1861 Census Districts and Sub-districts: Canada West

The note (census records have not survived) appearing beside a Sub-district name indicates that these records did not survive and therefore no nominal index or digitized images exist.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

Algoma

Sub District Name

Microfilm

Algoma

C-1091

Nipissing

C-1091

Sault Ste. Marie Village

Missing

B

Brant

Sub District Name

Microfilm

Brantford

C-1008

Burford

C-1008 and C-1009

Oakland

C-1009

Onondaga

C-1009

Paris

C-1009

South Dumfries

C-1009

Tuscarora

C-1009

Bruce

Sub District Name

Microfilm

Albemarle

C-1010

Amabel

C-1010

Arran

C-1010

Brant

C-1010

Bruce

C-1010

Carrick

C-1010

Culross

C-1010

Elderslie

C-1010 and C-1011

Greenock

C-1011

Huron

C-1011

Kincardine

C-1011

Kinloss

C-1011

Saugeen

C-1011

Southampton

C-1011

C

Carleton

Sub District Name

Microfilm

Fitzroy

C-1012

Gloucester

C-1012

Goulbourn

C-1012

Huntley

C-1012

March

C-1012

Marlborough

C-1012 and C-1013

Nepean

C-1013

North Gower

C-1013

Osgoode

C-1013

Ottawa

C-1013

Richmond

C-1013

Torbolton

C-1013

D

Dundas

Sub District Name

Microfilm

Iroquois

C-1014

Matilda

C-1014

Morrisburgh

C-1014

Mountain

C-1014

Williamsburg

C-1014

Winchester

C-1015

Durham

Sub District Name

Microfilm

Bowmanville

C-1015

Cartwright

C-1015

Cavan

C-1015

Clarke

C-1016

Darlington

C-1016

Hope

C-1016 and C-1017

Manvers

C-1017

Newcastle

C-1017

Port Hope

C-1017

E

Elgin

Sub District Name

Microfilm

Aldborough

C-1018

Bayham

C-1018

Dorchester

C-1018

Dunwich

C-1018

Malahide

C-1018 and C-1019

Southwold

C-1019

St. Thomas

C-1019

Vienna

C-1019

Yarmouth

C-1019

Essex

Sub District Name

Microfilm

Amherstburg

C-1020

Anderdon

C-1020

Colchester

C-1020

Gosfield

C-1020

Madiston

C-1020

Malden

C-1020

Malden (Lunatic Asylum)

C-1020

Mersea

C-1021

Rochester

C-1021

Sandwich

C-1021

Sandwich (College)

C-1021

Sandwich (Gaol)

C-1021

Sandwich East

C-1020

Sandwich West

C-1021

Tilbury West

C-1021

Windsor

C-1021

F

Frontenac

Sub District Name

Microfilm

Bedford

C-1021 and C-1022

Clarendon

C-1021

Forts Henry and Frederick

Missing

Hinchinbrooke

C-1022

Hospital

C-1022

Kennebec

C-1022

Kingston

C-1022

Loughborough

C-1022

Miller and Canonto

C-1022

Olden

C-1022

Oso

C-1022

Palmerston

C-1022

Pittsburgh

C-1022

Portland

C-1022

Portsmouth

C-1022

Provincial Penitentiary

C-1022

Storrington

C-1022 and C-1023

Wolfe Island

C-1023

G

Glengarry

Sub District Name

Microfilm

Charlottenburgh

C-1023 and C-1024

Kenyon

C-1024

Lancaster

C-1024

Lochiel

C-1024

Grenville

Sub District Name

Microfilm

Augusta

C-1024 and C-1025

Edwardsburgh

C-1025

Kemptville

C-1025

Merrickville

C-1025

Oxford

C-1025

Prescott

C-1025 and C-1026

Prescott (Grammar School)

C-1025 and C-1026

South Gower

C-1025

Wolford

C-1026

Grey

Sub District Name

Microfilm

Artemesia

C-1026

Bentinck

C-1026

Collingwood

C-1026

Derby

C-1026

Egremont

C-1027

Euphrasia

C-1027

Glenelg

C-1027

Holland

C-1027

Melancthon

C-1027

Normanby

C-1027

Osprey

C-1027

Owen Sound

C-1027

Proton

C-1027 and C-1028

Sarawak

C-1027

St. Vincent

C-1028

Sullivan

C-1028

Sydenham

C-1028

H

Haldimand

Sub District Name

Microfilm

Canboro

C-1028 and C-1029

Dunn

C-1028

Dunnville

Missing

Moulton

C-1029

North Cayuga

C-1028 and C-1029

Oneida

C-1029

Rainham

C-1029

Seneca

C-1029 and C-1030

Sherbrooke

C-1029

South Cayuga

C-1029

Walpole

C-1030

Halton

Sub District Name

Microfilm

Esquesing

C-1030

Georgetown

C-1030

Milton

C-1030

Nassagaweya

C-1031

Nelson

C-1031

Oakville

C-1031

Trafalgar

C-1031

Hamilton (City)

Sub District Name

Microfilm

St. Andrew's Ward

C-1092

St. George's Ward

C-1092 and C-1093

St. Lawrence's Ward

C-1093

St. Mary's Ward

C-1093 and C-1094

St. Patrick's Ward

C-1094

Hastings

Sub District Name

Microfilm

Belleville (Seminary)

C-1034

Belleville (Town and Goal)

C-1032

Elzevir

C-1032

Hastings Road

C-1032

Hungerford

C-1032

Hungerford Township

C-1032

Huntingdon

C-1033

Madoc

C-1033

Marmora

C-1033

Rawdon

C-1033

Sidney

C-1033

Stirling

C-1033

Thurlow

C-1033 and 1034

Trenton

C-1034

Tudor and Lake

C-1034

Tyendinaga

C-1034

Huron

Sub District Name

Microfilm

Ashfield

C-1035

Biddulph

C-1035

Clinton

C-1035

Colborne

C-1035

Goderich

C-1035

Goderich (Jail)

C-1035

Grey

C-1035

Hay

C-1035 and C-1036

Howick

C-1036

Hullett

C-1036

McGillivray

C-1036

McKillop

C-1036

Morris

C-1036

Stanley

C-1036

Stephen

C-1036 and 1037

Tuckersmith

C-1037

Turnbury

C-1037

Usborne

C-1037

Wawanosh

C-1037

K

Kent

Sub District Name

Microfilm

Camden and Gore Townships

C-1038

Chatham (Town)

C-1038

Chatham Township and Gore

C-1038

Dover

C-1038

Gore

C-1038

Harwich

C-1038 and C-1039

Howard

C-1039

Oxford

C-1039

Raleigh

C-1039

Romney

C-1039

Tilbury East

C-1039

Zone

C-1039 and 1040

Kingston (City)

Sub District Name

Microfilm

St. Lawrence Ward

C-1095

Cataraqui Ward

C-1095

Frontenac Ward

C-1094 and C-1096

Rideau Ward

C-1096

Victoria Ward

C-1096

Sydenham Ward

C-1096 and C-1097

Ontario Ward

C-1097

Congregational – Nunnery

C-1097

L

Lambton

Sub District Name

Microfilm

Bosanquet

C-1040

Brooke

C-1040

County Gaol

C-1040

Dawn

C-1040

Enniskillen

C-1040

Euphemia

C-1040

Moore

C-1040

Plympton

C-1040 and C-1041

Sarnia

C-1041

Sarnia (Chippewa Indians)

C-1041

Sombra

C-1041

Warwick

C-1041

Lanark

Sub District Name

Microfilm

Bathurst

C-1041

Beckwith

C-1042

Burgess

C-1042

Dalhousie

C-1042

Darling

C-1042

Drummond

C-1042

Elmsley

C-1042

Lanark

C-1042

Lavant

C-1042

Montague

C-1042

North Sherbrooke

C-1042

Packenham

C-1042

Perth

C-1042 and C-1043

Ramsay

C-1043

Smiths Falls

C-1043

South Sherbrooke

C-1043

Leeds

Sub District Name

Microfilm

Bastard

C-1043

Brockville

C-1044

Burgess

C-1044

Elizabethtown

C-1044

Elmsley

C-1044

Escott

C-1044

North Crosby

C-1044

South Crosby

C-1044

Lennox and Addington

Sub District Name

Microfilm

Adolphustown

C-1046

Amherst Island

C-1046

Anglesea

C-1046

Camden

C-1046

Denbigh

C-1046

Ernestown

C-1046

Fredericksburgh

C-1046 and C-1047

Kaladar

C-1047

Napanee

C-1047

Richmond

C-1047

Sheffield

C-1047

Lincoln

Sub District Name

Microfilm

Caistor

C-1047

Clinton

C-1047 and C-1048

Gainsborough

C-1048

Grantham

C-1048

Grimsby

C-1048

Louth

C-1048

Niagara

C-1048 and C-1049

St. Catharines

C-1049

London (City)

Sub District Name

Microfilm

Ward no. 1

C-1097

Ward no. 2

C-1097

Ward no. 3

C-1097

Ward no. 4

C-1097 and C-1098

Ward no. 5

C-1098

Ward no. 6

C-1098

Ward no. 7

C-1098

Ward no. 8

C-1098

Ward no. 9

C-1098 and C-1099

Ward no. 10

C-1099

Ward no. 11

C-1099

Ward no. 12

C-1099

M

Middlesex

Sub District Name

Microfilm

Adelaide

C-1049

Caradoc

C-1049

Delaware

C-1049

Dorchester

C-1050

Ekfrid

C-1050

Lobo

C-1050

London

C-1050

London (Gaol)

C-1050

Metcalfe

C-1050

Mosa

C-1051

Murray

C-1051

North Dorchester

C-1051

Strathroy

C-1051

West Nissouri

C-1051

Williams East

C-1051

Williams West

C-1051

Westminster

C-1051

N

Norfolk

Sub District Name

Microfilm

Charlotteville

C-1052

Houghton

C-1052

Middleton

C-1052

Simcoe

C-1052

Townsend

C-1052 and C-1053

Walsingham

C-1053

Windham

C-1053

Woodhouse

C-1053

Northumberland

Sub District Name

Microfilm

Alnwick

C-1054

Brighton

C-1054

Brighton (Grammar School)

C-1054

Cobourg

C-1054

Colborne

C-1054

Cramahe

C-1054 and C-1055

Haldimand

C-1055

Hamilton

C-1055

Murray

C-1055 and C-1056

Percy

C-1056

Seymour

C-1056

South Monaghan

C-1055

O

Ontario

Sub District Name

Microfilm

Brock

C-1056

East Whitby

C-1058

Mara

C-1057

Oshawa

C-1057

Pickering

C-1057

Rama

C-1057

Reach

C-1057 and C-1058

Scott

C-1058

Scugog Island

C-1058

Thorah

C-1058

Uxbridge

C-1058

Whitby West

C-1058 and C-1059

Whitby

C-1059

Whitby East

Missing

Ottawa (City)

Sub District Name

Microfilm

By Ward

C-1099 and C-1100

Ottawa Ward

C-1100

St. George's Ward

C-1100 and C-1101

Wellington Ward

C-1101

Victoria Ward

C-1101

Oxford

Sub District Name

Microfilm

Blandford

C-1059

Blenheim

C-1059 and C-1060

County Gaol

C-1060

Dereham

C-1060

East Nissouri

C-1060

East Oxford

C-1061

East Zorra

C-1061

Embro

C-1060

Ingersoll

C-1060

North Norwich

C-1060

North Oxford

C-1061

South Norwich

C-1060

West Oxford

C-1060

West Zorra

C-1061 and C-1062

Woodstock

C-1061

P

Peel

Sub District Name

Microfilm

Albion

C-1062

Brampton

C-1062

Caledon

C-1062 and C-1063

Chinguacousy

C-1063

Streetsville

C-1063

Toronto

C-1063

Toronto Gore

C-1064

Perth

Sub District Name

Microfilm

Blanshard

C-1064

Downie

C-1064

Ellice

C-1064

Elma

C-1064

Fullarton

C-1064 and C-1065

Hibbert

C-1065

Logan

C-1065

Mitchell

C-1065

Mornington

C-1065

North Easthope

C-1064

South Easthope

C-1064

St. Mary's

C-1065

Stratford

C-1065

Wallace

C-1065

Peterborough

Sub District Name

Microfilm

Ashburnham

C-1066

Asphodel

C-1066

Belmont

C-1066

Douro

C-1066

Dummer

C-1066

Ennismore

C-1066

Galway

C-1066 and C-1067

Harvey

C-1067

North Monaghan

C-1067

Otonabee

C-1067

Peterborough

C-1067

Smith

C-1067

Snowdon

C-1067

Stanhope

C-1067

Prescott

Sub District Name

Microfilm

Alfred

C-1068

Caledonia

C-1068

East Hawkesbury

C-1068

Hawkesbury

C-1068

Longueuil

C-1068

North Plantagenet

C-1068

Prescott and Russell Gaol

C-1068

South Plantagenet

C-1068

West Hawkesbury

C-1068

Prince Edward

Sub District Name

Microfilm

Ameliasburgh

C-1069

Athol

C-1069

Hallowell

C-1069

Hilier

C-1069

Marysburgh

C-1069 and C-1070

Picton

C-1070

Sophiasburgh

C-1070

R

Renfrew

Sub District Name

Microfilm

Admaston

C-1070

Alice

C-1070

Algoma

C-1070

Arnprior (Village)

C-1070

Bagot and Brougham

C-1070

Blithfield

C-1070

Bromley

C-1070

Brudenell, Raglan and Radclife

C-1070

Grattan

C-1070

Horton

C-1070

McNab

C-1070

Pembroke

C-1070

Pembroke (Village)

C-1070

Pettawawa, Buchanan and McKay

C-1070

Renfrew (Village)

C-1071

Rolph and Wylie

C-1071

Ross

C-1071

Sebastopol and Griffith

C-1071

Stafford

C-1071

Westmeath

C-1071

Wilberforce

C-1071

Russell

Sub District Name

Microfilm

Cambridge

C-1071

Clarence

C-1071

Cumberland

C-1071

Russell

C-1071

S

Simcoe

Sub District Name

Microfilm

Adjala

C-1072

Barrie

C-1072

Bradford

C-1072

Collingwood

C-1072

Essa

C-1072

Flos

C-1072

Innisfil

C-1072 and C-1073

Medonte

C-1073

Mono

C-1073

Mulmur

C-1073

Muskoka

C-1073

Nottawasaga

C-1073

Orillia

C-1073

Oro

C-1073

Reformatory Prison

C-1074

Sunnidale

C-1073

Tecumseth

C-1074

Tiny

C-1073 and 1074

Tosorontio

C-1074

Vespra

C-1074

West Gwillimbury

C-1072

Stormont

Sub District Name

Microfilm

Cornwall

C-1074 and C-1075

Finch

C-1075

Osnabruck

C-1075

Roxborough

C-1075

T

Toronto (City)

Sub District Name

Microfilm

St. Andrew's Ward

C-1101, C-1102 and C-1103

St. David's Ward

C-1103 and C-1104

St. George's Ward

C-1104 and C-1105

St. James' Ward

C-1105 and C-1106

St. John's Ward

C-1106, C-1107 and C-1108

St. Lawrence's Ward

C-1108 and C-1109

St. Patrick's Ward

C-1109 and C-1110

V

Victoria

Sub District Name

Microfilm

Anson

C-1075

Bexley

C-1075

Carden

C-1075

Dalton

C-1075

Digby

C-1075

Draper

C-1076

Eldon

C-1075 and C-1076

Emily

C-1076

Fenelon

C-1076

Hindon

C-1076

Laxton

C-1076

Lindsay

C-1076

Lutterworth

C-1076

Macauley

C-1076

Mariposa

C-1076

Ops

C-1076

Somerville

C-1076

Verulam

C-1076 and C-1077

W

Waterloo

Sub District Name

Microfilm

Berlin

C-1077

Galt

C-1077

Hamburg

C-1077

Hespeler

C-1077

North Dumfries

C-1077

North Waterloo

C-1078

Preston

C-1078

South Waterloo

C-1078

Waterloo

C-1078

Wellesley

C-1078 and C-1079

Wilmot

C-1079

Woolwich

C-1079

Welland

Sub District Name

Microfilm

Bertie

C-1080

Chippawa

C-1080

Clifton

C-1080

Crowland

C-1080

Fort Erie

C-1080

Humberstone

C-1080

Pelham

C-1080 and C-1081

Stamford

C-1081

Stanford

C-1081

Thorold

C-1081

Wainfleet

C-1081

Welland

C-1081

Willoughby

C-1081

Wellington

Sub District Name

Microfilm

Amaranth

C-1082

Arthur

C-1082

Elora

C-1082

Eramosa

C-1082

Erin

C-1082

Fergus

C-1082

Garafraxa

C-1082 and C-1083

Guelph

C-1083

Luther

C-1083

Maryborough

C-1083

Minto

C-1083

Nichol

C-1083

Peel

C-1084

Pilkington

C-1084

Puslinch

C-1084

Wentworth

Sub District Name

Microfilm

Ancaster

C-1085

Barton

C-1085

Beverly

C-1085 and C-1086

Binbrook

C-1085

Dundas

C-1086

East Flamboro

C-1086

Glanford

C-1086

Saltfleet

C-1086 and C-1087

West Flamboro

C-1086

Y

York

Sub District Name

Microfilm

East Gwillimbury

C-1087

Etobicoke

C-1087

Georgina

C-1087

Holland Landing

C-1087

King

C-1087 and C-1088

Markham

C-1088

North Gwillimbury

C-1087

Scarborough

C-1089

Vaughan

C-1089

Whitchurch

C-1089 and C-1090

York

C-1090

Yorkville Township

Missing

Date modified: