1871 Census Districts and Sub-districts: Quebec

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Finding Aids

With some exceptions, most of the 9 schedules have been preserved. Schedules 2 and 6 include names. The other schedules do not. They are keyed to Schedule 1 by page and line number. In order to find out which schedules are available for each sub-district, consult:

Only Schedule 1, Nominal Return of the Living, is searchable in the database.

The other schedules can be viewed through the Microform Digitization tool.

A

District: 96 – Argenteuil

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Grenville

C-10029

B

Harrington, Arundel, De Salaberry, Grandison

C-10029

C

Chatham

C-10029

D

Wentworth, Montcalm, Wolfe

C-10029

E

St. Andrews

C-10029

F

St. Jérusalem

C-10029 and C-10030

G

Gore

C-10030

H

Mille-Isles

C-10030

I

Howard, Morin West

C-10030

District: 137 – Arthabaska

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste. Clothilde-D'Horton

C-10085

B

St. Valère-de-Bulstrode

C-10085

C

St. Louis

C-10085

D

St. Albert

C-10085

E

Victoriaville

C-10085

F

Arthabaskaville

C-10085

G

St. Norbert

C-10085

H

Stanfold

C-10085

I

Princeville

C-10085

J

Kingsey Falls East

C-10085

K

St. Médard

C-10085

L

Warwick

C-10085

M

St. Christophe

C-10085

N

Chester North

C-10085

O

Chester East

C-10086

P

Chester West

C-10086

Q

Chénier

C-10086

R

Tingwick

C-10086

B

District: 122 – Bagot

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Pie

C-10066

B

St. Dominique

C-10066

C

Ste. Rosalie

C-10066

D

St. Simon

C-10066

E

St. Hugues

C-10066 and C-10067

F

Ste. Hélène

C-10067

G

St. Liboire

C-10067

H

St. Ephrem-d'Upton

C-10067

I

St. Théodore-d'Acton

C-10067

J

St. André-d’Acton

C-10067

K

Actonvale

C-10067

District: 158 – Beauce East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Elzéar

C-10356

B

Ste. Marie

C-10356 and C-10357

C

St. Frédéric

C-10357

D

St. Joseph

C-10357

E

St. François

C-10357

F

St. Georges

C-10357

G

Linière

C-10357

District: 157 – Beauce West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Pierre-de-Broughton

C-10355 and C-10356

B

St. Victor-de-Tring

C-10356

C

St. Ephrem-de-Tring

C-10356

D

St. Honoré-de-Shenley

C-10356

E

St. Évariste-de-Forsyth

C-10356

F

Lambton

C-10356

G

St. Sébastien

C-10356

H

Spalding, Ditchfield, Woburn, Clinton

C-10356

District: 111 – Beauharnois

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Clément

C-10053

B

Beauharnois

C-10053

C

St. Etienne

C-10053 and C-10054

D

St. Timothée

C-10054

E

St. Louis

C-10054

F

Ste. Cécile

C-10054

G

St. Stanisla

C-10054

District: 161 – Bellechasse North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Beaumont

C-10359

B

St. Charles

C-10359

C

St. Gervais

C-10359 and C-10360

D

St. Michel

C-10360

E

St. Raphaël

C-10360

F

St. Vallier

C-10360

District: 162 – Bellechasse South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Lazare

C-10360

B

Buckland East

C-10360

C

Armagh

C-10360 and C-10361

D

Mailloux, Roux, Bellechasse, Daaquam

C-10361

District: 103 – Berthier

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Lavaltrie

C-10038

B

Lanoraie

C-10038

C

Berthier

C-10038

D

Berthier (Town)

C-10038

E

Isle-Dupas

C-10038 and C-10039

F

St. Barthélémi

C-10039

G

St. Cuthbert

C-10039

H

St. Norbert

C-10039

I

St. Gabriel

C-10039 and C-10040

District: 169 – Bonaventure

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Port Daniel

C-10369

B

Hope

C-10369

C

Cox

C-10369

D

Hamilton

C-10369

E

New Richmond

C-10369 and C-10370

F

Maria

C-10370

G

Carleton

C-10370

H

Nouvelle, Shoolbred

C-10370

I

Mann

C-10370

J

Restigouche

C-10370

K

Matapédia

C-10370

L

Tracadièche

C-10370

M

Cascapédia

C-10370

District: 126 – Brome

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Farnham

C-10072

B

Brome

C-10072

C

Sutton

C-10072

D

Potton

C-10073

E

Bolton

C-10073

C

District: 118 – Chambly

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Lambert

C-10060

B

Longueuil

C-10060

C

Longueuil (Village)

C-10060 and C-10061

D

St. Hubert

C-10061

E

Chambly

C-10061

F

Chambly(Village)

C-10061

G

Chambly (Basin)

C-10061

H

St. Bruno

C-10061

I

Boucherville

C-10061

J

Boucherville (Village)

C-10061

District: 133 – Champlain North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Mont-Carmel

C-10079

B

St. Narcisse

C-10079

C

St. Stanislas

C-10079

D

St. Tite

C-10080

E

Ste. Flore

C-10080

F

St. François-Xavier de Batiscan

C-10080

G

Mékinac

C-10080

H

La Bostonnais

C-10080

I

La Croche

C-10080

District: 132 – Champlain South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cap-de-la-Madeleine

C-10077 and C-10078

B

St. Maurice

C-10078

C

La Visitation

C-10078

D

St. Luc

C-10078

E

St. François-Xavier

C-10078

F

Ste. Geneviève

C-10078

G

Ste. Anne-de-la-Pérade

C-10078 and C-10079

H

St. Prosper

C-10079

District: 149 – Charlevoix

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Petite-Rivière

C-10347

B

Ile-aux-Coudres

C-10347

C

Baie-St. Paul

C-10347

D

St. Urbain

C-10347

E

Les Éboulements

C-10347 and C-10348

F

Settrington

C-10348

G

St. Irénée

C-10348

H

Ste. Agnès

C-10348

I

Malbaie

C-10348

J

St. Fidèle

C-10348

K

St. Siméon

C-10348

District: 112 – Châteauguay

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Joachim

C-10054

B

Ste. Philomène

C-10054 and C-10055

C

Ste. Martine St. Antoine

C-10055

D

St. Urbain

C-10055

E

St. Jean-Chrysostôme

C-10055

F

St. Antoine

C-10055

District: 150 – Chicoutimi

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Jean

C-10348

B

Grande-Baie

C-10348

C

Bagotville

C-10348

D

Chicoutimi

C-10348 and C-10349

E

Chicoutimi (Village)

C-10349

F

Laterrière

C-10349

G

Jonquière

C-10349

H

Hébertville

C-10349

I

Roberval

C-10349

J

Péribonka

C-10349

K

Tremblay

C-10349 and C-10350

District: 142 – Compton

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hereford

C-10090

B

Compton

C-10090

C

Clifton

C-10090

D

Auckland

C-10090

E

Eaton

C-10090 and C-10091

F

Newport, Ditton, Chesham, Clinton, Emberton

C-10091

G

Westbury

C-10091

H

Bury

C-10091

I

Lingwick

C-10091

J

Hamden, Marston, Whitton

C-10091

K

Winslow South

C-10091

L

Winslow North

C-10091

D

District: 97 – Deux-Montagnes

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Placide

C-10030

B

Lac des Deux-Montagnes

C-10030

C

St. Joseph Ste. Monique

C-10030

D

St. Eustache

C-10030

E

St. Eustache (Village)

C-10030

F

St. Augustin

C-10030

G

St. Benoît

C-10030

H

St. Hermas

C-10030 and C-10031

I

Ste. Scholastique

C-10031

J

Ste. Scholastique

C-10031

K

St. Canut

C-10031

L

St. Colomban

C-10031

District: 160 – Dorchester East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Anselme

C-10358

B

Ste.Claire

C-10358 and C-10359

C

St. Malachie

C-10359

D

Standon

C-10359

E

Buckland West

C-10359

F

Ste.Germaine du Lac-Etchemin

C-10359

G

Ste.Justine

C-10359

District: 159 – Dorchester West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Bernard

C-10358

B

St. Isidore

C-10358

C

Ste.Hénédine

C-10358

D

Ste.Marguerite

C-10358

E

St. Édouard-de-Frampton

C-10358

F

Cranbourne

C-10358

G

Watford, Metgermette

C-10358

District: 136 – Drummond

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Guillaume D'Upton

C-10083 and C-10084

B

St. Bonaventure

C-10084

C

St. Germain

C-10084

D

Grantham

C-10084

E

Wendover, Simpson

C-10084

F

Wickham West

C-10084

G

Wickham

C-10084

H

Durham South

C-10084

I

Durham

C-10084

J

L'Avenir

C-10084

K

Kingsey

C-10084

L

Kingsey Falls West

C-10084

G

District: 171 – Gaspé Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Chlorydormes

C-10370

B

Sydenham, Fox

C-10371

C

L'Anse-au-Griffon

C-10371

D

Cap-des-Rosiers

C-10371

E

Gaspé North, Sydenham South

C-10371

F

Gaspé Bay South

C-10371

G

York

C-10371

H

Douglas

C-10371

District: 172 – Gaspé South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Malbaie

C-10371

B

Percé

C-10371

C

L'Anse-du-Cap

C-10371

D

Grande-Rivière, Rameau

C-10371

E

Pabos

C-10372

District: 170 – Gaspé West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Cap-Chat

C-10370

B

Ste.Anne-des-Monts

C-10370

C

Mont-Louis

C-10370

D

Grande-Vallée-Des-Monts

C-10370

H

District: 107 – Hochelaga

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Montréal

C-10049

B

Côte-des-Neiges

C-10049 and C-10050

C

St. Jean-Baptiste

C-10050

D

Côteau-St.Louis

C-10050

E

Hochelaga

C-10050

F

Longue-Pointe

C-10050

G

Pointe-aux-Trembles

C-10050

H

Rivière-des-Prairies

C-10050

I

Sault-aux-Récollet

C-10050

J

Côte-de-la-Visitation

C-10050

District: 113 – Huntingdon East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Hemmingford

C-10056

B

Havelock

C-10056

C

Franklin

C-10056

D

Hinchinbrooke

C-10056

E

Elgin

C-10056

District: 114 – Huntingdon West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Godmanchester

C-10056 and C-10057

B

Huntingdon

C-10057

C

St. Anicet

C-10057

D

Dundee

C-10057

I

District: 124 – Iberville

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Georges-de-Henriville

C-10069

B

St. Athanase

C-10069

C

Iberville

C-10069

D

St. Grégoire

C-10069 and C-10070

E

St. Brigide

C-10070

F

St. Alexandre

C-10070

G

St. Sébastien

C-10070

District: 173 – Iles de la Magdeleine

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Groupe Sud

C-10372

B

Grindstone Island

C-10372

C

Allright Island

C-10372

D

Groupe Nord

C-10372

J

District: 108 – Jacques-Cartier

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Lachine

C-10051

B

Lachine (Village)

C-10051

C

St. Laurent

C-10051

D

St. Joachim-de-la-Point-Claire

C-10051

E

St. Joachim-de-la-Point-Claire (Village)

C-10051

F

Ste. Anne

C-10051

G

Ste. Genevieve

C-10051

H

Ste. Geneviève (Village)

C-10051

I

St. Raphaël-de-L’Île-Bizard

C-10051

District: 102 – Joliette

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Paul

C-10036

B

St. Charles-Borromée

C-10036

C

Joliette

C-10036

D

St. Ambroise St. Thomas

C-10036 and C-10037

E

St. Alphonse

C-10037

F

St. Come, Cartier

C-10037

G

St. Thomas

C-10037

H

St. Elizabeth

C-10037

I

St. Félix-de-Valois

C-10037

J

Ste. Mélanie

C-10037 and C-10038

K

St. Jean

C-10038

L

Ste. Béatrix

C-10038

M

Ste. Emelie and Tracy

C-10038

K

District: 165 – Kamouraska

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste.Anne

C-10363

B

St. Onésime, Ixworth, Chapais

C-10363

C

Rivière-Ouelle

C-10363

D

St. Pacôme

C-10363 and C-10364

E

St. Denis

C-10364

F

St. Philippe

C-10364

G

Mont-Carmel

C-10364

H

Kamouraska

C-10364

I

Kamouraska (village)

C-10364

J

St. Paschal

C-10364

K

Woodbridge, Painchaud

C-10364

L

St. André, Notre-Dame-du-Portage

C-10364

M

Ste.Hélène, Bungay, Chabot

C-10364 and C-10365

N

St. Alexandre, Parke, St. Antonin

C-10365

O

Pohénégamouk

C-10365

L

District: 100 – L’Assomption

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Charles

C-10034

B

St. Henri

C-10034

C

St. Lin

C-10034

D

St. Roch

C-10034

E

St. Paul-l'Ermite

C-10034

F

Repentigny

C-10034

G

St. Sulpice

C-10034

H

L'Assomption

C-10034 and C-10035

I

L'Assomption

C-10035

J

L'Epiphanie

C-10035

District: 164 – L’Islet

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

L'Islet, St. Eugène

C-10362

B

St. Jean-Port-Joli

C-10362

C

St. Aubert, Fournier

C-10362

D

St. Roch

C-10362 and C-10363

E

St. Cyrille, Lessard, Beaubien, Arago, Leverrier

C-10363

F

Ste.Louise, Ashford

C-10363

G

Casgrain, Dionne, Lafontaine, Garneau

C-10363

District: 152 – Labrador

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Manicouagan

C-10350

B

Pointe-des-Monts

C-10350

C

Moisie

C-10350

D

Pointe-aux-Esquimaux

C-10350

E

Anticosti

C-10350

F

Natasquan

C-10350

G

Mécatina

C-10350

H

Bonne-Espérance

C-10350

District: 115 – Laprairie

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Laprairie

C-10057

B

Laprairie (Village)

C-10057

C

St. Philippe

C-10057

D

St. Jacques

C-10057 and C-10058

E

St. Constant

C-10058

F

St. Isidore

C-10058

G

Sault-St. Louis

C-10058

District: 98 – Laval

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste. Dorothée

C-10031

B

Ste. Rose

C-10031

C

Ste. Rose

C-10031

D

St. Martin

C-10031 and C-10032

E

St. Vincent

C-10032

F

St. François

C-10032

District: 153 – Lévis

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Laurent Ward

C-10350 and C-10351

B

Lauzon (Village)

C-10351

C

Notre-Dame-de-la-Victoire

C-10351

D

Bienville

C-10351

E

Lauzon

C-10351

F

Notre-Dame-de-la-Victoire

C-10351

G

St. Joseph

C-10351

District: 154 – Lévis (County)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Henri

C-10351

B

St. Jean-Chrysostôme

C-10351 and C-10352

C

St. Romuald-D'Etchemin

C-10352

D

St. Nicholas

C-10352

E

St. Étienne

C-10352

F

St. Lambert

C-10352

District: 155 – Lotbinière

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Jean

C-10352

B

Ste. Émélie

C-10352 and C-10353

C

Lotbinière

C-10353

D

St. Édouard

C-10353

E

Ste. Croix

C-10353

F

St. Flavien

C-10353

G

St. Antoine

C-10353

H

St. Apollinaire

C-10353

I

St. Agapit

C-10353

J

Ste. Agathe

C-10353

K

St. Gilles

C-10353 and C-10354

L

St. Sylvestre

C-10354

M

District: 128 – Maskinongé

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Maskinongé

C-10075

B

Rivière-du-Loup

C-10075

C

St. Justin

C-10075

D

Ste. Ursule

C-10075

E

St. Léon

C-10075 and C-10076

F

St. Didace

C-10076

G

St. Paulin

C-10076

H

Hunterstown

C-10076

District: 156 – Mégantic

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Halifax North

C-10354

B

Halifax South

C-10354

C

Somerset North

C-10354

D

Somerset South

C-10354 and C-10355

E

Inverness

C-10355

F

Nelson

C-10355

G

Ireland, Coleraine

C-10355

H

Leeds

C-10355

I

Thetford

C-10355

J

Plessisville

C-10355

District: 125 – Missisquoi

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Thomas

C-10070

B

St. Georges-de-Clarenceville

C-10070

C

St. Armand West

C-10070

D

Philipsburg

C-10070

E

St. Armand East

C-10070 and C-10071

F

Frelighsburg

C-10071

G

Dunham

C-10071

H

Dunham (Village)

C-10071

I

Stanbridge

C-10071

J

Notre Dame de Stadbridge (Village) and Notre Dame des Anges

C-10071

K

Farnham West

C-10071 and C-10072

L

Farnham (Village)

C-10072

District: 101 – Montcalm

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Jacques

C-10035

B

St. Liguori

C-10035

C

St. Alexis

C-10035

D

St. Esprit

C-10035

E

Ste. Julienne

C-10035 and C-10036

F

St. Patrick

C-10036

G

St. Calixte

C-10036

H

St. Théodore-de-Chertsey

C-10036

District: 163 – Montmagny

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Berthier

C-10361

B

St. Thomas

C-10361

C

Montmagny

C-10361

D

Cap St. Ignace, Bourdages, Patton and Talon

C-10361

E

St. François-de-la-Rivière-Du-Sud

C-10361

F

St. Pierre

C-10362

G

Montminy, Ashburton, Rolette, Panet

C-10362

H

St. Antoine-de-L'Île-Aux-Grues

C-10362

District: 148 – Montmorency

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Laurent

C-10346

B

St. Pierre

C-10346

C

St. Jean

C-10346

D

Ste. Famille

C-10346

E

St. François

C-10346

F

L'Ange-Gardien

C-10346

G

Laval

C-10346

H

Château-Richer

C-10346 and C-10347

I

Ste. Anne

C-10347

J

St. Joachim

C-10347

K

St. Féréol

C-10347

L

St. Tite-des-Caps

C-10347

District: 104 – Montreal Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

West Ward

C-10040

B

Centre Ward

C-10040

C

East Ward

C-10040

District: 105 – Montreal East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Louis Ward

C-10040 and C-10041

B

St. Jacques Ward

C-10041 and C-10042

C

St. Marie Ward

C-10042 and C-10043

District: 106 – Montreal West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste. Anne Ward

C-10044, C-10045 and C-10046

B

St. Antoine Ward

C-10046, C-10047 and C-10048

C

St. Laurent Ward

C-10048 and C-10049

N

District: 116 – Napierville

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Rémi

C-10058

B

St. Rémi (village)

C-10058

C

St. Michel

C-10058 and C-10059

D

St. Edouard

C-10059

E

Sherrington

C-10059

F

St. Cyprien

C-10059

District: 135 – Nicolet

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Nicolet

C-10082

B

St. Grégoire

C-10082

C

La Rochelle (Village)

C-10082

D

Ste. Angèle

C-10082

E

Bécancour

C-10082

F

Ste. Gertrude

C-10082

G

Gentilly, Blandford

C-10082 and C-10083

H

St. Pierre-les-Becquets

C-10083

I

St. Célestin

C-10083

J

St. Wenceslas

C-10083

K

Ste. Monique

C-10083

L

Ste. Perpétue

C-10083

M

Ste. Brigitte-Des-Saults

C-10083

N

St. Léonard

C-10083

O

Ste. Eulalie

C-10083

O

District: 94 – Ottawa Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Buckingham

C-10028

B

Buckingham

C-10028

C

L'Ange-Gardien (Village)

C-10028

D

Portland

C-10028

E

Derry

C-10028

F

Bowman, Bigelow

C-10028

G

Villeneuve

C-10028

H

Lièvres West

C-10028

I

Lièvres East

C-10028

District: 95 – Ottawa East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Lochaber

C-10028

B

St. Malachie

C-10028

C

Mulgrave

C-10028

D

St. Angélique

C-10028

E

Notre-Dame de Bonsecours

C-10028

F

St. André-Avelin

C-10028

G

Ripon

C-10029

H

Hartweel, Suffolk

C-10029

I

Nation north

C-10029

J

North Rouge

C-10029

District: 93 – Ottawa West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Templeton

C-10026

B

Hull

C-10026

C

Aylmer

C-10026 and C-10027

D

Eardley

C-10027

E

Masham

C-10027

F

Wakefield

C-10027

G

Low

C-10027

H

Pikanock

C-10027

I

Aylwin

C-10027

J

Hincks

C-10027

K

Northfield

C-10027

L

Wright

C-10027

M

Rivière à l’Aigle

C-10027

N

Bouchette

C-10027

O

Cameron

C-10027

P

Kensington

C-10027

Q

Tomasine

C-10027

R

Kakebonga

C-10027

S

Basketong

C-10027

P

District: 92 – Pontiac North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Basse Coulonge

C-10025

B

Moyenne Coulonge

C-10025

C

Haute Coulonge

C-10025

D

Basse Rivière Noire

C-10025

E

Moyenne Rivière Noire

C-10025

F

Haute Rivière Noire

C-10025

G

Rivière-Creuse

C-10025

H

Bas Dumoine

C-10025

I

Moyenne Dumoine

C-10025

J

Haute Dumoine

C-10025

K

Maganacipi

C-10025

L

Lac des Sept Lieues

C-10025

M

Kipoua

C-10025

N

Timiskaming

C-10025

O

Victoria

C-10025

District: 91 – Pontiac South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Onslow, Aldfield

C-10024

B

Bristol

C-10024

C

Clarendon

C-10024

D

Thorne

C-10024

E

Leslie

C-10024

F

Litchfield

C-10025

G

Port-du-Fort

C-10025

H

Calumet Island

C-10025

I

Mansfield and Pontefract

C-10025

J

Waltham

C-10025

K

Allumette Island

C-10025

L

Chichester

C-10025

M

Sheen

C-10025

District: 143 – Portneuf

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Grondines

C-10091

B

St. Casimir

C-10091

C

Deschambault

C-10091 and C-10092

D

St. Alban

C-10092

E

Portneuf

C-10092

F

Cap-Santé

C-10092

G

Les Écureuils

C-10092

H

St. Basile

C-10092

I

St. Raymond

C-10092

J

Pointe-aux-Trembles

C-10092 and C-10093

K

Neuville

C-10093

L

St. Augustin

C-10093

M

Ste. Catherine

C-10093

Q

District: 144 – Quebec (County)

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Colomban

C-10093

B

Ste. Foy

C-10093

C

Ancienne-Lorette

C-10093 and C-10094

D

St. Ambroise-de-la-Jeune-Lorette

C-10094

E

Charlesbourg

C-10094

F

Beauport

C-10094

G

St. Dunstan

C-10094

H

Stoneham

C-10094

I

Tewkesbury

C-10094

J

St. Gabriel-de-Valcartier

C-10094 and C-10095

K

St. Gabriel West

C-10095

District: 146 – Quebec Centre

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Palais Ward

C-10096

B

St. Jean Ward

C-10096 and C-10097

C

St. Louis Ward

C-10097

D

Montcalm Ward

C-10097

E

Banlieue Centre

C-10097

District: 147 – Quebec East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Roch Ward

C-10344

B

Jacques-Cartier Ward

C-10344 and C-10345

C

St. Roch South

C-10345 and C-10346

D

St. Roch North

C-10346

District: 145 – Quebec West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Pierre Ward

C-10095

B

Champlain Ward

C-10095

C

Montcalm Ward

C-10095 and C-10096

D

Banlieue South

C-10096

R

District: 120 – Richelieu

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Roch

C-10063

B

St. Ours

C-10063

C

St. Ours (Village)

C-10063

D

Ste. Victoire

C-10063

E

Sorel

C-10063

F

Sorel (Village)

C-10063 and C-10064

G

St. Robert

C-10064

H

St. Aimé

C-10064

I

St. Marcel

C-10064

District: 138 – Richmond

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Brompton

C-10086

B

Melbourne

C-10086

C

Melbourne (Village)

C-10086

D

Cleveland

C-10086

E

Richmond

C-10086

F

Shipton

C-10086 and C-10087

G

Danville

C-10087

H

Windsor

C-10087

I

St. Georges-de-Windsor

C-10087

J

Stoke

C-10087

District: 168 – Rimouski East

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste.Flavie

C-10368

B

Ste.Angèle-de-Mérici

C-10368

C

Métis

C-10368

D

Chemin Métapédia

C-10368

E

McNider

C-10368

F

Matane

C-10368

G

St. Jérôme

C-10368 and C-10369

H

Ste.Félicité

C-10369

I

Cherbourg

C-10369

District: 167 – Rimouski West

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Simon

C-10367

B

St. Mathieu

C-10367

C

St. Fabien

C-10367

D

Ste.Cécile-du-Bic

C-10367

E

St. Germain de Rimouski

C-10367

F

Rimouski

C-10367 and C-10368

G

St. Anaclet

C-10368

H

Ste.Luce

C-10368

I

St. Donat

C-10368

District: 123 – Rouville

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Richelieu

C-10067

B

St. Mathias

C-10067

C

St. Hilaire de-Rouville

C-10067 and C-10068

D

St. Jean-Baptiste

C-10068

E

Ste. Marie

C-10068

F

Marieville

C-10068

G

Ste. Angèle

C-10068

H

St. Césaire

C-10068

I

St. Césaire (Village)

C-10068 and C-10069

J

Abbotsford

C-10069

K

L'Ange-Gardien

C-10069

L

Canrobert

C-10069

S

District: 151 – Saguenay

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Tadoussac

C-10350

B

Escoumains

C-10350

District: 127 – Shefford

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Granby

C-10073

B

Granby

C-10073

C

Ste. Cécile-de-Milton

C-10073

D

St. Valérien-de-Milton

C-10073

E

Shefford

C-10073 and C-10074

F

Waterloo

C-10074

G

Roxton

C-10074

H

Roxton Falls

C-10074

I

Stukely South

C-10074

J

Stukely North

C-10074

K

Ely

C-10074

L

Ely North

C-10074

District: 140 – Sherbrooke

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Sherbrooke

C-10088

B

Orford

C-10089

C

Ascot

C-10089

District: 110 – Soulanges

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Zotique

C-10052

B

St. Polycarpe

C-10052 and C-10053

C

St. Clet

C-10053

D

St. Ignace

C-10053

E

Coteau Landing (Village)

C-10053

F

Les Cèdres

C-10053

G

Soulanges

C-10053

District: 121 – St. Hyacinthe

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Damase

C-10064

B

La Présentation

C-10064

C

St. Charles

C-10064 and C-10065

D

St. Denis

C-10065

E

St. Jude

C-10065

F

St. Barnabé

C-10065

G

St. Hyacinthe

C-10065

H

St. Hyacinthe (City)

C-10065 and C-10066

I

St. Hyacinthe-le-Confesseur

C-10066

District: 117 – St. Jean

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Lacolle

C-10059

B

St. Valentin

C-10059 and C-10060

C

L'Acadie

C-10060

D

St. Jean

C-10060

E

St. Jean (Town)

C-10060

F

St. Luc

C-10060

District: 130 – St. Maurice North

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Mataouin Supérieure

C-10077

B

Mataouin Inférieure

C-10077

C

Ouessoneau

C-10077

D

Rivière au Rat

C-10077

E

Vermillion

C-10077

F

Monouan

C-10077

District: 129 – St. Maurice South

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Pointe-du-Lac

C-10076

B

Yamachiche

C-10076

C

St. Sévère

C-10076

D

St. Barnabé

C-10076

E

St. Étienne

C-10076 and C-10077

F

Shawinigan

C-10077

G

St. Élie-de-Caxton

C-10077

H

St. Mathieu

C-10077

District: 141 – Stanstead

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Stanstead

C-10089

B

Stanstead Plain

C-10089

C

Magog

C-10089

D

Hatley

C-10089

E

Barnston

C-10090

F

Coaticook

C-10090

G

Barford

C-10090

T

District: 166 – Témiscouata

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Notre-Dame-du-Portage

C-10365

B

Rivière-du-Loup

C-10365

C

Fraserville

C-10365

D

Cacouna

C-10365

E

Cacouna (village)

C-10365

F

Île-Verte

C-10365

G

St. Éloi

C-10365

H

Trois-Pistoles

C-10366

I

St. Antonin

C-10366

J

St. Modeste

C-10366

K

St. Arsène

C-10366

L

Viger and Demers

C-10366

M

St. Cyprien-de-Hocquart

C-10366

N

Bégon, Raudot

C-10366

O

Lac Témiscouata

C-10366 and C-10367

District: 99 – Terrebonne

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Terrebonne

C-10032

B

Terrebonne

C-10032

C

Ste. Thérèse

C-10032

D

Ste. Thérèse

C-10032

E

St. Janvier

C-10032

F

Ste. Anne

C-10032 and C-10033

G

Ste. Sophie

C-10033

H

New Glasgow

C-10033

I

St. Jérôme

C-10033

J

St. Jérôme

C-10033

K

St. Sauveur

C-10033

L

St. Hippolyte

C-10033

M

Ste. Adèle

C-10033

N

Ste. Agathe

C-10033

O

Ste. Marguerite

C-10033 and C-10034

District: 131 – Trois-Rivières

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

St. Philippe Ward

C-10077

B

St. Louis Ward

C-10077

C

Ste. Ursule Ward

C-10077

D

Notre-Dame Ward

C-10077

E

Trois-Rivières (parish)

C-10077

V

District: 109 – Vaudreuil

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Ste. Jeanne-de-L’Île-Perrot

C-10051

B

Vaudreuil

C-10051 and C-10052

C

Vaudreuil (Village)

C-10052

D

Rigaud

C-10052

E

Ste. Marthe

C-10052

F

Newton

C-10052

District: 119 – Verchères

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Varennes

C-10061

B

Varennes (Village)

C-10061

C

Ste. Julie

C-10061 and C-10062

D

Beloeil

C-10062

E

St. Marc

C-10062

F

Verchères

C-10062

G

Contrecoeur

C-10062

H

St. Antoine

C-10062

W

District: 139 – Wolfe

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Wotton

C-10087

B

Ham North

C-10087

C

Wolfestown

C-10087

D

St. Camille

C-10087

E

Ham South

C-10087

F

Garthby, Stratford

C-10087

G

Dudswell

C-10088

H

Weedon

C-10088

Y

District: 134 – Yamaska

Sub-district Number

Sub-district Name

Microfilm

A

Yamaska

C-10080

B

St. Michel

C-10080 and C-10081

C

St. François

C-10081

D

Pierreville

C-10081

E

La Baie

C-10081

F

St. Zéphirin

C-10081

G

St. Pie

C-10081

H

St. David

C-10081 and C-10082

Date modified: