 16 west of the 6th Meridian and townships 20, 21 in range 13 west of the 6th Meridian
​27 Kamloops Indian Agency, North Thompson, Bonaparte, Cooks Ferry, Deadmans, Tappen, Little Lake, Neskamtish, Adams Lake, Salmon Arm, Ashcroft, Oregon Jack
​28 Lillooet, Pemberton, Wickey Road, Texas Creek, Cayoosh
​29 Lillooet, Fraser River, Ashcroft
​30 Lillooet, Panilian, Hat Creek, Cut Off Valley, 12 Mile House
​31 Lillooet, Clinton, North Bonaparte, Fish Lake, South Bonaparte, Deadman Creek
​32 Lillooet, Canse Creek, Big Bar, Sheep Creek, Chimney Creek, Hanceville, Deer Creek, Dog Creek, Empire Valley, Road Camp, Riske Ranch
​33 Lillooet, Lac La Hache, Crusher Camp, Road Camp, Clear Water, Budge Creek
​34 Lillooet, Black Hill, Tatla Lake, Watson Bar, Tatlayoco
​35 William Lake Indian Agency, Lillooet
​36 Okanagan
​37 Okanagan
​38 Okanagan - Enderby
​39 Okanagan - Spallumcheen Municipality, Armstrong
​40 Okanagan
​41 Okanagan, Peachland, Summerland
​42 Okanagan, Naramata District, Penticton Municipality, unincorporated town of Penticton within the incorporated municipality of Penticton
​43 Okanagan, Kelowna
​44 Okanagan, Kelowna, Okanagan Mission
​45 Okanagan, Mission
​46 Okanagan - Township 13, section 24
​47 Okanagan, Vernon
​48 Okanagan, Vernon
​49 Okanagan, Coldstream Municipality
​50 Okanagan, Lumby
​51 Township 5, 9 and 40 - Okanagan, Trinity, Mable Lake, Caladonia Valley
​52 Similkameen
​53 ​Similkameen
​54 ​Similkameen, Hedley
​55 ​Similkameen
​56 ​Okanagan, Head of Okanagan Lake Indian Reserve, Chu-Chu-Wayha, Lower and South Similkameen Indian Reserve, Salmon River, Enderbey, Penticton, Inkameep, Ashnola Indian Reserve, Skemeosquankm, West Bank Indian Reserve, Duck Lake, Enderby Indian Reserve
​57 ​Yale, Lytton
​58 ​Yale, North Bend, Keefers
​59 ​Similkameen Princeton
​60 ​Yale
​61 ​Merritt, Nicola, Middlesboro, Collettville
​62 ​Yale
​63 ​Yale
​64 ​Yale, Ashcroft
​65 ​Lytton Indian Agency
​​
Date modified: