1901 Census Districts and Sub-districts: Manitoba

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

B

District: 6 – Brandon

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Arthur

T-6431

B

Brandon (City)

T-6431

C

Brenda

T-6431

​D

Cameron

T-6431

E

Cornwallis

T-6431

​F

Daly

T-6431

​G

Elton

T-6431

​H

Glenwood

T-6431

​I

Boissevain (Village), Morton

T-6431

​J

​Oakland

T-6431

​K

​Pipestone

T-6431

​L

​Sifton

T-6431

​M

​Wallace, Virden (Town)

T-6431 and T-6432

​N

​Whitehead

T-6432

​O

​Whitewater

T-6432

​P

​Winchester

T-6432

​Q

​Woodworth

T-6432

L

District: 7 – Lisgar

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Argyle (Division 1, page no. 5 is missing)

T-6432

B

Carman (Village), Dufferin

T-6432

C

Lorne

T-6432

​D

Louise

T-6432

E

Pembina, Manitou (Village)

T-6432

​F

Rhineland, Gretna (Village), Plum Coulée (Village)

T-6432

​G

Riverside

T-6432

​H

Stanley, Morden (Village)

T-6432

​I

Turtle Mountain

T-6433

M

District: 8 – Macdonald

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Carberry (Town)

T-6433

B

Cypress North

T-6433

C

Cypress South

T-6433

​D

Gladstone (Town)

T-6433

E

Langford

T-6433

​F

Lansdowne

T-6433

​G

Neepawa (Town)

T-6433

​H

Norfolk North

T-6433

​I

Norfolk South

T-6433

​J

​Ochre River

T-6433

​K

​Portage la Prairie

T-6433

​L

​Portage la Prairie (Town)

T-6433

​M

​Rosedale

T-6433

​N

​Westbourne

T-6433

​O

​Unorganized Territory no. 1

T-6433

District: 9 – Marquette

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ellice, Archie

T-6433

B

Birtle

T-6433

C

Birtle (Town)

T-6433

​D

Saskatchewan, Blanchard

T-6433

E

Boulton, Shell River

T-6433

​F

Clanwilliam

T-6433 and T-6434

​G

Dauphin

T-6434

​H

Gilbert Plains, Grandview

T-6434

​I

Hamiota

T-6434

​J

​Harrison

T-6434

​K

​Miniota

T-6434

​L

​Minnedosa (Town)

T-6434

​M

​Ochre River

T-6434

​N

​Odanah

T-6434

​O

​Rapid City

T-6434

​P

​Rossburn

T-6434

​Q

​Silver Creek, Russell

T-6434

​R

​Shoal Lake, Strathclair

T-6434

​S

​Duck Mountain, Swan River, Aberdeen, Dauphin, Minitonas, Unorganized Territory no. 2

T-6434

P

District: 10 – Provencher

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

De Salaberry

T-6434

B

Emerson (Town)

T-6434

C

Franklin

T-6434

​D

Hanover

T-6434

E

La Broquerie

T-6434

​F

Montcalm

T-6434

​G

Morris (Town), Ste. Agathe

T-6434

​H

Ritchot

T-6435

​I

Kildonan, St. Boniface, St. Boniface (Town)

T-6435

​J

​Taché

T-6435

​K

​Unorganized Territory no. 3

T-6435

S

District: 11 – Selkirk

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Assiniboia (division no. 3, pages nos. 1 and 2 are missing)

T-6435

B

Brokenhead

T-6435

C

East Selkirk (Town)

T-6435

​D

Gimli

T-6435

E

Kildonan (Part), St. Paul

T-6435

​F

Macdonald

T-6435

​G

​Posen

T-6435

​H

Rockwood (division no. 2, page no. 5 is missing)

T-6435

​I

Rosser (division no. 4, pages nos. 1 to 5 are missing)

T-6435

​J

​Selkirk (Town)

T-6435

​K

​Springfield (division no. 7, pages nos. 1 to 7 are missing)

T-6435

​L

​St. Andrews

T-6435

​M

​St. Clements (division no. 7, pages nos. 1 to 5 are missing)

T-6435

​N

​St. François-Xavier

T-6435

​O

​St. Laurent

T-6435

​P

​Woodlands

T-6435

​Q

​Berens River (Agency), Unorganized Territory no. 3, Unorganized Territory no. 4

T-6435

W

District: 12 – Winnipeg (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ward 1

T-6435

B

Ward 2 (division no. 10, pages nos. 1 to 12 are missing; division no. 14, pages nos. 1 to 3 are missing)

T-6435

C

Ward 3

T-6435 and T-6436

​D

Ward 4

T-6436 and T-6437

E

Ward 5 (division no. 12, pages nos. 5 and 6 are missing; division no. 16, page no. 2 is missing)

T-6437 and T-6438

​F

Ward 6

T-6439

Date modified: