1881 Census Districts and Sub-districts: Ontario

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

District: 118 – Addington

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Loughborough

C-13236

B

Portland

C-13236

C

Camden East

C-13236

D

Sheffield

C-13236

E

Kaladar and Anglesea

C-13236

F

Denbigh and Abinger and Ashby and Effingham

C-13236

G

Newburgh (Village)

C-13236

H

Hinchinbrooke

C-13236

I

Olden

C-13236

J

Bedford

C-13236

K

Oso

C-13236

L

Barrie

C-13237

M

Kennebec

C-13237

N

Clarendon and Miller

C-13237

O

Palmerton and Canonto

C-13237

District: 182 – Algoma

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Howland and Strawberry and Lacloche and Haywood Island

C-13281

B

Bidwell and Sheguiandah

C-13281

C

Assigninack

C-13281

D

Sandfield

C-13281

E

Tehkummah

C-13281

F

Carnarvon

C-13281

G

Billings and Campbell

C-13281

H

Allan

C-13281

I

Gordon and Mills

C-13281

J

Burpee and Robinson and Barrie Island

C-13281

K

Dawson and Cockburn Island

C-13282

L

Wookwamakang

C-13282

M

Killarney

C-13282

N

Spanish River

C-13282

O

Mississagua River

C-13282

P

Thessalon

C-13282

Q

Lefroy

C-13282

R

Bruce Mines

C-13282

S

Plummer

C-13282

T

Tarbutt

C-13282

U

Garden River

C-13282

V

Sault Ste. Marie

C-13282

W

Korah

C-13282

X

Dennis

C-13282

Y

Vankoughnet

C-13282

Z

Michipicotin

C-13282

AA

Pic

C-13282

BB

Nipigon

C-13282

CC

Silver Islet

C-13282

DD

Prince Arthur

C-13282

EE

Fort William

C-13282

FF

Matawin

C-13282

GG

St. Joseph

C-13282

B

District: 178 – Bothwell

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Howard

C-13276

B

Orford

C-13276

C

Camden

C-13276

D

Zone

C-13276

E

Euphemia

C-13276

F

Sombra

C-13276

G

Dawn

C-13277

H

Bothwell

C-13277

I

Ridgetown (Village)

C-13277

J

Dresden (Village)

C-13277

K

Thamesville (Village)

C-13277

District: 160 – Brant North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brantford East

C-13264

B

Onondaga

C-13264

C

Dumfries South

C-13264

D

Paris (Town)

C-13264

District: 159 – Brant South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brantford (City)

C-13263

B

Burford

C-13263

C

Oakland

C-13263

D

Brantford West

C-13263, C-13264

E

Tuscarora

C-13264

District: 109 – Brockville (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

West Ward

C-13231

B

South Ward

C-13232

C

Centre Ward

C-13232

D

North Ward

C-13232

E

East Ward

C-13232

F

Elizabethtown

C-13232

District: 177 – Bruce North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bruce

C-13275

B

Arran

C-13275

C

Saugeen

C-13275

D

Southampton (Village)

C-13275

E

Amabel

C-13276

F

Albemarle

C-13276

G

Eastnor and Lindsay and St. Edmunds

C-13276

H

Port Elgin (Village)

C-13276

I

Wiarton (Village)

C-13276

J

Chesley (Village)

C-13276

K

Tara (Village)

C-13276

L

Paisley (Village)

C-13276

M

Elderslie

C-13276

District: 176 – Bruce South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Huron

C-13274

B

Kinloss

C-13274

C

Culross

C-13274

D

Carrick

C-13274

E

Kincardine

C-13275

F

Kincardine (Town)

C-13275

G

Greenock

C-13275

H

Brant

C-13275

I

Walkerton (Town)

C-13275

J

Teeswater (Village)

C-13275

K

Tiverton (Village)

C-13275

L

Lucknow (Village) (see also 175K)

C-13275

C

District: 141 – Cardwell

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Adjala

C-13252

B

Albion

C-13252

C

Bolton (Village)

C-13252

D

Caledon

C-13253

E

Mono

C-13253

District: 108 – Carleton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nepean

C-13231

B

Gower North

C-13231

C

Marlborough

C-13231

D

Goulbourn

C-13231

E

Richmond (Village)

C-13231

F

March

C-13231

G

Huntley

C-13231

H

Torbolton

C-13231

I

Fitzroy

C-13231

District: 100 – Cornwall

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

West Ward

C-13227

B

Centre Ward

C-13227

C

East Ward

C-13227

D

Cornwall

C-13227

D

District: 102 – Dundas

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Matilda

C-13227

B

Iroquois (Village)

C-13227

C

Williamsburg

C-13227, C-13228

D

Morrisburg (Village)

C-13228

E

Mountain (pages 3 and 4 are missing in division 3)

C-13228

F

Winchester

C-13228

District: 127 – Durham East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hope

C-13241

B

Port Hope (Town)

C-13241

C

Cavan

C-13241

D

Manvers

C-13241

E

Millbrook (Village)

C-13241

District: 128 – Durham West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Darlington

C-13242

B

Newcastle (Village)

C-13242

C

Clarke

C-13242

D

Cartwright

C-13242

E

Bowmanville (Town)

C-13242

E

District: 163 – Elgin East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Yarmouth

C-13265

B

Port Stanley (Village)

C-13265

C

St. Thomas (Town)

C-13265, C-13266

D

Malahide

C-13266

E

Aylmer (Village)

C-13266

F

Dorchester South

C-13266

G

Springfield (Village)

C-13266

H

Bayham

C-13266

I

Vienna (Village)

C-13266

District: 164 – Elgin West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Aldborough

C-13266

B

Dunwick

C-13266

C

Southwold

C-13266

District: 181 – Essex

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Malden

C-13280

B

Amherstburg (Town)

C-13280

C

Anderdon

C-13280

D

Colchester North

C-13280

E

Colchester South

C-13280

F

Gosfield

C-13280

G

Kingsville (Village)

C-13280

H

Mersea

C-13280, C-13281

I

Pelee Islands

C-13281

J

Sandwich West

C-13281

K

Sandwich (Town)

C-13281

L

Sandwich East

C-13281

M

Windsor (Town)

C-13281

N

Maidstone

C-13281

O

Rochester

C-13281

P

Belle River (Village)

C-13281

Q

Tilbury West

C-13281

R

Leamington (Village)

C-13281

F

District: 115 – Frontenac

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Kingston

C-13235

B

Portsmouth (Village) (includes Storrington Penitentiary)

C-13235

C

Garden Island (Village)

C-13235

D

Wolfe Island

C-13235

E

Pittsburgh

C-13235

F

Howe Island

C-13235

G

Storrington

C-13235

G

District: 99 – Glengarry

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Charlottenburg

C-13226

B

Lancaster

C-13226

C

Kenyon

C-13226

D

Lochiel

C-13226, C-13227

District: 106 – Grenville South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Augusta

C-13230

B

Prescott (Town)

C-13230

C

Edwardsburg

C-13230

District: 155 – Grey East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Artemesia

C-13261

B

Collingwood

C-13261

C

Euphrasia

C-13261

D

Osprey

C-13261

E

Melancthon

C-13261

F

Shelburne (Village) (see also 153K)

C-13261

G

Proton

C-13261

H

Meaford (Town)

C-13261

I

St. Vincent

C-13261

District: 156 – Grey North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Owen Sound (Town)

C-13261

B

Sydenham

C-13262

C

Holland

C-13262

D

Sullivan

C-13262

E

Derby

C-13262

F

Keppel

C-13262

G

Brook (Village)

C-13262

H

Sarawak

C-13262

District: 154 – Grey South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Durham (Town)

C-13260

B

Bentinck

C-13260

C

Normanby

C-13260

D

Glenelg

C-13260

E

Egremont

C-13260

H

District: 146 – Haldimand

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Walpole

C-13255

B

Rainham

C-13255

C

Cayuga South

C-13255

D

Cayuga North

C-13255

E

Cayuga (Village)

C-13255

F

Oneida

C-13255

G

Seneca

C-13255

H

Caledonia (Village)

C-13255

District: 150 – Halton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nelson

C-13257

B

Burlington (Village)

C-13257

C

Trafalgar

C-13257

D

Oakville (Town)

C-13257

E

Milton (Town)

C-13257

F

Nassagaweya

C-13257

G

Esquesing

C-13258

H

Acton (Village)

C-13258

I

Georgetown (Village)

C-13258

District: 149 – Hamilton (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ward No. 1

C-13256

B

Ward No. 2

C-13256

C

Ward No. 3

C-13256

D

Ward No. 4

C-13257

E

Ward No. 5

C-13257

F

Ward No. 6

C-13257

G

Ward No. 7

C-13257

District: 120 – Hastings East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Thurlow

C-13237

B

Tyendinaga

C-13237

C

Hungerford

C-13238

D

Mill Point (Village)

C-13238

District: 122 – Hastings North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Huntingdon

C-13238

B

Sterling (Village)

C-13238

C

Rawdon

C-13238

D

Madoc (Village)

C-13238

E

Madoc

C-13238

F

Marmora and Lake

C-13239

G

Wollaston

C-13239

H

Monteagle and Herschel

C-13239

I

Wicklow and McClure

C-13239

J

Bangor

C-13239

K

Mayo and Carlow

C-13239

L

Grimsthorpe and Elzevir

C-13239

M

Dungannon

C-13239

N

Faraday

C-13239

O

Cashel and Limerick

C-13239

P

Tudor

C-13239

Q

Sabine and Airey and Lyel and Murchison and Robinson

C-13239

District: 121 – Hastings West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Sydney

C-13238

B

Trenton (Village)

C-13238

C

Belleville (City)

C-13238

District: 174 – Huron Center

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Tuckersmith

C-13272, C-13273

B

Goderich (Town)

C-13273

C

Colborne

C-13273

D

Hullett (pages 81-87 of division 2 are at the beginning)

C-13273

E

McKillop

C-13273

F

Seaforth (Village)

C-13273

G

Grey

C-13273

H

Brussels (see also 175G)

C-13273

District: 175 – Huron North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Howick

C-13273

B

Turnberry

C-13273

C

Morris

C-13273, C-13274

D

Wawanosh East

C-13274

E

Wawanosh West

C-13274

F

Ashfield

C-13274

G

Brussels (Village) (see also 174H)

C-13274

H

Wingham (Village)

C-13274

I

Blyth (Village)

C-13274

J

Wroxeter (Village)

C-13274

K

Lucknow (Village) (see also 176L)

C-13274

District: 173 – Huron South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Stephen

C-13272

B

Hay

C-13272

C

Usborne

C-13272

D

Exeter (Village)

C-13272

E

Stanley

C-13272

F

Bayfield (Village)

C-13272

G

Goderich

C-13272

H

Clinton (Town)

C-13272

K

District: 180 – Kent

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Romney

C-13278

B

Tibury East

C-13278

C

Raleigh

C-13278

D

Harwich

C-13278, C-13279

E

Blenheim (Village)

C-13279

F

Dover

C-13279

G

Chatham

C-13280

H

Wallaceburg (Village)

C-13280

I

Chatham (Town)

C-13280

District: 116 – Kingston (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Victoria Ward

C-13235

B

Rideau Ward

C-13235

C

Frontenac Ward

C-13235

D

St. Lawrence Ward

C-13235

E

Ontario Ward

C-13235

F

Sydenham Ward

C-13235

G

Cataraqui Ward

C-13235

L

District: 179 – Lambton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Sarnia (Town)

C-13277

B

Sarnia

C-13277

C

Moore

C-13277

D

Enniskillen

C-13277

E

Oil Springs (Village)

C-13277

F

Petrolia (Town)

C-13277

G

Brooke

C-13277

H

Alvinston (Village)

C-13277

I

Warwick

C-13278

J

Watford (Village)

C-13278

K

Plympton

C-13278

L

Wyoming (Village)

C-13278

M

Bosanquet

C-13278

N

Thedford (Village)

C-13278

O

Arkona (Village)

C-13278

P

Pointe Edward (Village)

C-13278

Q

Forest Village

C-13278

District: 112 – Lanark North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ramsay

C-13233

B

Almonte (Town)

C-13233

C

Pakenham

C-13233

D

Lanark

C-13233

E

Lanark (Village)

C-13233

F

Darling

C-13233

G

Dalhousie and Sherbrooke and Lavant North

C-13233

District: 111 – Lanark South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Bathurst

C-13233

B

Perth (Town)

C-13233

C

Elmsley North

C-13233

D

Beckwith

C-13233

E

Sherbrooke South

C-13233

F

Burgess North

C-13233

G

Smith's Falls (Village)

C-13233

H

Carleton Place (Village)

C-13233

I

Drummond

C-13233

J

Montague

C-13233

District: 107 – Leeds and Grenville North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Kitley

C-13230

B

Emsley South

C-13230

C

Wolford

C-13231

D

Merrickville (Village)

C-13231

E

Oxford

C-13231

F

Kemptville (Village)

C-13231

G

Gower South

C-13231

District: 110 – Leeds South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Lansdowne Front

C-13232

B

Lansdowne Rear

C-13232

C

Leeds Front

C-13232

D

Leeds Rear

C-13232

E

Gananoque (Village)

C-13232

F

Newboro (Village)

C-13232

G

Bastard and Burgess South

C-13232

H

Yonge Front

C-13232

I

Escott Front

C-13232

J

Yonge and Escott Rear

C-13232

K

Crosby South

C-13232

L

Crosby North

C-13233

District: 117 – Lennox

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Amherst Island

C-13235

B

Adolphustown

C-13235

C

Bath (Village)

C-13236

D

Ernestown

C-13236

E

Fredericksburg North

C-13236

F

Fredericksburg South

C-13236

G

Napanee (Town)

C-13236

H

Richmond

C-13236

District: 145 – Lincoln

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Catherines (City)

C-13254

B

Grantham

C-13254

C

Louth

C-13254

D

Clinton

C-13255

E

Grimsby

C-13255

F

Merritton (Village)

C-13255

G

Port Dalhousie (Village)

C-13255

H

Beamsville (Village)

C-13255

I

Grimsby

C-13255

District: 170 – London (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ward 1

C-13270

B

Ward 2

C-13270

C

Ward 3

C-13270

D

Ward 4

C-13270

E

Ward 5

C-13270

F

Ward 6

C-13270

G

Ward 7

C-13270

M

District: 167 – Middlesex East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Westminster

C-13268

B

Dorchester North

C-13268

C

London

C-13268

D

London East

C-13268

E

Petersville (Village)

C-13268

F

Nissouri West

C-13268, C-13269

District: 169 – Middlesex North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Adelaide

C-13269

B

Williams West

C-13269

C

Williams East

C-13269

D

McGillivray

C-13269

E

Lobo

C-13270

F

Ailsa Craig (Village)

C-13270

G

Lucan (Village)

C-13270

H

Park Hill (Village)

C-13270

I

Biddulph

C-13270

District: 168 – Middlesex West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Mosa

C-13269

B

Wardsville (Village)

C-13269

C

Ekfrid

C-13269

D

Metcalfe

C-13269

E

Caradoc

C-13269

F

Strathroy (Town)

C-13269

G

Delaware

C-13269

H

Newbury (Village)

C-13269

I

Glencoe (Village)

C-13269

District: 144 – Monck

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Caistor

C-13254

B

Gainsborough

C-13254

C

Moulton

C-13254

D

Sherbrooke

C-13254

E

Wainfleet

C-13254

F

Canborough

C-13254

G

Pelham

C-13254

H

Dunn

C-13254

I

Dunnville (Village)

C-13254

District: 131 – Muskoka

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Morrison

C-13243

B

Gravenhurst (Village)

C-13243

C

Muskoka

C-13243

D

Wood and Medora

C-13243

E

Monk

C-13243

F

Cardwell and Watt

C-13243

G

Conger and Humphrey

C-13243

H

Oakley and Ryde and Draper

C-13243

I

Bracebridge (Village) and Macauly

C-13243

J

Brunel and Stephenson

C-13243

K

Ridout and McLean

C-13243

L

Sinclair and Franklin

C-13243

M

Proudfoot and Chaffey and Bethune and Perry

C-13243

N

McDougall and Cowper and Foley

C-13243

O

Parry Sound (Village) and Parry Island

C-13243

P

Burpee and Carling and Ferguson

C-13243

Q

Lake Shore and Shawanaga

C-13243

R

Monteith and Christie

C-13243

S

Hagerman and McKellar

C-13243

T

Croft and Spence

C-13243

U

Hardy and McConkey and Mills and Wilson and Ferrie and McKenzie

C-13243

V

Joly and Strong and Chapman

C-13243

W

Laurier and Machar and Lunt

C-13243

X

Armour and Ryerson

C-13243

Y

Stisted and McMurrich

C-13243

Z

Himsworth and Gurd and Pringle and Nipissing

C-13244

N

District: 143 – Niagara

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Niagara

C-13254

B

Niagara (Town)

C-13254

District: 158 – Norfolk North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Waterford (Village)

C-13263

B

Townsend

C-13263

C

Windham

C-13263

D

Middleton

C-13263

E

Simcoe (Town)

C-13263

F

Tillsonburg (Town) (see also 165B)

C-13263

District: 157 – Norfolk South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Houghton

C-13262

B

Walsingham

C-13262

C

Charlottesville

C-13262

D

Woodhouse

C-13262

E

Port Dover (Village)

C-13263

District: 123 – Northumberland East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cramahe

C-13239

B

Colborne (Village)

C-13239

C

Brighton

C-13239

D

Brighton (Village)

C-13239

E

Murray

C-13239

F

Percy

C-13239

G

Seymour

C-13239

H

Campbellford (Village)

C-13239

I

Hastings

C-13239

District: 124 – Northumberland West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Alnwick

C-13239

B

Haldimand

C-13240

C

Hamilton

C-13240

D

Cobourg (Town)

C-13240

O

District: 133 – Ontario North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Uxbridge

C-13244

B

Reach

C-13245

C

Scugog

C-13245

D

Scott

C-13245

E

Brock

C-13245

F

Thorah

C-13245

G

Mara

C-13245

H

Rama

C-13245

I

Port Perry (Village)

C-13245

J

Uxbridge (Village)

C-13245

K

Cannington (Village)

C-13245

District: 132 – Ontario South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Pickering

C-13244

B

Whitby West

C-13244

C

Whitby (Town)

C-13244

D

Whitby East

C-13244

E

Oshawa (Town)

C-13244

District: 105 – Ottawa (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Wellington Ward

C-13229

B

Victoria Ward

C-13229, C-13230

C

St. George Ward

C-13230

D

By Ward

C-13230

E

Ottawa Ward

C-13230

District: 166 – Oxford North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nissouri East

C-13267

B

Zorra West

C-13267

C

Embro (Village)

C-13267

D

Zorra East

C-13267

E

Woodstock (Town)

C-13267

F

Blandford

C-13268

G

Blenheim

C-13268

District: 165 – Oxford South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Dereham

C-13266

B

Tillsonburg (Town) (see also 158F)

C-13266

C

Norwich South

C-13267

D

Norwich North

C-13267

E

Norwich (Village)

C-13267

F

Oxford East

C-13267

G

Oxford West

C-13267

H

Ingersoll (Town)

C-13267

I

Oxford North

C-13267

P

District: 140 – Peel

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Toronto

C-13252

B

Chinguacousy

C-13252

C

Brampton (Town)

C-13252

D

Streetsville

C-13252

E

Toronto (Gore)

C-13252

District: 172 – Perth North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Logan

C-13271

B

Ellice

C-13271

C

Stratford (Town)

C-13271

D

Easthope North

C-13271

E

Elma

C-13271

F

Mornington

C-13271, C-13272

G

Wallace

C-13272

H

Listowell (Town)

C-13272

I

Palmerston (Town) (see also 153J)

C-13272

J

Milverton (Village)

C-13272

District: 171 – Perth South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Blanchard

C-13270

B

St. Mary's (Town)

C-13270

C

Hibbert

C-13270, C-13271

D

Downie

C-13271

E

Easthope South

C-13271

F

Fullarton

C-13271

G

Mitchell (Town)

C-13271

District: 125 – Peterborough East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ashburnham (Village)

C-13240

B

Norwood (Village)

C-13240

C

Burleigh and Anstruther and Chandos

C-13240

D

Harvey

C-13240

E

Galway and Cavendish

C-13240

F

Belmont

C-13240

G

Methuen

C-13240

H

Hastings (Village)

C-13240

I

Asphodel

C-13240

J

Standhope and Sherborne and McClintock

C-13240

K

Dudley and Dysart and Harcourt

C-13240

L

Snowden

C-13240

M

Glamorgan

C-13240

N

Mammoth

C-13240

O

Cardiff

C-13240

P

Minden

C-13240

Q

Douro

C-13240

R

Otonabee

C-13240, C-13241

S

Dummer

C-13241

District: 126 – Peterborough West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Peterborough (Town)

C-13241

B

Smith

C-13241

C

Monahan North

C-13241

D

Monahan South

C-13241

E

Ennismore

C-13241

District: 103 – Prescott

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hawkesbury East

C-13228

B

Hawkesbury West

C-13228

C

Hawkesbury (Village)

C-13228

D

Longueuil

C-13228

E

L'Orignal (Village)

C-13228

F

Caledonia

C-13228

G

Alfred

C-13228

H

Plantagenet North

C-13228

I

Plantagenet South

C-13228

District: 119 - Prince Edward

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Picton (Town)

C-13237

B

Wellington (Village)

C-13237

C

Athol

C-13237

D

Ameliasburg

C-13237

E

Hillier

C-13237

F

Marysborough South

C-13237

G

Marysborough North

C-13237

H

Sophiasburg

C-13237

I

Hallowell

C-13237

R

District: 114 – Renfrew North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Alice and Fraser

C-13234

B

Algona South

C-13234

C

Bromley

C-13234

D

Clara and Head and Maria

C-13234

E

Pembroke (Town)

C-13234

F

Pembroke

C-13234

G

Petawawa and McKay

C-13234

H

Ross

C-13234

I

Ralph and Buchanan and Wylie

C-13234

J

Stafford

C-13234

K

Westmeath

C-13234

L

Algona North and Wilberforce

C-13235

M

Unorganized Territory (includes Golden Lake, Mattawa, Tomagami)

C-13235

District: 113 – Renfrew South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

McNab

C-13234

B

Horton

C-13234

C

Admaston

C-13234

D

Brougham

C-13234

E

Gratton

C-13234

F

Raglan and Radcliffe

C-13234

G

Brudenell and Lynedock

C-13234

H

Hagarty and Jones

C-13234

I

Sherwood and Richards and Burns

C-13234

J

Griffith and Matawatchan

C-13234

K

Bagot and Blythfield

C-13234

L

Renfrew (Village)

C-13234

M

Arnprior (Village)

C-13234

N

Sebastopol

C-13234

O

Unorganized Territory (includes Madawaska West, Bonnechere, Madawaska East, Petawawa)

C-13234

District: 104 – Russell

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Clarence

C-13229

B

Cambridge

C-13229

C

Cumberland

C-13229

D

Russell

C-13229

E

Gloucester

C-13229

F

New Edinburg (Village)

C-13229

G

Osgoode

C-13229

S

District: 139 – Simcoe North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nottawasaga

C-13250, C-13251

B

Staynor (Village)

C-13251

C

Collingwood (Town)

C-13251

D

Sunnidale

C-13251

E

Vespra

C-13251

F

Barrie (Town)

C-13251

G

Flos

C-13251

H

Tiny

C-13251

I

Penetanguishene

C-13251

J

Tay

C-13251

K

Midland (Village)

C-13251

L

Medonte

C-13251

M

Oro

C-13251, C-13252

N

Matchedash and Orillia

C-13252

O

Orillia (Town)

C-13252

District: 138 – Simcoe South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Tecumseth

C-13250

B

Gwillimbury West

C-13250

C

Bradford (Village)

C-13250

D

Mulmur

C-13250

E

Tosorontio

C-13250

F

Essa

C-13250

G

Alleston (Village)

C-13250

H

Innisfil

C-13250

District: 101 – Stormont

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Osnabruck

C-13227

B

Finch

C-13227

C

Roxborough

C-13227

T

District: 134 – Toronto (City)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Lawrence Ward

C-13245

B

St. David’s Ward

C-13245, C-13246

C

St. Thomas Ward

C-13246

D

St. John's Ward

C-13246

E

St. James Ward

C-13246, C-13247

F

St. George Ward

C-13247

G

St. Andrew’s Ward

C-13247

H

St. Patrick’s Ward

C-13247

I

St. Stephen’s Ward

C-13248

V

District: 130 – Victoria North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Eldon

C-13243

B

Fenelon

C-13243

C

Fenelon Falls (Village)

C-13243

D

Carden

C-13243

E

Dalton

C-13243

F

Bexley

C-13243

G

Somerville

C-13243

H

Digby and Laxton and Longford

C-13243

I

Lutterworth

C-13243

J

Hindon and Anson

C-13243

District: 129 – Victoria South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ops

C-13242

B

Lindsay (Town)

C-13242

C

Mariposa

C-13242

D

Emily

C-13242

E

Verulam

C-13243

F

Omemee (Village)

C-13243

G

Bobcaygeon (Village)

C-13243

W

District: 162 – Waterloo North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Woolwich

C-13265

B

Wellesley

C-13265

C

Waterloo North

C-13265

D

Waterloo (Town)

C-13265

E

Berlin (Town) (Kitchener)

C-13265

District: 161 – Waterloo South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Wilmot

C-13264

B

Dumfries North

C-13264

C

Waterloo South

C-13264

D

Galt (Town) (includes Cambridge)

C-13264

E

Preston (Village)

C-13265

F

Hespeler (Village)

C-13265

G

New Hamburg (Village)

C-13265

District: 142 – Welland

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Humberstone

C-13253

B

Port Colborne (Village)

C-13253

C

Bertie

C-13253

D

Port Erie (Village)

C-13253

E

Crowland

C-13253

F

Welland (Town)

C-13253

G

Willoughby

C-13253

H

Thorold (pages 38 to 41 are missing in division 2)

C-13253

I

Thorold (Town)

C-13253

J

Stamford

C-13253

K

Chippawa (Village)

C-13253

L

Clifton (Town)

C-13253

District: 152 – Wellington Center

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Orangeville (Town)

C-13259

B

Fergus (Village)

C-13259

C

Elora (Village)

C-13259

D

Drayton (Village)

C-13259

E

Peel

C-13259

F

Nichol

C-13259

G

Pilkington

C-13259

H

Garafraxa West

C-13259

I

Garafraxa East

C-13259

District: 153 – Wellington North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Maryborough

C-13259

B

Minto

C-13259

C

Harriston (Town)

C-13259

D

Clifford (Village)

C-13259

E

Mount Forest (Town)

C-13260

F

Arthur

C-13260

G

Arthur (Village)

C-13260

H

Luther East and West

C-13260

I

Amaranth

C-13260

J

Palmerston (Town) (see also 172I)

C-13260

K

Shelburne (Village) (see also 155F)

C-13260

District: 151 – Wellington South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Puslinch

C-13258

B

Guelph

C-13258

C

Guelph (City)

C-13258

D

Eramosa

C-13258

E

Erin

C-13258

District: 148 – Wentworth North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Dundas (Town)

C-13256

B

Flamborough East

C-13256

C

Flamborough West

C-13256

D

Beverly

C-13256

District: 147 – Wentworth South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Saltfleet

C-13255

B

Binbrooke

C-13255

C

Barton

C-13255

D

Glanford

C-13256

E

Ancaster

C-13256

Y

District: 135 – York East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Scarborough

C-13248

B

York East

C-13248

C

Markham

C-13248

D

Yorkville (Village)

C-13248

E

Markham (Village)

C-13248

F

Stouffville (Village)

C-13248

District: 137 – York North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

King

C-13249

B

Stouffville (Village)

C-13249

C

Whitchurch

C-13249

D

Aurora (Village)

C-13249

E

Newmarket (Town)

C-13249

F

Gwillimbury East

C-13249

G

Holland Landing (Village)

C-13249

H

Gwillimbury North

C-13249

I

Georgina

C-13250

District: 136 – York West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Richmond Hill (Village)

C-13248

B

Brockton (Village)

C-13248

C

Parkdale (Village)

C-13248

D

Etobicoke

C-13248

E

Vaughan

C-13249

F

York West

C-13249

Date modified: